حسابان وب

جدول افزایش دستمزد هفت پایه حقوقی

0 499
محل تبلیغ شما

با اینکه افزایش حداقل دستمزد امسال  مشمولان قانون کار به میزان ۲۵ درصد تعیین شده، اما این مصوبه تنها ۲۵ درصد کارگران را شامل می شود و افزایش واقعی برای سایر سطوح شغلی از ۱۷ تا ۲۱ درصد است.

 

به گزارش مهر، تصویب افزایش ۲۵ درصدی حداقل دستمزد امسال کارگران و مشمولان قانون کار از سوی شورای عالی کار و افزایش حداقل دستمزد از ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان به ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان؛ تصمیمی است که باید در این روزها برای اولین بار در سال جاری توسط کارفرمایان و صاحبان بنگاه ها به اجرا گذاشته شود.

 

پایان فروردین، روزهایی است که کارگران و مشمولان قانون کار باید اولین حقوق سال جدید را بر مبنای افزایش جدید تصویب شده در شورای عالی کار دریافت کنند. با اینکه آمارهای رسمی و دقیقی درباره تعداد حداقل بگیران در بازار کار کشور وجود ندارد اما کارشناسان بازار کار معتقدند حداقل ۲۵ درصد کل کارگران در ردیف حداقل بگیران دستمزد قرار دارند.

 

طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال حاضر ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کارگر در کشور دارای شناسه بیمه هستند که ۲۵ درصد از این آمار تعداد ۲ میلیون و ۸۷۵ هزار نفر حداقل بگیر دستمزد خواهد شد.

 

بنابراین طبق مصوبه شورای عالی کار، در سال جاری از حدود ۱۲ میلیون کارگر شناخته شده کشور به صورت رسمی، چیزی حدود ۳ میلیون نفر مشمول افزایش ۲۵ درصدی مزد خواهند شد و مابقی گروه ها تحت عنوان سایر گروه های شغلی به مراتب از افزایش دستمزد پایین تری برخوردار می شوند.

 

علی دهقان کیا با اعلام اینکه افزایش دستمزد در سال جاری برای برخی گروه ها در حد ۱۰ تا ۱۲ درصد است، گفت: با این حال به صورت متوسط می توان گفت حداقل دستمزد سال جاری به میزان ۱۵ درصد افزایش یافته است.

پندار سیستم

 

عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران اظهار داشت: البته به دلیل نامشخص بودن تعداد کارگران و مشمولان قانون کار به لحاظ میزان دستمزدی که در پایان هر ماه دستمزد دریافت می کنند، نمی توان درصدی را به صورت قطعی در این بخش اعلام کرد اما برآوردها نشان می دهد دستمزد امسال کارگران به میزان ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش خواهد داشت.

 

دهقان کیا خاطر نشان کرد: به نسبت حقوق و دستمزدی که افراد دریافت می کنند، از میزان افزایش حقوق آنها کاسته می شود به عنوان نمونه فردی با حقوق ۷۰۰ هزارتومان در سال جاری از فردی با حقوق حداقلی ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومانی، افزایش کمتری را تجربه می کند.

 

شورای عالی کار میزان افزایش حقوق سایر گروه های شغلی (افرادی که حداقل دستمزد آنها بالاتر از مصوبه شورا) را ۱۰ درصد ثابت به اضافه روزانه ۱۹۴۸.۵ تومان در نظر گرفته است که با این مصوبه، میزان افزایش دستمزد فردی با پایه حقوق ۵۰۰ هزارتومان در سال جاری ۱۰۸ هزار و ۴۵۵ تومان و به عبارتی ۲۱.۶ درصد رشد نسبت به سال گذشته است.

 

همچنین فردی که دارای پایه حقوق ۷۰۰ هزارتومانی باشد در سال جاری از افزایش حقوقی به میزان ۱۲۸ هزار و ۴۵۵ تومان یا ۱۸.۴ درصد افزایش نسبت به سال گذشته بهره مند خواهد شد. در زیر جدول میزان افزایش حقوق ۷ گروه دستمزدی اعلام شده است.

 

جدول میزان افزایش حقوق ۷ پایه حقوقی در سال ۹۲

(ارقام به تومان)

حداقل دستمزد

میزان افزایش

درصد افزایش

۵۰۰۰۰۰

۱۰۸۴۵۵

۲۱.۶

۵۵۰۰۰۰

۱۱۳۴۵۵

۲۰.۶

۶۰۰۰۰۰

۱۱۸۴۵۵

۱۸.۸

۶۵۰۰۰۰

۱۲۳۴۵۵

۱۹

۷۰۰۰۰۰

۱۲۸۴۵۵

۱۸.۴

۷۵۰۰۰۰

۱۳۳۴۵۵

۱۷.۸

۸۰۰۰۰۰

۱۳۸۴۵۵

۱۷.۳


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.