نرم افزارحسابداری صدگان

هفته اصلاح قیمت‌ها

0 537

حسابداراپ

بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته تن به افت ۱۶/۱ درصدی داد؛ افتی که با توجه به رکورد‌شکنی‌های اخیر شاخص و رسیدن قیمت‌ها به سقف‌های تاریخی خود چندان دور از انتظار نبود. شاخص بورس که در هفته‌های گذشته رشد فوق‌العاده‌ای را به نمایش گذاشته است، در هفته گذشته تحت تاثیر عرضه معامله‌گران کوتاه‌مدت و شناسایی سود به سوی افت گام برداشت و در نهایت به‌رغم رشد شاخص در روز چهارشنبه کارنامه‌ای معادل ۶۳۶واحد افت را برجای گذاشت تا شاخص بازدهی نهایی خود را در سطح ۱/۴۳ درصد ببیند.


پندار سیستم

از دیدگاه کارشناسان بازار به دلیل فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ترافیک سنگین مجامع و توقف‌های پر‌تعداد بازار و همچنین رشد قابل ملاحظه شاخص قیمت‌ها به سوی تعادل نسبی گام بر‌می‌دارد. از دیدگاه این کارشناسان با توجه به تخلیه اطلاعاتی، بازار در پایان فصل مجامع و انتشار گزارش‌های سه ماهه بازار احتمالا تا شهریور‌ماه در حالت تعادل نسبی باقی خواهد ماند. از دیدگاه این کارشناسان تغییر دولت و معرفی وزرای جديد به همراه گمانه‌زنی‌ها در مورد گزارش‌های شش ماهه می‌تواند مهم‌ترین مسائلی باشد که در پایان سه ماهه دوم بازار را متاثر خواهد ساخت. از این‌رو به نظر می‌رسد بازار بیش از پیش نگاهش به سوی دولت جدید و ابتکار عمل‌های این دولت معطوف شود. در همین حال با نزدیکی زمان تحلیف ريیس‌جمهوری، اولویت‌های دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصادی برای بازار از اهمیت برخوردار است؛ برخی از شنیده‌ها اولویت‌های دولت جدید را در سه محور یکسان‌سازی نرخ ارز، مهار تورم از طریق آزاد سازی و متناسب‌سازی سود بانکی با تورم و در نهایت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها ترسیم می‌کند که هر یک می‌تواند تاثیر مهمي  بر بازار داشته باشد. از این رو رصد سیاست‌های دولت آتی می‌تواند برای بازار از اهمیت بالايی برخوردار باشد. در همین حال سیاست دولت جدید در مواجهه با تحریم‌های خارجی نیز اهمیت دو چندانی دارد.
در کنار این مجموعه از شرایط، بازار به ویژه نگاهی به بازارهای موازی دارد؛ جايی که با پایان ماه مبارک رمضان عموما بازارهای موازی نیز از لاک احتیاط و رکود خارج می‌شود. در تحولات مهم رخ داده در هفته گذشته در مسائل سیاسی   المانیتور نوشت: ۱۱۸ عضو کنگره آمریکا با امضای نامه‌ای بی سابقه از اوباما خواسته‌اند که در پی انتخاب حسن روحانی از فرصت‌ها برای دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک با ایران استفاده کند.
به گزارش انتخاب، این نامه که توسط دیوید پرایس نماینده دموکرات و چارلز دنت نماینده جمهوریخواه تهیه شد، بزرگ‌ترین و بی‌سابقه‌ترین اقدام در حمایت  از ایران در درون کنگره به شمار می‌آید. سخنگوی دیوید پرایس گفته‌است: امضای این نامه تا پنج‌شنبه شب ادامه دارد و جمعه به کاخ سفید ارسال می‌شود.
