حسابان وب

ترمز افت بورس

0 446

حصین حاسب

روند كاهشي شاخص در بورس و فرابورس با پشت سر گذاشتن تاثيرات مقطعي ناشي از نرخ خوراك گازي ۱۳ سنتي پتروشيمي‌ها به تدريج كندتر شده است، به‌طوري كه روز گذشته شاخص كل بازار فرابورس كه در ساعات مياني بازار با افزايش تقريبا ۷ واحدي روبه‌رو شده بود تا پايان معاملات به رقم ۷۳۵ واحد رسيد كه نسبت به روز دوشنبه تقريبا نزديك به ۳ واحد افت ثبت كرد.

همچنين روز گذشته نمادهاي ۶ شركت پتروشيمي در بازار سرمايه باز شد كه دو شركت پتروشيمي زاگرس و پتروشيمي خراسان ازجمله شركت‌هاي قابل معامله در بازار فرابورس بودند. بازگشايي اين نمادها كه البته با تعديل منفي پيش‌بيني‌هاي سود همراه بود، همچنان سايه نگراني و احتياط را بر معاملات باقي گذاشته است. افزون بر اين، روند محدوديت‌هاي فروش همچنان به‌عنوان دغدغه بازار سهام معاملات را تحت تاثير قرار داده كه برخي اعضاي بورس همچنان به دنبال برداشته شدن محدوديت فروش سهام هستند تا بازار به نوعي به تعادل بهتر و سريع‌تري برسد.
نگراني و خروج برخي سهامداران كم طاقت كه عمدتا از بازار ارز و سكه به اين بازار آمده اند، در حالي تداعي‌كننده از بين رفتن پتانسيل‌هاي سرمايه‌گذاري و ماندن در بازار سرمايه است كه البته در اين بين تصميمات تازه‌اي براي پذيره‌نويسي تازه‌واردها گرفته مي‌شود. ۱۰۰ درصد سهام ريخته‌گري ماشين‌سازي تبريز در ۲۶ اسفند و ۱۰۰ درصد سهام شركت پايانه‌ها و مخازن پتروشيمي در روز ۲۵ اسفنددر حالي در بازار فرابورس عرضه مي‌شوند كه ۶ شركت نيز در آستانه ورود به فرابورس هستند. به گفته برخي البته نقدينگي از بازار سهام خارج نمي‌شود، چراكه در مقابل هر فروشي، خريدي صورت مي‌گيرد و نقدينگي در بازار سرمايه همچنان باقي مي‌ماند.
ديروز اما در بازار فرابورس ۱۶۶ ميليون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۳۴۶ ميليارد ريال داد و ستد شد. نمادهاي جم، ذوب، بمپنا و شپاس در صدر نمادهاي مثبت كننده شاخص و نمادهاي زاگرس، شتران و خراسان از جمله نمادهاي منفي كننده شاخص آيفكس بودند.
ديروز بازهم نماد شركت توليد برق عسلويه مپنا (بمپنا) ۵درصد افزايش قيمت خودرو در صدر بيشترين افزايش قيمت‌ها قرار گرفت. نماد افرا (افرانت) نيز در رتبه بعدي اين طبقه بندي ۹۹/۴ درصد افزايش را ثبت كرد. بيشترين صف خريد در بازار ديروز به بمپنا اختصاص يافت. در عين حال بيشترين حجم معامله و بيشترين ارزش معامله بازهم به نماد بمپنا اختصاص يافت. بيش از ۳۶ ميليون ازاين سهم به ارزش ۴۹۴ ميليارد ريال در صف خريد قرار گرفت. ضمن اينكه بيشترين صف فروش به نماد پالايش نفت شيراز (شراز) اختصاص
يافت.

پندار سیستم

اوراق اجاره سپهر در فرابورس به فروش رفت
در معاملات ديروز فرابورس همچنين تعداد ۱۵۰ هزار ورقه معادل ۳۷/۵۰ درصد از كل اوراق اجاره منتشره شركت واسط مالي شهريور يكم به‌منظور تامين مالي شركت واسپاري سپهر صادرات به فروش رفت.
به گزارش روابط‌عمومي فرابورس ايران، اين تعداد اوراق كه به‌صورت يكجا و شرايطي به قيمت پايه هر ورقه يك ميليون و ۲۸۸ هزار ريال عرضه شده بود، به فروش رسيد و با ۲/۱۹۳ ميليارد ريال ارزش بيشترين ارزش معاملات بازار ابزارهاي نوين را به خود اختصاص داد.
در آن‌سوي بازار و به‌دنبال بازگشايي نمادهاي معاملاتي پتروشيمي، نماد شركت پتروشيمي زاگرس با محدوديت دامنه نوسان قيمت تا سقف ۵۰ درصد از كاهش ۸۸/۶ درصدي برخوردار شد. نماد معاملاتي شركت پتروشيمي خراسان (خراسان۱)، نيز پس از ارائه اطلاعات پيش بيني، با محدوديت دامنه نوسان قيمت تا سقف ۵ درصد باز شد.
در بازار ETF نيز ۹۹ هزار و ۲۲۴ واحد صندوق‌ قابل معامله اطلس با ارزشي بالغ بر ۹۰۰ ميليون ريال معامله شد و اوراق تسهيلات مسكن هم بدون تغيير قابل توجهي در حدود ۶۰۰ هزار ريال به فروش رسيد. با توجه به اينكه مدت اعتبار اوراق گواهي حق‌تقدم استفاده از تسهيلات مسكن صادره ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ در نماد معاملاتي تسه ۸۹۱۲، به‌منظور نقل و انتقال (خريد و فروش و هبه) و استفاده از تسهيلات از محل آن، در پانزدهم اسفندماه جاري به اتمام مي‌رسد، اين نماد معاملاتي در پايان معاملات امروز متوقف مي‌شود.
منبع : بورس نيوز

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.