حسابان وب

جزئیات اجرای فازدوم واگذاری کارت خرید کارگران

0 411
آکادمی محسن قاسمی

فینتو

واگذاری ۲۰۰ هزار کارت بانکی اعتباری خرید کالا و تولیدات ایرانی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال جاری برای کارگران برنامه ریزی شد؛ با این حال با واگذاری ۲۳۲ هزار کارت در سال ۹۱ قرار است مجموع واگذاری ها تا پایان سال ۹۴ به ۸۳۲ هزار کارت اعتباری برسد.
 .
به گزارش مهر، واگذاری کارت های اعتباری خرید کالا و اجناس تولید داخل از یکی دو سال اخیر با تصویب شورای عالی اشتغال در راستای تقویت قدرت خرید کارگران و مشمولان قانون کار و همچنین حمایت از تولید و بنگاه های داخلی مطرح و پیگیری می شود. مقامات دولتی در ابتدا و پس از تصویب این برنامه از سوی شورای عالی اشتغال، تبلیغات فراوانی درباره حمایت از قدرت خرید کارگران انجام دادند و عنوان شد که این برنامه بزودی نه تنها برای کارگران بلکه برای تمام مردم انجام خواهد شد.
 .
با این حال آنچه که از آن به عنوان برنامه ریزی عجولانه و فراهم نبودن بستر اصلی کار و همراه نشدن بانک ها با تامین اعتبار این مصوبه شورای عالی اشتغال نام برده شد، پس از یکسال از تصویب آن در شورای عالی اشتغال بانک مرکزی اعلام کرد که بانک ها از طریق چه روشی می توانند منابعی را برای این کار اختصاص دهند! اوایل مقامات کارگری از مصوبه شورای عالی اشتغال اظهار رضایت می کردند و به نوعی از آن حمایت نیز داشتند، اما با تاخیرهای فراوان و اجرای ناقص این برنامه رفته رفته عنوان کردند این طرح به جایی نخواهد رسید و کارگران نیز دیگر آن را جدی نمی گیرند.
 .
اواخر سال ۹۰ نیز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد توانسته از طریق همراهی بانک های وابسته به این وزارتخانه مانند رفاه، توسعه تعاون و صندوق مهر امام رضا (ع) تامین اعتبار واگذاری ۲۳۰ هزار کارت اعتباری خرید را انجام دهد و با برگزاری یک همایش واگذاری نمادین کارت ها به نمایندگان کارگرانی که کارت به آنها در مرحله اول تعلق گرفته بود را نیز انجام داد.در سال ۹۱ تقریبا اقدامی در اینباره صورت نگرفت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذاری کارت اعتباری خرید به مشمولان قانون کار با در نظر گرفتن اولویت هایی مانند مشاغل سخت و زیان آور و کارگران نمونه واحدها را به تامین اعتبار بانک ها و همراهی شبکه بانکی کشور منوط کرد.
 .
طبق برنامه اعلام شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار است در سال جاری نیز دوباره برای واگذاری ۲۰۰ هزار کارت اعتباری خرید ۱ میلیون و ۵۰۰ هزارتومانی برنامه ریزی شود و در مجموع تا پایان سال ۸۴ به ۸۳۲ هزار نفر کارگر کارت اعتباری تعلق گیرد. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای واگذاری ۲۰۰ هزار کارت اعتباری جدید نیازمند تامین ۳۰۰ میلیاردتومان اعتبار است که باید از سوی بانک ها به ویژه بانک های زیرمجموعه خود تامین اعتبار کند.
 .
ابوالفضل فتح الهی در گفتگو با مهر با بیان اینکه متاسفانه برنامه واگذاری کارت های اعتباری خرید نتوانست به خوبی انجام شود گفت: کارگران بسیار کمی توانستند از محدود واگذاری های صورت گرفته بهره مند شوند.  نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهار داشت: با تاخیرهای فراوانی که در واگذاری کارت های اعتباری خرید پیش آمد دیگر کارگران خیلی تمایلی به دریافت این کارت ها نشان نمی دهند، ضمن اینکه گروه های مشخصی نداریم که توانسته باشند از این امکان برخوردار شوند.

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.