نرم افزارحسابداری صدگان

ثبت تورم ۳۱.۵ درصدی برای سال ۹۱

0 593

حسابداراپ

براساس قانون برنامه پنجم، مرکز آمار ایران به عنوان مرجع رسمی اعلام آمارهای اقتصادی نرخ تورم سال ۹۱ را ۳۱.۵ درصد اعلام کرد.

.

در حالی که قرار بود براساس قانون برنامه پنجم در سال ۹۱ مرکز آمار ایران به عنوان تنها نهاد رسمی اقدام به تولید و انتشار آمارهای اقتصادی کند و به خصوص بسیاری از آمارهایی که پیش از این انتشارشان توسط بانک مرکزی صورت می گرفت توسط این مرکز صورت گیرد ولی این موضوع به خاطر برخی نا هماهنگی ها و اختلافات بین دو نهاد به سال ۹۲ موکول شد.

.

مرکز آمار ایران نرخ تورم اسفند ماه سال ۹۱ را ۳۱.۵ درصد اعلام می کند و این دقیقا همان رقمی است که در هفتم اسفند ماه از سوی محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی به عنوان نرخ تورم سال ۹۱ پیش بینی شده بود.

.
به نظر می رسد مرکز آمار ایران با انتظار گزارش مشروح شاخص بهای مصرف کننده و نرخ تورم سال ۹۱ در عمل اعلام رسمی آمارهای اقتصادی را برای سال ۹۱ آغاز کرده است، البته نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران این بار با رقمی که رئیس کل بانک مرکزی در هفتم اسفند ماه سال ۹۱ پیش بینی کرده بود مطابقت کامل دارد این در حالی است که پیش از این معمولا تورم اعلامی از سوی این دو مرجع دو تا سه درصد متفاوت بود ولی با مطابقت پیش آمده به نظر می رسد بلاخره در مورد نحوه محاسبه نرخ تورم توافقی بین این دستگاهها پیش آمده است.

.

پندار سیستم

.

قابل ذکر است که در سبد تورمی مورد محاسبه مرکز آمار نرخ تورم کالاها بالغ بر ۴۱ درصد اعلام شده و نرخ تورم مربوط به خدمات بالغ بر ۱۸.۹ درصد که میانگین این دو رقم با ضرایبی که مرکز آمار آنرا اعلام نکرده است، تورم ۳۱.۵ درصدی سال ۹۱ را رقم زده است.

.
در بین گروههای کالایی موثر در نرخ تورم بالاترین افزایش قیمت ها مربوط به دخانیات بوده است که ۷۸.۷ درصد رشد قیمت داشته است و بعد از آن سبزی و حبوبات با ۶۸.۴ درصد رشد در رتبه بعدی افزایش قیمتها قرار دارد.

.
کمترین تغییر قیمت هزینه های آموزشی بوده است که در سال ۹۱ تنها ۹.۷ درصد رشد پیدا کرده است، و بعد از آن خدمات ارتباطی با ۱۰ درصد افزایش رتبه دوم را در کمترین میزان افزایش قیمت ها را داشته است.

.
قابل ذکر است که در گزارش منتشر شده مرکز آمار ایران به اعلام تغییرات شاخص بهای زیر گروههای کالایی بسنده شده و ارقام شاخص بها را که بر مبنای سال پایه ۸۱ محاسبه شده، اعلام نشده است.

.
قابل ذکر است که در سال گذشته اعلام شده بود سال پایه محاسبه تورم از سال ۸۳ به ۹۰ تغییر خواهد کرد و همزمان با این تغییر اعلام رسمی نرخ تورم بر عهده مرکز آمار ایران قرار خواهد گرفت ولی با توجه به اعلام نرخ تورم براساس سال پایه ۸۱ از سوی مرکز آمار به رغم برابری نرخ اعلامی بین دو نهاد به نظر می رسد بحث تغییر سال پایه یا نهایی نشده و یا هنوز توافق در مورد آن صورت نگرفته است.

.

منبع : خبر آنلاين

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.