حسابان وب

استقبال کارگران از افزایش سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۲

0 500
محل تبلیغ شما

ريیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار از استقبال کارگران از مصوبه مجلس مبنی بر افزایش معافیت مالیاتی حقوق در سال ۹۲ از ۶۰۰ هزار تومان  به  ۸۳۳ هزار تومان خبر داد و گفت: اگر این سقف یک میلیون تومان مي‌شد خیلی بهتر بود.اولیا علی‌بیگی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه معافیت مالیاتی راهکار مناسبی برای حمایت از کارگران است اظهار کرد: اقدام نمایندگان مجلس در راستای افزایش سقف معافیت مالیاتی حقوق در سال ۹۲ از ۶۰۰ هزار تومان در هر ماه به ۸۳۳ هزار تومان گام موثری در راستای حل مشکلات کارگران است.

وی با تاکید بر اینکه این میزان معافیت مالیاتی باید به مبلغ بالای ۱میلیون تومان افزایش یابد تاکید کرد: ماهیانه ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان از حقوق کارگران به‌عنوان معافیت کم می‌شود که این به ضرر آنهاست و اجرای این مصوبه می‌تواند کمک‌ بسزایی در حل مشکلاتشان داشته باشد.

پندار سیستمعلی بیگی با تاکید براینکه معافیت مالیاتی هزینه‌ای رابرای کارفرمایان به همراه ندارد بیان کرد: اگر کارفرمایان از بیمه کردن کارگران ممانعت می‌کنند به دلیل این است که برایشان سود و منفعتی دارد، اما افزایش معافیت مالیاتی حقوق سودی را برای کارفرمایان به همراه ندارد، بنابراین آن را اجرا می‌کنند. ريیس کانون عالی شوراهای اسلامی کاراظهار کرد: درخواست نمایندگان کارگری این است که این میزان به بالای یک میلیون تومان یعنی خط فقر افزایش یابد.
علی بیگی افزود: اما در حال حاضر یکی از مشکلات عمده کارگران عدم نظارت سازمان تامین اجتماعی بر کارگاه‌های کوچک است و مشکل قراردادهای موقت و سفید امضا و عدم بیمه کارگران در کارگاه‌های کوچک تنها با نظارت دقیق برطرف می‌شود.
وی اظهار کرد: اجرای ماده ۱۴۸ قانون کار، کارگاه‌ها‌ی مشمول قانون کار را مکلف مي‌کند که کارفرما تمام کارگران را بیمه کند. متاسفانه در حال حاضر بسیاری از کارگاه ها به دلیل عدم نظارت تحت پوشش بیمه نیستند.اعمال معافیت از خردادماه
در همین حال، معاون سازمان مالیاتی در خصوص چگونگی اعمال مصوبه اخیر مجلس مبنی بر افزایش سقف معافیت مالیاتی از ۶۰۰ هزار تومان به ۸۳۳ هزار تومان در سال جاری، اظهار کرد: مصوبه مجلس از ابتدای سال اعمال مي‌شود البته با توجه به بودجه سه دوازدهم قرار شد برای ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه بر اساس قانون بودجه سال قبل مالیات اخذ شود.
حسین وکیلی گفت: اما بعد از اینکه لایحه بودجه سال جاری در مجلس به تصویب رسید و بعد از آن به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد، سازمان مالیاتی، مالیات ماه‌های قبل را از حساب حقوق بگیران کم مي‌کند و اگر مشمول نشدند مابه‌التفاوت را به حساب‌شان واریز مي‌کند.معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه از خردادماه قرار است تسویه حساب با کارفرمایان انجام شود، افزود: بر همین اساس مالیات دریافتی فروردین و اردیبهشت ماه از سوی سازمان اصلاح مي‌شود و اگر کارفرمایان طلب‌کار بودند پول را به حساب‌ها بر مي‌گردانیم در غیر این صورت از ماه‌های بعد کم مي‌کنیم.
این اظهارات در حالی بیان مي‌شود که قاسم پناهی قائم‌مقام سازمان امور مالیاتی طی روزهای اخیر بعد از مصوبه مجلس مبنی بر افزایش سقف معافیت مالیاتی حقوق از ۶۰۰ هزار تومان به ۸۳۳ هزار تومان گفته بود: این معافیت با درآمد پیش‌بینی شده برای سال جاری همخوانی ندارد و نیازمند تجدیدنظر است. پناهی با تاکید براینکه سازمان مالیاتی مکلف به اجرای مصوبات مجلس است، گفته بود: بر همین اساس سازمان امور مالیاتی هرچه را در مجلس تصویب شده است به‌طور قطع اجرا خواهد کرد.وی افزایش سقف معافیت مالیاتی حقوق از ۶۰۰هزار به ۸۳۳ هزار تومان را موجب کاهش تحقق درآمدهای مالیاتی مصوب در بودجه دانسته و افزوده بود: مالیات بر درآمد شامل مالیات بر حقوق هم مي‌شود، از همین رو ضروری است که مجلس همزمان با افزایش سقف معافیت مالیاتی در خصوص میزان درآمدهای سازمان مالیاتی در سال‌جاری هم تجدید نظری کند؛ چراکه باید درآمدهای پیش‌بینی شده با میزان معافیت مذکور همخوانی داشته باشد. 


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.