در مسائل اقتصادی با نزدیکی زمان پایان کار دولت سابق در دو هفته آینده اکثر اظهار‌نظرها به ارائه گزارش توسط مسوولان دولتی اختصاص دارد؛ از این رو به نظر می‌رسد این بخش تا تشکیل دولت جدید خبری تازه نداشته باشد.
در حوزه اقتصاد جهانی، بهای مواد خام و فلزات همچنان پرنوسان است؛ بهای مس به نزدیک ۶هزار و ۹۰۰دلار رسیده است، بهای سه فلز آلومینیوم، سرب و روی نیز به ترتیب هزار و ۷۵۷دلار، ۲هزار و ۲۹دلار و هزار و ۸۲۵دلار رقم خورده است. در صحنه بازار داخلی نیز  روز چهارشنبه تالار محصولات صنعتی و معدنی در حالی شاهد معامله بیش از ۴۳ هزار تن انواع کالا با ارزش حدود ۸۰۰ میلیارد ریال بود که سهم شرکت فولاد خوزستان از این معاملات ۴۰ هزار تن شمش بلوم بوده است.
در بازار چه خبر بود؟
روز چهارشنبه معامله‌گران پس از چند روز اصلاح قیمتی شاهد حرکت رو به رشد شاخص بودند؛ به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص توانست ۱۹۷واحد رشد را ثبت کند. مهم‌ترین دلیل رشد شاخص انتظار برای اعلام گزارش‌های مناسب سه ماهه از سوی شرکت‌های پتروشیمی و نفتی بود. اين در حالي است كه آخرين روزهاي برگزاري مجامع موجب شد تا با توقف نزدیک به ۱۹ نماد شمار نمادهای متوقف بازار به ۹۳ برسد.
بازار روز چهارشنبه در گروه پتروشیمی شاهد انتشار گزارش سه ماهه پتروشیمی خارک متعاقب توقف این نماد برای تعدیل مثبت بود. خارک در سه ماهه توانست یک هزار و ۵۸۰ریال سود را محقق کند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۲درصد رشد را نشان می‌دهد. در گروه پتروشیمی، پتروشيمي جم گزارش عملکرد ۱۲ماهه سال ۹۱خود را منتشر کرد که حاوی تحقق ۲هزار و ۱۹۷ریال سود بود؛ در صورتی که جم بتواند نزدیک به ۲هزار ریال سود تقسیم کند هر سه شرکت سهامدار جم، شرکت‌های صندوق بازنشستگی، تاپیکو و پترول در موقعیت رشد سود هر سهم قرار می‌گیرند. در گروه پتروشیمی با انتشار گزارش‌های بیشتر از سوی شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس این شرکت به احتمال زياد نخواهد توانست سود سال منتهی به خرداد ۹۲ خود را محقق کند. این امر البته در شرایطی است که هنوز تصویری روشن از وضعیت شرکت برای سال منتهی به خرداد ۹۳ ارائه نشده است؛ برخی از خبرهای اولیه از هلدینگ حکایت از تلاش مضاعف هلدینگ خلیج فارس برای پذیرش ۶شرکت مهم خود در فرابورس دارند. برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال پذیرش این شرکت‌ها پس از برگزاری مجامع سالانه و ارائه بودجه‌های حسابرسی شده و گزارش‌های سه ماهه دارد.
در گروه پتروشیمی، فن‌آوران  در مجمع خود ۵۶۰ تومان تقسیم کرد. این تقسیم سود خبر خوبی برای تاپیکو و صندوق بازنشستگی به شمار می‌رود؛ زيرا تاپیکو سود تقسیمی شفن را ۵۰۰ تومان در نظر گرفته که تقسيم مبلغ ۵۶۰ تومان مبلغ ۳/۲۷ میلیارد تومان به سود شرکت اضافه خواهد کرد که به ازای هر سهم نزدیک به يك تومان بر سود هر سهم سال مالی ۹۲ آن تاثیر مثبت دارد. این تاثیر برای صندوق بازنشستگی بیشتر بوده و معادل ۴تومان است.در گروه نفتی وضعیت مبهم ۶نماد متوقف پالایشگاهی همچنان ادامه دارد. در این شرایط پالایشگاه کرمانشاه نیز با اعلام تحقق سود یک هزار و ۲۰۶ریال برای سال ۹۱ گام دیگری برای عرضه در بازار سرمایه برداشته است.در میان نفتی‌ها، بهران نیز در گزارش سه ماهه خود توانست یک هزار و ۱۳۹ریال سود اعلام کند که نسبت به سال قبل ۲۰۵درصد رشد کرده است.
