نرم افزارحسابداری صدگان

تصویب آیین نامه اجرایی قانون نقل و انتقال حق بیمه بازنشستگی

0 363

حسابداراپ

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز امیدواری کرد: صندوق بازنشستگی کشوری در دوره مدیریت جدید روزهای پویاتری داشته باشد به طوری که بتواند گام های ارزشمندی در جهت ارائه خدمات بهتر به بازنشستگان بردارد.


دکتر  علی ربیعی عصر چهارشنبه در مراسم معارفه محمود اسلامیان به عنوان رئیس جدید صندوق بازنشستگی کشور که در محل این سازمان برگزار شد، از مجموع تلاش های صورت گرفته توسط مدیران این سازمان تشکر کرد و گفت: اسلامیان از جمله مدیران دلسوز کشور می باشد که تاکنون مسئولیت های مهمی در بخش های مختلف اقتصادی و سیاسی برعهده داشته است.
وی با بیان آنکه وظیفه دولتمردان در دولت تدبیر و امید کاستن از رنج مردم و محو فقر و محرومیت است، تاکید کرد: تفاوت دولت یازدهم با دولت های دیگر آن است که این دولت براساس استراتژی رفاهی حرکت می کند که بخشی از این رفاه ایجاد تحول در گروههای آسیب پذیر است.

دکتر ربیعی یادآور شد: از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون اقدامات ارزشمندی در جهت حمایت از معلولان، کودکان بی سرپرست و بیمه های اجتماعی صورت گرفته است. و لایحه حمایت از حقوق معلولان در کمیسیون اجتماعی در حال بررسی است.

وی ادامه داد: در همین ارتباط تحرکات سازنده ای برای کودکان بدسرپرست و فاقد والدین از سوی سازمان بهزیستی در حال انجام است. بر اساس این طرح کودکانی که در بهزیستی به سن بالاتری می رسند برایشان مراکز نگهداری ایجاد می شود.

وزیر تعاون افزود: امروز در هیات وزیران، وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کشور مکلف به محو تکدی گری از سطح شهر شدند.

وی ادامه داد: به همین منظور کمیته ای بین وزارت کشور و شهرداریها تشکیل می شود تا بتوانند در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند. آیین نامه این تصمیم نیز بزودی ابلاغ خواهد شد.

وی گفت: خواست رئیس جمهوری محو تکدی گری از سطح شهرها بود، همچنین کودکان دورمانده از تحصیل به مدرسه خواهند رفت و معاونت رفاه اجتماعی این موضوع را به جد پیگیری خواهد کرد. براین اساس برای هفت هزار نفر کودک که امکان رفتن به مدرسه ندارند، برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است. و وزارت رفاه در مرحله اول با وزارت آموزش و پرورش تفاهم نامه ای امضا می کند که هیچ کودکی بدون مدرسه نباشد.

دکتر ربیعی گفت: امسال در برخی از استانها صد درصد کودکان محروم از تحصیل ثبت نام شده اند.

وی در خصوص افزایش تعداد بیمه شده ها، گفت: بیش از هفت میلیون نفر ثبت نام شده بیمه در سال جاری به تعداد بیمه شدگان افزوده خواهند شد.

وی اظهار داشت: بعد از عید غدیر نیز فاز دوم طرح امنیت  غذایی اعلام خواهد شد و قرار است در این فاز  افرادی که دچار سوء تغذیه هستند، در طرح امنیت  غذایی قرار می گیرند. یک میلیون نفر در این فاز به تعداد دریافت کنندگان طرح امنیت غذایی  اضافه خواهد شد.

 برنامه های حمایتی دولت از بازنشستگان

دکتر ربیعی یکی دیگر از مسائل رفاهی را که دولت پیگیری می کند ارائه خدمات بهتر به بازنشستگان عنوان و اضافه کرد: باید بیش از گذشته در خصوص بهبود وضعیت این قشر تلاش کنیم.

وی تعداد مستمری بگیران اصلی سازمان تامین اجتماعی را ۲.۶ میلیون نفر ذکر کرد و گفت: سالانه ۲۰۰ هزار نفر نیز به این تعداد اضافه می شوند. و تامین اجتماعی ۱۲ هزار میلیارد تومان در بخش درمان هزینه کرده است.

پندار سیستم

وی تصریح کرد: هنوز در صندوقهای بازنشستگی (کشوری، تامین اجتماعی و فولاد)با مشکلات متعددی مواجه هستیم، هرچند با کمک صندوق تامین اجتماعی تا هفته آینده حقوق بازنشستگان شهریور ماه صندوق فولاد پرداخت خواهد شد.

وی تاکید کرد: نباید فقط به دادن حقوق به بازنشستگان اکتفا کرد بلکه باید ارایه خدمات رفاهی به بازنشستگان را نیز افزایش داد.

