حسابان وب

ضرورت اجراي ماليات بر ارزش افزوده

2 638

حصین حاسب

يكي از منابع اصلي درآمد دولتها ماليات است كه تحت عناوين مختلف وصول ميشود. ثبات و تداوم وصول ماليات موجب ثبات در برنامه ريزي دولت براي ارائه خدمات مورد نياز كشور در زمينه هاي گوناگون مي شود. درآمد حاصل از ماليات، بخش قابل ملاحظه اي از بودجه دولتها را تشكيل ميدهد و دركشورهايي كه ماليات از نظام قانوني و مردمي برخوردار است، بيش از ۶۰% بودجه عمومي را تشكيل ميدهد.


پندار سیستم

در همين راستا، در کشور مانيز اقدامات گسترده اي در سالهاي اخير انجام شده و بستر سازي لازم براي تحول نظام مالياتي انجام گرفته است. قانون ماليات بر ارزش افزوده که مراحل اجراي آزمايشي آن در چند سال گذشته صورت گرفته و در حال حاضر موضوع اصلاح قانون در دست رسيدگي و بررسي مي باشد يکي از شاخص ترين و برجسته ترين اقدام هاي سازمان امور مالياتي است که همپاي ساير کشورهاي جهان در جهت دستيابي به درآمد به منظور تامين مخارج کشور و درنهايت تحقق عدالت مالياتي بوده است. ماليات بر ارزش افزوده نه تنها ماليات نسبتا ساده اي است بلكه رايجترين ماليات در دنياي امروز نيز محسوب مي شود. بر اين اساس، ارزش افزوده را تفاوت بين ارزش كالاها و خدمات عرضه شده با ارزش كالاها و خدمات خريداري شده يك شخص در يك دوره معين تعريف مي كنند.با توجه به تعريف مذكور، ماليات بر ارزش افزوده نوعي ماليات چند مرحله اي است كه در مراحل مختلف زنجيره توليد و يا خدمات ارائه شده اخذ مي گردد. اين ماليات در واقع نوعي ماليات بر فروش چند مرحله اي است كه خريد كالاها و خدمات واسطه اي را از پرداخت ماليات معاف مي كند. تغيير و تحول در اقتصاد كشور و در نتيجه تغيير در نحوه توليد و توزيع ثروت و درآمد، مستلزم بازنگري و تجديد نظر در انواع مالياتها و نحوه وصول آنهاست. اجراي ماليات بر ارزش افزوده در بيش از ۱۲۰ كشور جهان نشان دهنده مقبوليت و كارايي اين نظام در فراهم كردن يك منبع درآمد قابل اتكا و مطمئن براي دولتهاست. اجراي اين ماليات با نرخ ثابت و يكسان از يكسو پيش بيني ميزان درآمد دولت و در نتيجه امكان برنامه ريزي بهتر را فراهم مي نمايد و از سوي ديگر، دوره هاي كوتاه مدت وصول آن، تداوم تأمين نقدينگي خزانه دولت را تضمين مي كند. دراقتصاد ايران، متناسب با رهنمودهاي كلي سند برنامه سوم توسعه، به منظور كاهش اتكاي بودجه دولت به درآمد نفت مقرر شد تا سهم درآمدهاي مالياتي در تركيب منابع درآمدي دولت با گسترش پايه هاي مالياتي از طريق وضع ماليات بر ارزش افزوده افزايش يابد. ليكن تجربه كشورهاي استفاده كننده ماليات بر ارزش افزوده تفكري است كه چندين دهه مورد تاكيد اكثر صاحبنظران و كارشناسان اقتصادي و مالياتي بانك جهاني و صندوق بين الملي پول مي باشد. اين ماليات در بسياري از كشورها ضمن تامين بيشتر عدالت اجتماعي نسبت به سايرمالياتها، و بدون از بين بردن انگيزه سرمايه گذاري و توليد، به عنوان منبع درآمد جديدي درجهت افزايش درآمدهاي دولت بكار برده شده است. از آنجايي كه سيستم ماليات بر ارزش افزوده يك سيستم خود اجراست و همه موديان نقش مامور مالياتي را ايفا مي نمايند، هزينه وصول آن پائين است. با توجه به اين كه در اين ماليات، موديان براي استفاده از اعتبار مالياتي ملزم به ارائه فاكتور خواهند بود، در نتيجه، يك سيستم اطلاعاتي كامل از معاملات و مبادلات تجاري ايجاد مي شود كه علاوه بر شفاف سازي مبادلات و فعاليتهاي اقتصادي موجب سهولت اعمال مالياتهاي ديگر از قبيل ماليات بر درآمد و ماليات بر مشاغل مي گردد. ماليات بر ارزش افزوده يك منبع درآمد باثبات و در عين حال انعطاف پذير است. به دليل مقطوع بودن نرخ اين ماليات، زمان قطعيت آن بسيار كوتاه بوده و مشكلات طولاني بودن قطعيت ماليات بر درآمد و ماليات بر ثروت را ندارد. بنابراين، تاخير در وصول درآمدهاي مالياتي به حداقل مي رسد. از آنجايي كه ماليات بر ارزش افزوده يك ماليات مدرن است، اجراي آن به بهبود فن آوري و بهره وري از طريق اتوماسيون اداري در سيستم مالياتي و حسابداري مالياتي كمك شاياني خواهد كرد.

بهزادي

منبع : سازمان امور مالياتي


محل تبلیغ شما

2 نظرات
  1. فاطمه می گوید

    آیا میشه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را برای بار دوم اصلاح نمود اگه میشه راهنمایی کنید و اگر نمیشه من برای اصلاح اون باید چکار کنم و چه عواقبی داره؟

  2. علي می گوید

    سلام
    در محدوده زمانی مقرر فقط یک بار و بعد از آن فقط اظهارنامه الحاقی .
    بعنوان اظهارنامه خارج از موعد مقرر تلقی شده و جریمه مقرر مطالبه خواهد شد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.