نرم افزارحسابداری صدگان

مستمری بازماندگان متناسب با سنوات حق‌بیمه پرداخت ميشود.

0 630

حسابداراپ

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی بخشنامه پرداخت مستمری بازماندگان متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه را برای اجرا به تمامی واحدهای تأمین‌اجتماعی کشور ابلاغ کرد.

پندار سیستم


به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، دکتر سیدتقی نوربخش گفت: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی سازمان تأمین‌اجتماعی مکلف شده به فرزندان و همسران بیمه‌شده متوفی که کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارد به نسبت سنوات مستمری پرداخت کند.
وی ادامه داد: براساس قانون اصلاح مواد ۴۳، ۴۴ و ۸۰ قانون تأمین‌اجتماعی مصوب ۲۷/۷/۷۶ مجلس شورای اسلامی و پس از الحاق سه تبصره به بند سوم ماده ۸۰ قانون مذکور، تسهیلات جدید و دایره حمایت و ارائه خدمات به بازماندگان وسیع‌تر و پرداخت مستمری به «نسبت سنوات پرداخت حق‌بیمه» نیز به تعهدات سازمان تأمین‌اجتماعی افزوده شده است.
دکتر نوربخش گفت: براساس قانون پرداخت مستمری به بازماندگان مصوب سال ۷۶ درصورتی که بیمه‌شده متوفی فاقد شرایط مقرر در اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون بوده و سوابق پرداخت حق‌بیمه وی از یک تا ۱۰ سال بود، بازماندگان بیمه‌شده متوفی غرامت مقطوع فوت دریافت می‌کردند. اما به موجب قانون جدید مصوب سال ۹۲، به بازماندگان واجد شرایط بیمه‌شده متوفی که کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه داشته باشد متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه مستمری تعلق می‌گیرد.
وی افزود: در قانون مذکور همسران و فرزندان بیمه‌شده متوفی از دریافت مستمری به نسبت سنوات پرداخت حق‌بیمه بهره‌مند می‌شوند، اما به پدر و مادر اشاره‌ای نشده است، بنابراین هریک از والدین واجد شرایط کماکان از غرامت مقطوع فوت به نسبت سهام مقرر در قانون برخوردار خواهند شد.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی اظهار داشت: ملاک محاسبه ریز دستمزد مبنای تعیین مستمری برقراری مشمولین قانون پرداخت مستمری به بازماندگان متناسب با پرداخت حق‌بیمه، تبصره ذیل ماده ۷۷ قانون تأمین‌اجتماعی خواهد بود و حداقل مستمری قابل پرداخت به بازماندگان بیمه‌شده متوفی نیز بر مبنای ماده ۱۱۱ قانون تأمین‌اجتماعی، از حاصلضرب حداقل دستمزد سال فوت بیمه‌شده و سنوات پرداخت حق‌بیمه تقسیم بر ۳۰ به دست می‌آید.
وی تصریح کرد: درمورد بیمه‌شدگانی که فوت آنها قبل از تصویب قانون فوق واقع شده حداقل دستمزد (سال تصویب قانون) یعنی سال ۱۳۹۲ ملاک محاسبه مستمری است.
دکتر نوربخش ادامه داد:‌ مفاد این بخشنامه مشمول کسانی که به هر نحو از شمول قانون تأمین‌اجتماعی خارج و مشمول سایر صندوق بازنشستگی شده‌اند، نمی‌شود.


محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.