حسابان وب

عدم کسر حق بیمه از اضافه کار کارمندان غیرقانونی است.

3 562
آکادمی محسن قاسمی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه عدم کسر حق بیمه از اضافه کار کارکنان دولت، حقوق آنها را در زمان بازنشستگی ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد، گفت: استفساریه ماده ۵۹ قانون برنامه پنجساله پنجم به این نکته اشاره می‌کند که کسر از حق بیمه اضافه کار افراد باید انجام شود.


عباس صلاحی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در خصوص موضوع عدم کسر حق بیمه از اضافه کار کارمندان دولت، گفت: بر اساس قانون، دولت موظف است که از اضافه کار کارمندان دولت که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند حق بیمه کسر کند، از این رو به واسطه اجرای این موضوع پس ازبازنشستگی حقوق افراد تحت پوشش تامین اجتماعی باید افزایش پیدا کند.

فینتو

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان درمجلس شورای اسلامی افزود: اما دولت به شکل خودکار سال گذشته بخشنامه ای را مطرح کرد مبنی براینکه از اضافه کار کارمندان دولت حق بیمه کسر نشود که  به طور حتم حقوق افراد نیز پس از بازنشستگی کاهش پیدا می کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، افزود: اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی  استفساریه‌ای، ماده ۵۹ قانون برنامه پنجساله پنجم تاکید کردند که این کار قانونی نیست، ولی دولت ظاهرا به دیوان عدالت دراین خصوص شکایت کرده و اگر دیوان به نفع دولت رای دهد، به طور حتم حقوق بازنشستگان ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند که این موضوع یک نارضایتی را درمیان این قشر ازجامعه ایجاد می کند، بنابراین طبق قانون باید از میزان ساعت‌های اضافه کار کارمندان دولت حق بیمه کسر شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در پی بخشنامه دولت در زمینه عدم کسر بیمه از اضافه کاری کارمندان دولت، درجلسه علنی مجلس مورخ ۱۲ اسفند ۹۳  طرح استفساریه ماده ۵۹ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه با قید دوفوریت مطرح شد و پس از تصویب نشدن دوفوریت آن، مجلس به یک فوریت بررسی آن رای مثبت داد. در این طرح استفساریه آمده است: آیا صدر ماده ۵۹ قانون برنامه پنجم توسعه و ماده ۱۰۶ قانون مدیریت خدمات کشوری و تبصره الحاقی آن درخصوص کسر کسور بازنشستگی از فوق العاده اضافه کاری کارکنان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری تابع صندوق تامین اجتماعی را در دوران اجرای برنامه پنج ساله پنجم توسعه، موقوف الاجرا نموده است یا خیر؟ که پاسخ این استفساریه مثبت است.3 نظرات
  1. علي سفري می گوید

    با سلام و ادب . پاسخ مثبت است يعني چه آيا راي گيري ميشود يا نميشود و بايستي از اضافه كار بيمه كسر شود يا خير

  2. فرجی می گوید

    نمایندگان مجلس این مهم را بدانند و گوش شنوا داشته باشند که مردم را فقط به خاطر رای نخواهند به درد آنان هم رسیدگی کنند . آیا کارمندی که ۳۰ سال از اضافه کار او بیمه کسر گردیده و از بیمه شدگان تامین احتماعی هم می باشد وارتباطی هم به خدمات کشوری ندارد باید در بازنشتگی از گرسنگی بمیرد و از پاداش پایان خدمت و حقوق قانونی خود محروم باشد ؟ پس مردانه در مقابل این کار خلاف قانون بایستید و عملی انجام دهید که رضای خدا در آن باشد یعنی کسر بیمه از اضافه کار و برخورداری کارکنان از مزایای پایان خدمت .

  3. بهرام. ح می گوید

    اگر دولتی ها خودشان مشمول بیمه تامین اجتماعی بودن و ۲۷ سال بیمه پرداخت مینمودند آیا بازهم اینچنین بخشنامه ایی صادر و در اجرای آن پافشاری میکردن؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.