حسابان وب

عقب گرد شاخص بورس به سه ماه پیش

0 417

حصین حاسب

بورس اوراق بهادار تهران امروز به روند ریزشی خود ادامه داد و با افت بیش از ۱۰۰۰ واحدی به ارقام سه ماه پیش خود برگشت و وارد کانال ۷۸ هزار واحدی شد.

به گزارش ايسنا، دماسنج بازار سرمایه که از اواسط دی ماه حرکت نزولی خود را آغاز کرده و با فاصله گرفتن از ارقام ۹۰ هزار واحد موجب نگرانی سهامداران شده است، امروز در ادامه روند ریزشی خود به ارقام سه ماه گذشته خود برگشت و ۷۸ هزار واحدی شد.
به این ترتیب شاخص بورس تهران که در روز ۲۸ آبان ماه و در آستانه برگزاری مذاکرات ژنو موفق به فتح قله ۷۸ هزار واحدی شده بود،امروز در ادامه ریزش ها ۱۰۶۵ واحد افت کرد و به کانال ۷۸ هزار و ۵۱۸ واحد عقب گرد کرد.
بیشتر کارشناسان معتقدند که در روزهای اخیر محدودیت‌های برقرار شده در زمینه فروش و همچنین نزدیکی به پایان سال و نیاز فعالان حقیقی و حقوقی به نقدینگی موجب تداوم افت بازار شده است.
به این ترتیب در بازار روز دوشنبه روند نزولی و پر عرضه بازار با شدتی بیشتر از روز گذشته ادامه یافت به طوری که اغلب صنایع بورسی به خصوص صنعت خودرو با صف های متعدد فروش مواجه شد.
بر این اساس در بازار امروز شرکت‌های سرمایه گذاری غدیر بعد از بازگشایی نماد، تاپیکو، پالایشگاه بندرعباس، هلدینگ خلیج فارس، گروه توسعه ملی، بانک پاسارگاد، پالایش نفت اصفهان، ملی مس، مخابرات، بانک تجارت، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، ایران خودرو، بانک‌های ملت، پارسیان و صادرات به همراه دارویی تامین تاثیر ۱۱۶ تا ۱۵ واحدی بر شاخص بورس گذاشتند.

پندار سیستم

همچنین در بازار امروز شرکت‌های داروسازی زهراوی، جابر بن حیان و تولی پرس از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شده و سرمایه گذاری غدیر، حفاری شمال و نیرو ترانس بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.
این در حالی است که بازار امروز با جو پرعرضه خود در تمامی صنایع، به مصاف بازگشایی چند نماد رفت که در مهمترین آنها نمادهای بانک ملت، سرمایه‌گذاری غدیر و گروه توسه ملی با افت قیمت بازگشایی شدند و با بازگشایی نماد این شرکت‌ها روند منفی بازار شدت گرفت.
به این ترتیب نماد بانک ملت با افت قیمت اندک نسبت به قیمت تعادل بازگشایی شد. این شرکت سرمایه خود را با افزایش ۲۱ درصدی از محل سود انباشته روبرو کرده و پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۲ را نیز ۲۱ درصد با تعدیل مثبت روبرو کرد.
در حالی که نماد گروه توسعه ملی پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی ۹۲ را با تعدیل مثبت ۴۹ درصدی همراه کرده با افت قیمت به تابلو معاملات برگشت. پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۳ این شرکت نیز چهار درصد افزایش نسبت به پیش بینی امسال دارد.
نماد سرمایه گذاری غدیر نیز با محدودیت دامنه نوسان و صف فروش سنگین بازگشایی شد. این نماد پیش بینی سود هر سهم سال مالی جاری را تحت تاثیر رشد اخیر قیمت خوراک با کاهش ۸۰ ریالی به ۱۲۲۰ ریال رسانده است.
در مجموع در بازار امروز حجم معاملات کاهش یافت و ۲۲۴ میلیون سهم به ارزش ۸۱ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت؛ همچنین ارزش بازار سرمایه نیز روند نزولی به خود گرفت و تا سطح ۳۸۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.