نرم افزارحسابداری صدگان

اعلام تفسیر دقیق مجلس از ۷۳۰۰ روز کار ظرف دو ماه آینده

1 1,993

حسابداراپ

نمایندگان مجلس شورای اسلامی اردیبهشت امسال به طرحی رای دادند که با ۱۸۸ رای به تصویب رسید؛ این طرح، استفساریه جزو یک بند «ب» تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی بود که بر اساس آن داشتن ۷۳۰۰ روز اشتغال در یک یا چند شغل زیان‌آور در یک یا چند کارگاه برای بازنشستگی۲۰ ساله کافی است و کسانی که حداقل ۷۳۰۰ روز اشتغال در مشاغل سخت و زیان‌آور داشته باشند، مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور شده و ۲۰ ساله بازنشسته می‌شوند.


به گزارش خبرنگار تعاون و اشتغال ایسنا، بر اساس موضوع این استفساریه، افرادی که حداقل ۲۰ سال متوالی یا ۲۵ سال متناوب در کارهای سخت و زیان‌آور (مخلّ سلامت) اشتغال داشته باشند، در جزو یک بند (ب) اصلاحیه تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی مصوب ۱۳۷۹/۱۱/۳۰ مجلس شورای اسلامی باید حداقل ۷۳۰۰ روز اشتغال در یک یا چند شغل زیان‌آور در یک یا چند کارگاه داشته باشند و توالی اشتغال به قوت خود باقی است؛ همچنین در صورتی که در هر مورد حق بیمه مدت مزبور را به سازمان پرداخته باشند، می‌توانند تقاضای مستمری بازنشستگی کنند که هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان‌آور معادل ۱.۵ سال محاسبه خواهد شد.

در گذشته برخلاف روال متداول و جاری آیین‌نامه مربوطه به جای غیبت، حضور کارگران در کارهای سخت و زیان‌آور ملاک تطبیق اشتغال “متوالی” در مشاغل سخت و زیان‌آور بود اما گنجاندن ۱۲ روز غیبت بر اساس ۱۲ روز مرخصی مصوب در قانون کار به عنوان ملاک متوالی ندانستن مشاغل سخت و زیان‌آور در نظر گرفته شده بود که اگر همین ماخذ در سال ۱۳۸۰ می‌توانست محلی از اعراب داشته باشد اکنون به دلیل آنکه قانون کار ایران موضوع یک سال مرخصی را به تصویب رسانده چنین مصوبه‌ای دیگر نمی‌توانست جاری باشد لذا از آنجایی که ماخذ ۱۲ روز نه منبع قانونی داشت و نه پیش از آن آیین‌نامه رایج و جاری بود، پیشنهاد استفساریه مذکور با قید یک فوریت برای یافتن یک ملاک معتبر تقدیم مجلس شد که با تایید شورای نگهبان به تصویب رسید.

درواقع با تصویب این قانون، نمایندگان مجلس مانع ۱۲روز غیبت در موضوع توالی سنوات کارگران را حذف کردند تا کارگران بتوانند با ۷۳۰۰ روز کار در مشاغل سخت و زیان‌آور بدون شرط سنی بازنشسته شوند و در صورت داشتن غیبت تنها به نسبت ایام غیبت کار کنند.

غیبت چند روزه کارگران خدشه‌ای به بازنشستگی آنان وارد نکند

به گزارش ایسنا، درحال حاضر علیرغم مصوبه مجلس، اظهارات و تفاسیر متعددی از این قانون وجود دارد و متاسفانه این قانون که تفسیر توالی در کار است از سوی سازمان تامین اجتماعی اعمال نمی‌شود به نحوی که رییس فراکسیون کارگری مجلس معتقد است که اگر سازمان تامین اجتماعی مشکلی در این زمینه دارد باید درخصوص تناوب اظهارنظر کند.

پندار سیستم

علیرضا محجوب، با بیان اینکه غیبت چند روزه کارگران در طول سابقه کار نباید خدشه‌ای به بازنشستگی آنان وارد کند، می‌گوید: مجلس از آنجا که غیبت کارگران هیچ توجیه عقلانی و قانونی برای خروج آنان از این قانون نداشت، موضوع توالی را قطعی کرد و بر این اساس دیوان عدالت اداری و سایر محاکم مکلفند برابر قانون در صورت وجود ۷۳۰۰ روز کار در مشاغل سخت و زیان آور رای به بازنشستگی دهند.