وی در همین ارتباط خاطرنشان کرد: با توسعه هتلهای زیرمجموعه صندوق تامین اجتماعی می توانیم در ارائه خدمات گردشگری برای این قشر زحمتکش گام های مهمی برداریم، به طوری که تا پایان سال جاری ۲۵ هزار خانوار بازنشسته می توانند از خدمات رفاهی برای سفرهای زیارتی برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: باید توان صندوقهای بازنشستگی افزایش یابد و حرکت صندوقها به سمت فعالیت های سودآور سوق یابد.

به گفته ربیعی، همزمان با اعمال سیاست های انقباضی، صندوقهای بازنشستگی باید از بنگاههای خرد عبور کنند و به سمتی بروند که عملکرد آنها برای کارگران و کارمندان سودآور باشد.

وی با اشاره به بحث رفاهی و حقوق بازنشستگی گفت: افزایش بهره وری منابع برعهده صندوقها است و باید در این جهت تلاش لازم صورت گیرد، هرچند ممکن است این ثمرات به عمر ما قد ندهد اما باید تلاش کنیم تا در آینده مردم از این بهبود بهره مند شوند.

وی با تاکید بر آنکه نباید فرد سیاسی در هیات مدیره صندوق ها اعمال نظر کند زیرا منشور اخلاقی دولت یازدهم این موارد را تقبیح می کند، گفت: متاسفانه برخی از بنگاهها که در اختیار صندوق بودند به دلیل عدم مدیریت صحیح می خواستند با کمترین قیمت آنها را بفروش برسانند که با کمی تغییر توانستیم ارزش این بنگاهها را به نحو چشمگیری افزایش دهیم.

وی تاکید کرد: سهم ۸۷ درصدی دولت در کمک به صندوق بازنشستگی کشور باید تقلیل یابد در حالیکه مطالبات صندوق هم باید پرداخت شود.

وی ادامه داد: قرار شد معاونت رفاه وزارت کار لایحه ای در مورد وضعیت صندوق های بیمه ای در خصوص مصارف و درآمد صندوق ها ظرف مدت چهار ماه تهیه کند.

دکتر ربیعی همچنین افزود: اصلاح قانون خدمات کشوری به اتمام رسیده و بزودی تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.

دکتر ربیعی با تقدیر از زحات تمامی پرسنل صندوق بازنشستگی اظهار امیدواری کرد با اصلاحات اقتصادی در صندوق شاهد پویایی بیشتری باشیم چرا که ما امتندار مردم هستیم .

وی گفت: استراتژی ما کاهش فقر است و با تمام احترامی که برای دولتهای قبلی قایلم ، اعتقاد دارم  دارای سیاست رفاه اجتماعی منسجمی هستیم و در این چارچوب اقدامات موثر و مفیدی از جمله تدوین لایحه حمایت از معلولان ، تحول در بهزیستی و طرح اخیر دولت که با همکاری وزارت کشور ، محو تکدی گری است را تدوین کرده ایم که  بر اساس این طرح متکدیان به مراکز کارآموزی معرفی خواهند شد.

وی دکتر اسلامیان را به عنوان مدیر عامل جدید صندوق بازنشستگی معرفی کرد و او را دارای سوابق انقلابی ، اجرایی و علمی دانست و گفت: کارکردهای صندوق بازنشستگی  اجتماعی است چرا که صندوقها مسئول تامین آرامش کارمندان هستند و برای این کارکرد اجتماعی کارکردهای اقتصادی تعریف شده است و ما با توجه به شناختی که از مدیریت و تجربه دکتر اسلامیان دارم معتقدم با همکاری همه شاهد پویایی صندوق خواهیم بود.

وی از تصویب آیین نامه اجرایی قانون نقل و انتقال حق بیمه بازنشستگی خبر داد و افزود : بر اساس قانون مذکور  اشخاصی که از شمول صندوق بیمه یا بازنشستگی ذی ربط خارج شده و زیر پوشش صندوق بیمه یا بازنشستگی دیگری قرار می گیرند ، صندوق بیمه یا بازنشستگی مبدا موظف است حداکثر ظرف یک ماه از زمان تقاضای بیمه شده نسبت به محاسبه مبلغ حق بیمه یا کسور بازنشستگی (اعم از سهم بیمه شده و کارفرما ) با ذکر مدت بیمه پردازی و انتقال آن به صندوق بیمه یا بازنشستگی مقصد اقدام و صندوق بیمه یا بازنشستگی مقصد نیز موظف است حداکثر ظرف یک ماه مابه التفاوت متعلقه ( سهم شخص ) را محاسبه و از شخص وصول نماید.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.