حسابان وب

تنها راه تک نرخی شدن ارز

0 503

حصین حاسب

    معاون سابق بانک مرکزی با بیان این که تک نرخی شدن ارز بسیار خوب بوده و تاثیرات بسیار مثبتی را به همراه دارد تاکید کرد: تعدد نرخ ارز در کشور مفاسد زیادی را به همراه دارد و چند نرخی شدن برای اقتصاد کشور و جامعه ضرر دارد و یکی از شرایطی که می تواند نرخ را تک نرخی کند تشکیل بورس ارز است.


حیدر مستخدمین حسینی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به سال ۸۱ گفت: در آن سال عطف ملی برای تحقق تک نرخی شدن ارز توسط بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، دولت و قوای دیگر برای تحقق این پروژه ملی صورت گرفت و در سال ۸۱ تک نرخی شدن ارز محقق شد.

وی گفت: متاسفانه با توجه به کوتاهی هایی که توسط مقامات مسوول صورت گرفت، ارز نه تنها دو نرخی شد بلکه شاهد چند نرخی شدن ارز هستیم.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز مبادلات ارزی کشور و ارزمبادله ای اظهار کرد: این نرخ ها دستوری است در صورتی که باید به این موضوع توجه کرد که نرخ های دستوری در اوضاع و شرایط اقتصادی کنونی جواب نمی دهد و شرایط را بدتر می کند.

پندار سیستم

وی با بیان اینکه مرکز مبادلات ارزی کشور نه براساس عرضه و تقاضا بلکه براساس نرخ دستوری آغاز به کار کرد گفت: در شرایط فعلی نرخ مرجع نیز کارساز نخواهد بود.

معاون سابق وزارت امور اقتصادی و دارایی در ادامه افزود: میزان ارز دریافتی شرایط قبل را ندارد و گروهی که دراین شرایط از ارز مرجع استفاده می کردند کالای خود را به نرخ ارز مرجع عرضه نکردند.

این کارشناس گفت: کسانی که دست اندرکار حوزه نرخ مرجع بودند تمایل داشتند کالاهای خود را مطابق با بازار عرضه کنند در نتیجه قیمت ها افزایش یافت بنابراین بهتر است نرخ مرجع در شرایط فعلی حذف شود چون حفظ آن مفاسد به همراه داشته و هزینه های نظارت و کنترل توسط مقامات ناظر را نیز افزایش می دهد.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: به اعتقاد من نرخ مبادله ای باید مورد حمایت قرار گیرد و از سویی باید نرخ آزادی که در بازار وجود دارد، به نرخ مرکز مبادلات نزدیک شود.

وی با تاکید بر اینکه ارز باید تک نرخی شود ولی مرکز مبادلات ارزی نمی تواند این کار را انجام دهد گفت: موضوع مهم دیگر آن است که اقتصاد ما در شرایط فعلی نمی تواند تک نرخی شود و یکی از شرایطی که می تواند نرخ را تک نرخی کند تشکیل بورس ارز است که همه بازیگران ارز در بورس ارز حضور یابند.

معاون سابق بانک مرکزی ادامه داد: ولی با شرایط و مکانیزم فعلی تک نرخی شدن ارز محقق نمی شود.


محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.