حسابان وب

مالیات ۶درصدی ارزش افزوده پیش‌فروش سکه در زمان تحویل

0 541

حصین حاسب

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی گفت: مالیات بر ارزش افزوده سکه‌های پیش‌فروش در زمان تحویل و به نرخ روز از مشتری اخذ می‌شود.

.

 علیرضا طاری‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد تصمیم جدید بانک مرکزی مبنی بر پیش‌فروش سکه در مهلت‌های ۶ و ۸ ماهه که با ۱۸ درصد تخفیف عرضه می‌شود، گفت: از نظر سازمان امور مالیاتی زمان انجام پیش‌فروش معامله قطعی تلقی نمی‌شود، بلکه موقع تحویل سکه در سررسید، معامله قطعی و فروش تحقق یافته تلقی می‌شود.

.

وی افزود: طبق قانون در روز تحویل سکه از سوی بانک مرکزی به مشتری، مالیات ارزش افزوده به نرخ روز از مشتری دریافت می‌شود و این نرخ به قیمت قطعی سکه -که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود- اضافه خواهد شد.

.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی افزود: هر نرخی که بانک مرکزی در روز تحویل سکه به مشتری اعلام کند، مالیات ارزش افزوده نیز به نرخ روز از مشتری وصول می‌شود.

.

وی در مورد این که آیا مالیات از نرخ روز سکه در زمان تحویل گرفته می‌شود، یا از نرخ ۱۸ درصد تخفیف یافته، گفت: بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده در ماده ۱۴ تبصره‌ای وجود دارد که تخفیف اعطائی مورد قبول واقع شده و مالیات از نرخ تخفیف یافته اخذ می‌شود، به عنوان مثال اگر قیمت ۱.۲میلیون تومان بود،ولی بانک مرکزی آن را با تخفیف به نرخ یک میلیون تومان فروخت، مالیات ارزش افزوده از نرخ یک میلیون تومانی اخذ می‌شود.

.

پندار سیستم

طاری بخش در مورد این که مالیات بر ارزش افزوده در چه مرحله از عرضه سکه گرفته می‌شود، گفت: فعلا در یک مرحله که شمش طلا تبدیل به سکه شده و وقتی به فروش رسید، مالیات ارزش افزوده ۵درصدی در سال جاری گرفته می‌شود.

.

وی گفت: سکه‌های موجود در بازار که مردم از صرافی می‌خرند، مالیات ارزش افزوده ندارد، اما سکه‌ای که در بانک کارگشایی حراج شده یا از سوی بانک مرکزی در سررسید پیش‌فروش تحویل مشتری می‌شود، مشمول مالیات ارزش افزوده می‌شود. 

.

طاری‌بخش در مورد فراخوان آموزش اصناف در مالیات ارزش افزوده گفت: مقدمات انجام فراخوان فراهم شده و باید به تصویب رئیس سازمان امور مالیاتی برسد که احتمالاً در آینده نزدیک این کار انجام شده و آگهی فراخوان آموزشی اصناف بند ب و تتمه بند الف در آینده نزدیک از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار اعلام خواهد شد.

.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی افزود: درآمد مالیاتی پاک ترین درآمد برای دولت‌ها به شمار می‌رود که هیچ نوع اثر تورمی ندارد و در مورد تورم اثر آن خنثی است و به هیچ وجه باعث تورم نمی‌شود.

.

به گزارش فارس نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ابتدای اجرای قانون در پائیز ۱۳۸۷ رقم ۳درصد بود که بعدا بر اساس ماده ۱۱۷ قانون برنامه پنجم توسعه نرخ مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای این قانون سالی یک درصد اضافه شده به نحوی که تا پایان برنامه این نرخ به ۸ درصد شامل ۳درصد عوارض و ۵ درصد مالیات برسد.

.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده که در سال جاری ۵ درصد است، براساس قانون برنامه پنجم در سال ۹۲ یک درصد به آن اضافه می‌شود و با توجه به اینکه تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده جدید در سال ۹۲ خواهد بود، بنابر این از نرخ نهایی که بانک مرکزی با تخفیف ۱۸ درصد اعلام می‌کند، باید مشتری هنگام تحویل گرفتن سکه ۶ درصد به عنوان مالیات ارزش افزوده به دولت بپردازد.

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.