حسابان وب

معافیت مالیاتی با تامین مالی در بازار سرمایه

3 525
آکادمی محسن قاسمی

بحث معافیت مالیاتی از محل افزایش سرمایه باعث شده است تا شرکت ها نسبت به این روش تامین مالی تمایل بیشتری نسبت به گذشته نشان دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، احسان رضاپور نیکرو، کارشناس بازار سرمایه  با بیان مطلب بالا به افزایش قابل توجه و بی سابقه افزایش سرمایه ها در بورس  اشاره کرد و گفت: بحث معافیت مالیاتی از محل افزایش سرمایه باعث شده است تا شرکت ها نسبت به این روش تامین مالی تمایل بیشتری نسبت به گذشته نشان دهند.


مدیر سایت تحلیلی همفکران با اشاره به تصویب  قانون معافیت مالیاتی شرکت هایی که از محل تجدید ارزیابی دارایی ها افزایش سرمایه می دهند ، گفت: این قانون در سال گذشته تصویب و اجرایی شد و برای سال جدید نیز تمدید شده است که در استقبال شرکت ها از افزایش سرمایه بی تاثیر نبوده است.

فینتو

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به آمار بورس در خصوص حجم قابل توجه افزایش سرمایه ها از محل سود انباشته گفت:  افزایش سرمایه از محل سود انباشته به این معناست که شرکت در سال های گذشته سودی تقسیم نکرده است .


به گفته وی زمانی که شرکت ها افزایش سرمایه خود را از طریق سود انباشته انجام می دهند به این معناست که شرکت از شرایط مالی و قدرت نقدینگی خوبی برخوردار است.

رضاپور این روش افزایش سرمایه را مورد توجه سهامداران نیز دانست و گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته مورد استقبال سهامداران است زیرا بدون پرداخت وجه یک سهم آنها تبدیل به دو سهم یا بیشتر می شود.


وی درباره دلیل دیگر استقبال شرکت های بازار سرمایه از افزایش سرمایه در سال جاری علاوه بر معافیت مالیاتی، به رونق بازار در سال جاری اشاره کرد و گفت: تفاوت قابل توجه حجم افزایش سرمایه ها در دو ماهه سال گذشته نسبت به دو ماهه سال جاری به دلیل رونق بازار در این مدت بوده است چراکه بازار در دو ماهه ابتدایی سال گذشته رونق امسال را نداشت.

وی که زمان رونق بازار را فرصت خوبی برای تامین مالی شرکتها می داند، ادامه داد: سهامداران در زمان رونق از افزایش سرمایه شرکت ها استقبال خوبی می کنند.


3 نظرات
 1. محمد می گوید

  سلام به اساتید
  لطفا نحوه ثبت حسابداری افرایش سرمایه از محل سود انباشته را در دفاتر سرمایه گذار برایم ایمیل بفرمائید . با تشکر

 2. مدیر سایت می گوید

  باسلام و احترام
  بصورت خيلي خلاصه:
  سود انباشته (بد)
  سرمايه (بس)

 3. عماد می گوید

  با عرض پوزش فکر کنم جواب درست نیست ثبت فوق برای شرکت سرمایه پذیر میباشد در شرکت سمایه گذار فقط تعدادو ارزش اسمی سهام افزایش میابد و هیچ گونه ثبتی در دفاتر بابت حساب سرمایه گذاری انجام نمیگیرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.