حسابان وب

عملیاتی شدن امضاء الکترونیک/ حذف بخش عمده‌ای از اسناد و مکاتبات کاغذی

0 530
محل تبلیغ شما

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از اجرای طرح پایلوت امضاء الکترونیکی در ثبت اسناد و املاک قزوین طی هفته آینده خبر داد.

.

به گزارش حوزه حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، معاون رئیس قوه قضايیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جلسه شورای سیاستگذاری سازمان وی با اشاره به فراهم شدن بستر اجرای طرح امضاء الکترونیکی در سازمان ثبت اسناد، گفت: طی هفته آینده اجرای این طرح به صورت پایلوت در استان قزوین کلید می‌خورد.

.

تویسرکانی افزود: آغاز فراگیر این طرح در سطح واحدهای ثبتی کشور بعد از جمع بندی نتایج اجرای پایلوت و رفع نواقص و فراهم سازی بستر سخت افزاری و نرم افزاری در اوایل سال آینده خواهد بود.

.

وی در بیان آثار اجرای این طرح گفت: اجرای طرح امضاء الکترونیکی که یکی از تکالیف اصلی برنامه توسعه کشور است، در صورت اجرا باعث سرعت و شفافیت کار می‌شود.

.

معاون قوه قضائیه گفت: حذف کاغذ در اجرای فرایندهای ثبتی از دیگر آثار اجرای این طرح است و با اجرای این طرح تمامی استعلامات و پاسخ به استعلامات فی مابین دفاتر اسناد رسمی و واحدهای ثبتی با امضاء الکترونیکی خواهد بود.

.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک یادآور شد: ذکر این نکته حائز اهمیت است که اجرای این فرایند ضمن ملاحظات فنی و امنیتی بر بسترهای ارتباطی و اینترنتی موجود کشور استوار خواهد بود و کاهش سرعت و قطعی احتمالی اینترنت می‌تواند بر اجرای طرح تأثیر بگذارد که البته این مسایل در حوزه اختیارات و وظائف سازمان ثبت اسناد و املاک نیست.

پندار سیستم

.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع بررسی‌های بعمل آمده پیرامون اجرای قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند که از ابتدای آبان ماه سال جاری آغاز شده است، پرداخت و گفت: نتایج این بررسی‌ها از کاهش مشکلات آغازین اجرای این قانون در ابعاد مختلف حکایت دارد.

.

تویسرکانی تأکید کرد: تصمیمات اتخاذ شده در کمیته‌های فرعی اجرای این قانون، در جهت کاهش نارضایتی مردم و جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی و از طریق اجرای نظارت‌های مستمر است.

.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یادآور شد: قانونگذار بر تهیه نقشه‌های املاک و ساختمان‌های مورد تقاضای سند توسط مالکین و متقاضیان صراحت دارد اما این امر نافی نظارت و کنترل سازمان بر اقدامات حوزه های مرتبط با این امر نیست و بی تفاوت از آن نخواهیم گذشت.

.

وی تأکید کرد: در راستای کاهش مشکلات و دغدغه‌های مردم، فرایند اولیه ارائه نقشه ها تغییر یافت و دستورالعمل آن به واحدهای ثبتی ابلاغ گردید.

.

تویسرکانی گفت: در شیوه جدید، استفاده از بانک نقشه‌های کاداستری سازمان پیش بینی شده و در نقاطی که این نقشه‌ها موجود نیست، متقاضیان با کمترین هزینه و رأسا” با تهیه نقشه حدودی و استخراج مختصات از طریق نرم افزار “GPS ” تلفن همراه می‌توانند مدارک خود را تکمیل و ارائه نمایند.

.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تأکید کرد: مردم از پرداخت هر گونه وجه بدون ضابطه و صراحت قانون به هر شخص یا مجموعه‌ای خودداری نمایند و در صورت مشاهده اخذ مبالغ خارج از ضابطه به بازرسی سازمان گزارش نمایند.

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.