حسابان وب

قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی جهانی شد.

0 442

حسابداراپ

یک مقام مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشریح جزئیات قیمت گذاری محصولات پتروشیمی در بورس کالا، دلایل افزایش قیمت برخی از فرآورده های پلیمری در بورس را تشریح کرد.

محل تبلیغ شما

.
محمد زیار در گفتگو با مهر با بیان اینکه بر اساس تصمیم و مصوبه جدید کارگروه تنظیم بازار قیمت گذاری محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری به شرکت ملی صنایع پتروشیمی واگذار شده است، گفت: بر این اساس از هفته گذشته تعیین قیمت پایه و کشف قیمت‌ها به دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی واگذار شده است.
.
رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه در حال حاضر ۴ کمیته تخصصی برای بررسی قیمت محصولات پتروشیمی و پلیمری در سطح بازارهای جهانی تعیین شده است، تصریح کرد: این کمیته‌ها پس از ارزیابی بازارهای قیمت پایه کشف شده را به بورس عرضه می کنند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه هفته گذشته برای نخستین بار این ساز و کار جدید کشف قیمت در سطح سازمان بورس اجرایی شدٰ افزود: پیش بینی می شود در هفته های آینده یک نظام منسجم و هدفمندتر برای قیمت گذاری محصولات پتروشیمی اجرایی شود.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته شرکت بازرگانی پتروشیمی مسئولیت قیمت‌گذاری برخی از محصولات پتروشیمی را بر عهده داشت، تبیین کرد: اما با واگذاری این مجموعه به بخش خصوصی باید ساز و کار جدیدی برای کشف قیمت پایه محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری تعیین می شد.

زیار با تاکید بر اینکه هم اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان نماینده دولت و حاکمیت هیچگونه نفعی در قیمت محصولات پتروشیمی ندارد، بیان کرد: از سوی دیگر ساز و کار قیمت گذاری و کشف قیمت پایه محصولات پتروشیمی به دلیل سابقه و فعالیت تخصصی این مجموعه مورد حمایت تمامی مصرف کنندگان و تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی و پلیمری است.

رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه در شرایط فعلی این شرکت مادر تخصصی بیشترین اطلاعات از تعیین قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی را در اختیار دارد، تاکید کرد: از سال های گذشته بیشتر مشکل، تعیین قیمت پایه محصولات پلیمری بوده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه با تعریف ساز و کار جدید قیمت انواع فرآورده های پلیمری به صورت هفتگی تعیین و به بورس اعلام می شود، گفت: قیمت محصولات مطابق به آنچه به خریداران خارجی در بندر ماهشهر و یا عسلویه به خریداران خارجی و مطابق با قیمت دلار مرکز مبادلاتی تعیین خواهد شد.

وی درباره افزایش قیمت برخی از محصولات پتروشیمی در بورس در هفته گذشته، توضیح داد: با تعیین این ساز و کار جدید، قیمت محصولات تابعی از بهای محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی خواهد شد و از این رو با توجه به اینکه هفته گذشته در بازار جهانی قیمت برخی از فراورده ها ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار افزایش داشت این افزایش در کشف قیمت پایه هم محاسبه می‌شود.

زیار با اعلام اینکه پس از پایان تعطلات سال جدید میلادی در اروپا تقاضا برای خرید محصولات پتروشیمی افزایش یافت، تاکید کرد: اما پیش بینی می شود با فروکش کردن تقاضا در بازار جهانی به تدریج قیمت محصولات کاهش یابد.

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.