نرم افزارحسابداری صدگان

رشد نقدينگي و ارتباط آن با ايران چک

0 540

حسابداراپ

اگر بانک مرکزی قصد انتشار چک پول های بیش از ۵۰ هزار تومانی را هم داشته باشد، تاثیری در افزایش حجم نقدینگی و بروز مشکل نخواهد داشت، چون آنچه مهم تلقی می شود پشتوانه مالی است.


محمد حسن ن‍ژاد در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت:چک پول مانند اسکناس دارای پشتوانه مالی بوده و همین موضوع باعث می شود که تاثیری بر افزایش حجم نقدینگی نداشته باشد.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی  در رابطه با حذف چک پول ۱۰۰هزار تومانی در گذشته نیز اظهار داشت: چک پول ها در گذشته بی پشتوانه بودند و همین موضوع باعث شد که از چرخه اقتصاد حذف شوند، اما در حال حاضر تمامی اسکناس های منتشر شده با پشتوانه هستند، از همین رو تاثیری بر حجم نقدینگی نخواهند گذاشت.

پندار سیستم

وی در رابطه با دلیل انتشار چک پول به جای اسکناس های درشت نیز بیان داشت: چاپ اسکناس نیازمند مصوبه است و اگر بنا باشد با ارقام درشت چاپ شود قطعا مشکلاتی را در پی دارد، در صورتی که چک پول همان کار را انجام می دهد و آثار روانی کمتری نیز در  پی دارد.

عضوناظر شورای پول و اعتبار تصریح کرد: اکنون چک پول با امحای اسکناس منتشر می شود و همین موضوع باعث شده  که نه در حجم نقدینگی و نه در نوع پشتوانه تفاوتی با اسکناس نداشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا چاپ چک پول درشت باعث خروج منابع از بانکها نمی شود نیز تصریح کرد: تنها اتفاقی که با چاپ چک پولهای درشت رخ می دهد افزایش سرعت گردش پول بوده که ممکن است اثرات روانی در پی داشته باشد، اما به تنهایی عاملی برای رشد تورم محسوب نمی شود.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس ادامه داد: چک پول به جای اسکناس های امحا شده منتشر می شود، پس تاثیری بر رشد تورم ندارد.


محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.