حسابان وب

جزئیات طرح پرداخت سنوات کارگران موقت/ یک‌ماه حقوق برای همه

6 864
آکادمی محسن قاسمی

 طرح برقراری حق سنوات سالیانه حدود ۱۰ میلیون کارگر که معادل یک ماه حقوق ثابت هر نفر است، از سوی نمایندگان کارگری برای اولین بار مطرح شد که در صورت نهایی شدن، میلیون‌ها کارگر از این حق برخوردار می‌شوند.

.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از حمایت‌های جانبی در نظر گرفته شده برای حقوق و دستمزد نیروی کار، در نظر گرفتن سنوات بر مبنای حقوق ثابت افراد است که معمولا از سوی کارفرمایان به صورت ماهیانه در قالب حقوق و دستمزد به نیروی کار پرداخت می شود.

.

هرچند برخی گروه های کارگری نیز به صورت سالیانه و یا هر ۶ ماه یکبار سنوات خود را دریافت می کنند، اما گروه هایی از کارگران به ویژه شاغلان در بخش قرارداد موقت و افراد بدون پوشش قراردادی روشن هستند که اساسا سنوات آنها از سوی کارفرمایان پرداخت نمی شود.

.

با اینکه آمار دقیق و روشنی از کارگرانی که امکان دریافت سنوات خود را ندارند در دست نیست، اما می توان وجود ۸۵ درصد کل نیروهای بازار کار کشور به صورت قرارداد موقت و مشمولان قانون کار را در شرایط عدم دریافت سنوات دانست.

.

۸۵ درصد کارگران قرارداد موقت هستند

هرچند این موضوع که ۸۵ درصد کل کارگران کشور می توانند در گروه افراد بدون سنوات محسوب شوند کمی بدبینانه است، اما عدم وجود قرارداد روشن کاری باعث می شود که گروه هایی از کارگران از دریافت حق سنوات خود باز بمانند.

.

تاکنون اکثریت قریب به اتفاق کارگران قرارداد موقت کشور که طبق آمارهای برآوردی تا ۹.۷ میلیون نفر از ۱۱.۵ میلیون کارگر کشور را شامل می شوند از دریافت سنوات خود محروم هستند و اگر در مواردی نیز پرداخت شده باشد با نظر کارفرما و تلاش بنگاه برای اجرای دقیق قانون کار بوده است.

.

کارگران به تازگی طرحی را در قالب افزایش دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار ارائه کرده اند که در قالب آن، برقراری سنوات کارگران قرارداد موقت برای جلوگیری از تضییع حقوق این گروه ها، درخواست شده است.

.

طبق مقررات موجود سنوات هر کارگر در حال حاضر به میزان یک‌‍ماه حقوق پایه فرد در سال است که باید از سوی کارفرما پرداخت شود، بنابراین حداقل میزان سنوات امسال هر کارگر به میزان ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان است و این میزان برای افراد دارای حداقل دستمزد بالاتر از رقم مصوب شورای عالی کار، بیشتر و به میزان حقوق ثابت خواهد بود.

.

حق سنوات برابر با یک‌ماه پایه حقوق

فینتو

ابوالفضل فتح الهی در گفتگو با مهر با بیان اینکه کارگران در قالب طرحی خواستار قانونی شدن پرداخت سنوات کارگران قرارداد موقت شده اند، گفت: دریافت سنوات حق کارگر است، حال چه کارگر قرارداد ثابت باشد و یا موقت.

.

نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران اظهار داشت: کارگران باید به میزان روزهایی که کار می کنند، حق سنوات دریافت کنند.

.

فتح الهی با تاکید بر اینکه هم اکنون تعابیر مختلفی از اخراج نیروی کار وجود دارد، افزود: بر همین اساس، بعضا شرایطی ایجاد می شود که کارفرما سنوات افراد را نمی پردازد.

.

این مقام مسئول کارگری کشور بیان داشت: همچنین باید بین بنگاه‌هایی که سنوات نیروی خود را می پردازند، با واحدهایی که از این کار جلوگیری به عمل می آورند، تفاوت قائل شد.

.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی افرادی هستند که با ۲۰ سال سابقه کار، تنها به دلیل داشتن قرارداد موقت کاری سنوات خود را دریافت نمی کند.

.

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران با اشاره به اینکه به دنبال این هستیم تا کارگران شاغل در بخشهای مختلف و با هر نوع قراردادی حق سنوات دریافت کنند، گفت: بیشتر بنگاه‌ها سنوات نیروی کار را پرداخت می کنند ولی اگر در جایی هم این کار صورت نگیرد تا شکایتی از سوی افراد نباشد، امکان شناسایی و پیگیری وجود ندارد.

.

ضرر کارفرمایان برای نپرداختن سنوات

فتح الهی تاکید کرد: ما به دنبال این موضوع هستیم که کارگر بتواند در پایان هر سال کاری، حق سنوات خود را دریافت کند و با شروع کار در سال جدید و قرارداد دوباره، حق سنوات افراد پرداخت شده باشد.

.

وی خاطر نشان کرد: اگر سنوات نیروی کار پرداخت نشود و حق چند سال کارگر نزد کارفرما جمع شود، این موضوع به نفع کارفرما هم نیست، چرا که در زمان تسویه با کارگر و قطع همکاری پس از چندسال، کارفرما مجبور است حق سنوات را بر پایه آخرین حقوق ثابت فرد بپردازد و این موضوع از نظر مالی نیز برای کارفرما مناسب نخواهد بود.

.

این مقام مسئول کارگری کشور افزود: بحثی نیز در این باره در قالب لایحه اصلاح قانون کار مطرح شده است و آن هم اینکه سنوات افراد در حسابی در قالب یک صندوق جمع شود و افراد حق برداشت از آن تا زمان مشخصی را نداشته باشند، این مسئله نیز مورد قبول جامعه کارگری کشور نیست، چرا که فرد باید بتواند در اولین فرصت به حقوق و درآمد خود دسترسی داشته باشد.

.

6 نظرات
 1. amir می گوید

  الان که من هشت سال کار کردم بنا به ایجاد شرایط نامناسب حقوقی قطع همکاری کرده ام آیا سنوات این هشت سال به من نعلق می گیرد

 2. مدیر سایت می گوید

  باسلام و احترام
  بله

 3. علیرضا می گوید

  با سلام .۵ سال در یک شرکت کار کردم .بدلیل نداشتن حکم قرارداد و فیش حقوقی و نامنظمی در پرداخت حقوق و تداخل مسئولیت های کاری و کمی دستمزد با اطلاع یک ماهه به کارفرما قطع همکاری کردم .آیا سنوات این پنج سال به من تعلق می گیرد؟توضیحا”هیات تشخیص وزارت کار حکم داده است که بدلیل ترک کار سنوات به اینجانب تعلق نمی گیرد.

 4. مدیر سایت می گوید

  باسلام و احترام
  درمهلت مقرر به رای صادره در هیات حل اختلاف اعتراض کنید.

 5. داريوش عسگري می گوید

  با سلام من ميخوام چند سال از سنواتم بگيرم نياز دارم . آيا به مبلغ سنوات نيز ماليات ميخوره ؟

 6. مدیر سایت می گوید

  باسلام و احترام
  خیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.