جهش‌های جالب در گروه دارویی
روز چهارشبه سه نماد کارخانجات دارو پخش، البرز دارو و گروه دارویی سبحان گزارش‌های تعدیل زود هنگام خود را در اختیار بازار قرار دادند. کارخانجات دارو پخش سود هر سهم خود را از یک هزار و ۴۱۷ریال به ۲هزار و ۶۵۱ریال افزایش داده است. در همین حال بازگشایی نماد البرز دارو پس از تعدیل از یک هزار و ۳۵۱ریال به یک هزار و ۹۹۹ریال با جهش ۱/۱۴ درصد مواجه شد. گروه دارویی سبحان نیز با تعدیل سود از ۶۸۳ریال به یک هزار و ۳۷ریال در بازگشایی جهش ۴/۲۶ درصدی را تجربه کرد. ایران‌دارو نیز در بازگشایی ۸/۶ درصد رشد را تجربه کرد.
در گروه دارویی، همچنین پارس دارو از ۳هزار و ۴۰۰ریال سود محقق شده خود ۲هزار و ۸۵۰ریال را تقسیم کرد. در این گروه جام دارو سود هر سهم سال مالی جاری خود را بر اساس عملکرد سه ماهه از ۸۳ تومان به حدودا ۱۶۰ تومان افزایش داده است. شرکت در سه ماهه واقعی نیز ۲۵ درصد سود خود (‌معادل ۴۰۲ ریال) را پوشش داده است. روز چهارشنبه سرمایه‌گذاری البرز نیز توانست سود خود را از ۴۵۰ریال به ۶۲۵ریال افزایش دهد. در گروه بانکی روز چهارشنبه تعدیل فوق‌العاده بانک ملت در معرض دید بازار قرار گرفت و این شرکت سود ۳۲۳ریالی خود را به ۴۴۴ریال برای سال ۹۱رساند تا شگفتی‌ساز باشد. بانک کارآفرین نیز با اعلام پوشش ۱۷درصدی سود در سه ماهه گزارشی نه چندان دلچسب را ارائه کرد. در این گروه امروز بانک تجارت نیز برای برگزاری مجمع عمومی سالانه متوقف می‌شود. در گروه هلدینگ‌ها روز چهارشنبه نماد سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) برای برگزاری مجمع سالانه و فوق‌العاده افزایش سرمایه متوقف شد. انتظار می‌رود «وبانك» ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه از محل اندوخته را صورت دهد. این شرکت در حال آماده سازی هلدینگ سیمانی خود «سیدکو» برای عرضه در بورس است. در گروه واسطه‌گری، امروز سرمایه‌گذاری ملی ایران بلوک ۳۱درصدی خود در بیسکوئیت گرجی را در نرخ پایه ۸هزار و ۵۰۰ریال عرضه می‌کند که انتظار  می‌رود خریداری شود. در همین حال گرجی در پایان معاملات امروز متوقف می‌شود که همین امر نیز زمان محدودی را برای رقابت در اختیار متقاضیان خرید قرار می‌دهد.در گروه واسطه‌گری مالی بحث در مورد بازگشت ذخایر کاهش ارزش پرتفوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است. انتظار می‌رود این بازگشت تاثیر مهمی را در صورت‌های مالی سرمایه‌گذاری صنعت و معدن و ملی ایران داشته باشد.
در گروه کانی غیر‌فلزی، سهامداران تکسرام بدون سود نقدی شاهد برگزاری مجمع سالانه شرکت بودند. در گروه شوینده نیز سهامداران تولی پرس دست خالی به خانه رفتند.