وی از سازمان تامین اجتماعی می‌خواهد تا جلوی برخی عملکردهای سلیقه‌ای در این خصوص را بگیرد و با اجرای صحیح قانون، کارگران مشمول را از مزایای این قانون بهره‌مند کند.

در همین رابطه رییس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور نیز می‌گوید: هنگام بررسی موضوع در کمیسیون اجتماعی،‌ دغدغه و سوال مورد نظر ما آیین‌نامه‌ای بود که در گذشته در خصوص کارهای سخت و زیان‌آور تهیه شده بود؛ به این نحو که اگر کارگری در طول سال بیش از ۱۰ روز غیبت داشته باشد آیا توالی کار از بین می رود؟ یعنی اگر به جای ۱۰ روز ۱۱ روز حق بیمه پرداخت نکرده باشد این یک روز آسیبها و زیانهای سنگینی به کارگران وارد می کند؟

سازمان تامین اجتماعی مصوبه مجلس را اعمال کند

اولیا علی‌بیگی‌ می‌گوید: خواسته ما این است که فردی که ۷۳۰۰ روز در سال در کارهای سخت و زیان‌آور اشتغال داشته بتواند از مزایای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور استفاده کند ولی متاسفانه تفاسیر گوناگونی از این موضوع در سازمان تامین اجتماعی اتفاق افتاده و اجرای مصوبه را با تاخیر و ابهاماتی روبه‌رو کرده است.

رییس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در عین حال به دیدار اخیر اعضای این کانون با دکتر نوربخش – رییس سازمان تامین اجتماعی – اشاره کرده و می‌گوید: در این دیدار از ریاست سازمان تامین اجتماعی خواستیم که تکلیف این مصوبه و منظور از ۷۳۰۰ روز کار دقیقا روشن شود و سازمان تامین اجتماعی نظر خود را به صراحت در این خصوص اعلام کند.

وی همچنین از مجلس خواست تا ظرف دو ماه آینده منظور دقیق قانونگذار از ۷۳۰۰ روز کار کارگران در مشاغل سخت و زیان‌آور را مشخص کند تا چنانچه فردی در طول سال به هر دلیلی نتوانست در کارگاه حضور داشته باشد و حق بیمه‌اش را بپرازد بتواند تحت پوشش این قانون قرار بگیرد و از مزیتهای آن استفاده کند.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر به دلیل وجود تفاسیر متعدد از مصوبه مذکور، در اجرای این قانون از سوی ادارات تامین اجتماعی در استانها مانع‌ تراشی‌هایی صورت می‌گیرد و بعضا اجرای مصوبات کمیته‌های سخت و زیان‌آور ۵ تا ۶ ماه به تاخیر می‌افتد در حالی که مصوبه این کمیته‌ها درخصوص مشاغلی که سخت و زیان‌آور تشخیص داده‌ می‌شود دارای پشتوانه‌ کارشناسی است از این رو به نظر می‌رسد که باید تسهیل و روان‌سازی مشاغل سخت و زیان‌آوری که در کمیته‌های سخت و زیان آور استانها به تصویب رسیده صورت بگیرد و سازمان تامین اجتماعی به تفسیر واحد و مشخصی در این خصوص برسد، در صورتی که تفسیر قانونگذار از ۷۳۰۰ روز کار در مشاغل سخت و زیان‌آور این باشد که کارگران با وجود غیبت ۱۰ روزه یا بیشتر ۷۳۰۰ روز کاری را پر کرده باشند، در آن صورت مشکل بازنشستگی بخش عظیمی از کارگران کشور برطرف خواهد شد.


محل تبلیغ شما

1 نظر
  1. عادل قشقائی می گوید

    با سلام خواهشمند است در مورد کارگاههای قالیبافی وچله دوانی که اثرات زیان آور زیادی بخاطر پرزها و رنگهای شیمیایی دارد بررسی کنید که آیا شامل مشاغل سخت و زیان آور میشود . باتشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.