نرم افزارحسابداری صدگان

نحوه افزايش سرمايه شركتها

0 2,410

حسابداراپ

هرگاه شركت براي توسعة فعاليت‌هاي خود به منابع مالي جديد نياز داشته باشد، با پيشنهاد هيئت مديره، سهامداران شركت افزايش سرمايه را در جلسة مجمع عمومي فوق‌العاده مورد بررسي و رأي‌گيري قرار مي‌دهند تا سرماية شركت به ميزان مورد نظر افزايش يابد. شركت‌ها از سه روش ذيل مي‌توانند سرماية خود را افزايش دهند:

پندار سیستم


از محل سود انباشته و اندوختة طرح و توسعه در قالب سهام جايزه: معمولا شركتها مقداري از سود ساليانه خود را در حساب اندوخته ذخيره مي نمايند و در زمان مقتضي با انتقال موجودي اين حساب به حساب سرمايه و انتشار اوراق سهام جديد، سرمايه اسمي شركت را افزايش مي دهند و سپس اوراق سهام جديد را به نسبت سهام قبلي بين سهامداران توزيع مي نمايند. چون در اين حالت سهامداران پولي بابت اوراق جديد پرداخت نمي نمايند، اصطلاحاً به آن افزايش سرمايه به روش جايزه مي گويند.

از محل آوردة نقدي و مطالبات در قالب حق تقدم: زماني كه شركت اندوخته اي جهت افزايش سرمايه در اختيار ندارد و جهت ايجاد نقدينگي قصد افزايش سرمايه را داشته باشد، مي تواند از اين روش براي افزايش سرمايه استفاده كند(توضيح اينكه گاهي شركتها مقداري از مبلغ افزايش سرمايه را بصورت اندوخته دارند ولي اين مقدار براي افزايش موردنظر كافي نيست، در اين حالت شركت مي تواند از روش اول و دوم همزمان مبلغ افزايش سرمايه را تأمين كند). در اين حالت شركت به هر سهامدار به نسبت تعداد سهام قبلي امتيازي جهت خريد سهام جديد مي دهد كه اصطلاحا به آن حق تقدم مي گويند.

پس از ثبت افزايش به اين روش برگه هاي حق تقدم به آدرس سهامداران ارسال مي گردد. سهامداران پس از دريافت برگه هاي حق تقدم در صورت تمايل، مبلغ اسمي سهام متعلقه (كه تعداد آن در برگه حق تقدم مشخص مي شود) را در مهلت مقرر به حساب شركت واريز نموده و پس از مدتي برگه هاي سهام جديد به سهامداران داده مي شود.

در صورتي كه سهامدار به هر علتي مايل نباشد از امتياز حق تقدم خويش استفاده نمايد، مي تواند اين امتياز را به ديگري واگذار نمايد. براي اينكار مي بايست با مراجعه به كارگزاري و تكميل فرم درخواست فروش، تقاضاي فروش حق تقدم خود را بنمايد.

خريداران برگه هاي حق تقدم مي بايست علاوه بر پرداخت مبلغي كه بابت خريد حق تقدم به فروشنده مي پردازند مبلغ اسمي تعداد حق تقدم خريداري شده را نيز به حساب شركت واريز و به انتظار دريافت برگه هاي سهام بمانند. در زماني كه به هر دليلي سهامداري از حق تقدم خود استفاده ننمايد و يا به علت نداشتن آدرس پستي دقيق نزد شركت موفق به دريافت برگه حق تقدم خود نشود، شركت پس از فروش اين برگه ها در بازار وجه آن را در حساب سهامدار نزد شركت نگهداري مي نمايد.

از محل صرف سهام: در اين روش با سلب حق تقدم سهامداران، سهام جديد ناشي از افزايش سرمايه به قيمت بازار مورد پذيره كليه متقاضيان قرار مي گيرد.

در حال حاضر حجم نقدینگی بالا است بنابراین در موضوع افزایش سرمایه و تامین نقدینگی بانک ها باید ملاحظات اقتصادی را لحاظ کرد تا این موضوع به تشدید بی ضابطه نقدینگی در جامعه منجر نشود.

درگذشته راه های مثل فروش اوراق مشارکت و.. هم براجذب نقدینگی مردم در بانک ها مورد استفاده قرار گرفته است.

افزایش سرمایه بانک ها باید به نحوی انجام شود که بانک تعهدات خود را نسبت به مردم اجرایی کنند یعنی تسهیلاتی مانند وام ازدواج را با سهولت در اختیار مردم قرار دهند.

همچنین اصلاح سیستم بانکی می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی بانک ها را در موضوعات مختلفی مانند تامین سرمایه حل کند، اما متاسفانه تاکنون مسئولان اقتصادی لایحه اصلاح نظام پولی و بانکی را به کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه نکرده است.

 

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.