در گروه خودرویی، سرمایه‌گذاری گروه سرمایه‌گذاری ایران خودرو تنها ۴۰ریال سود تقسیم کرد. در گروه فلزی، آلومینیوم ایران پس از مدت‌ها در اطلاعیه‌ای خاطر نشان کرد که تعدیل سود داشته و به زودی سود خود را شفاف سازی خواهد کرد. مدیرعامل «فایرا» اعلام كرد: با توجه به استخراج عملكرد ۳ ماهه این شركت حداكثر تاپایان روز شنبه شاهد ارائه بودجه تعدیلی شركت خواهیم بود. به نظر می‌رسد، با توجه به قیمت‌های مناسب فروش داخلی و صادراتی شركت شاهد تعدیل مثبت فایرا در سود سال ۹۲ باشیم. در گروه معدنی، در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت چادرملو افزایش سرمایه این شرکت از شش هزار میلیارد ریال به ۱۷ هزار و یکصد میلیارد ریال مورد تصویب سهامداران قرار گرفت. موضوع این افزایش سرمایه تامین مالی برای تکمیل طرح فولاد، احداث کارخانه احیا، احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی و افزایش ظرفیت کارخانه گندله‌سازی از ۴/۳ به ۴ میلیون تن است. بر این اساس قرار است این افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی و در دو مرحله صورت گیرد. در مرحله نخست سرمایه شرکت از ۶ هزار میلیارد ریال به ۱۲ هزار میلیارد ریال در سال جاری افزایش خواهد یافت. مرحله دوم نیز دو سال پس از تحقق افزایش سرمایه مرحله اول صورت خواهد گرفت که در آن سرمایه شرکت از ۱۲ هزار میلیارد ریال به ۱۷هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال افزایش می‌یابد. در این گروه، صبا نور نیز در گزارش سه ماهه خود ۲۹۰ریال سود معادل ۲۳درصد بودجه خود را پوشش داده است. صبانور فروردین‌ماه با مقررات محدود‌کننده صادرات مواجه بود. در گروه غذایی، گزارش‌های شش ماهه شرکت‌های تولید‌کننده روغن‌های خوراکی احتمال تعدیل سود مجدد این شرکت‌ها را افزایش داده است. مارگارین روز چهارشنبه در حالی كه سود ۱۶۵۶ ریالی را به ازای هر سهم خود اعلام نموده بود، موفق به پوشش ۱۲۲۶ ریالی بودجه خود یعنی معادل ۷۴ درصد شده است. سود دوره ۶ ماهه امسال مارگارین به نسبت دوره مشابه سال قبل با رشد ۲۶۵ درصدی همراه شده است. اما شركت صنعتی بهشهر، از سود اعلامی ۷۰۰۷ ریالی برای سال ۹۲ حدود ۵۸۲۱ ریال آن یعنی معادل ۸۳ درصد از آن را پوشش داده است. در این گروه، قند مرودشت برای بار دیگر سود سال ۹۲ خود را با تعدیل مثبت همراه ساخت. قند مرودشت در حالی كه برای سال ۹۲ سود ۲۹۲۹ ریالی را به ازای هر سهم اعلام نموده بود در عملكرد ۳ ماهه موفق به تعدیل مثبت ۱۹درصدی بودجه خود شده است. به‌این ترتیب، قمرو توانسته با این تعدیل مثبت سود خود را از سطوح ۲۹۲۹ریال به سطوح ۳۴۷۹ ریال به ازای هر سهم افزایش دهد. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری مثبت بود که به رشد ۱۹۷واحدی شاخص کل منجر شد تا شاخص به رقم ۵۴هزار و ۴۳۳واحد برسد. ارزش معاملات نیز ۲۰۹میلیارد تومان بود که ۸درصد آن را معامله ۴۶میلیون سهم تاپیکو تشکیل داد؛ با این کارنامه در کل هفته ارزش معاملات با ۵/۸۳ درصد افت به هزار و ۲۵۰میلیارد تومان رسید و شمار خریداران نیز با ۳۰درصد کاهش به ۱۰۹هزار نفر بالغ شد.


منبع : دنياي اقتصاد


محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.