ACCPress.com – تازه های حسابداری

گزارش خرید و فروش فصلی

 • دسته بندی: اخبار مجامع حرفه اي, مقالات تخصصي

با توجه به نزدیک شدن زمان تهیه و ارسال گزارش خرید و فروش فصلی سه ماهه سوم سال تحت نرم‌افزار معرفی شده سازمان امور مالیاتی کشور به دوصورت online و offline برآن شدم تا شمه ای از موارد و مشکلات پیرامون این موضوع که دغدغه بسیاری از دوستان، همکاران و اساتید حوزه حسابداری و مالی و حتی نرم‌افزارهای پشتیبان سیستم‌های مالی و حسابداری شرکت‌ها و موسسات است را، مطرح کنم.

.

بر اساس دستورالعمل اجرایی ماده ۱۶۹ ق م م به شماره ۲۴۴۶۸/۲۰۰/ص مورخ ۲۷/۱۰/۱۳۹۰ و بخشنامه های موضوعی، تهیه و ارسال گزارش خریدو فروش فصلی براساس نرم‌افزار معرفی شده در سایت سازمان امور مالیاتی کشور است و تهیه گزارش‌ها به‌صورت دستی امکان پذیر نیست.

.
با توجه به رشد و پیشرفت تکنولوژی در همه زمینه‌ها در حرفه مالی و حسابداری در خصوص اطلاعات کارآمد و آنی، همگام شدن با تکنولوژی به وضوح مشاهده می‌شود و این تغییر نگرش با توجه به در جریان بودن اقتصاد جهانی و توجه به بازارهایی با نگرش اقتصاد باز و رقابتی بیش از پیش دیده می‌شود. مقدمه‌ای که بیان کردم در خصوص تهیه این نوع گزارش‌ها است که با توجه به عمر کوتاه این نرم‌افزار که زمان ابتدایی خود را می‌گذراند بنده حقیر را مجاب به تهیه این نوشتار در جهت رشد و اجرای هر چه بهتر و بهینه و ترسیم آن در برنامه های دولت در نظام مالیاتی آنی کرد.

.

اولین مورد در خصوص ساختار سخت افزاری و افرادی است که به هر صورت با این سیستم در ارتباط هستند مانند خریداران، فروشندگان و… آیا مکانیزم پاسخگویی و اطلاعات افراد کافی است؟ آیا اطلاعات به‌صورت صحیح و کارآمد ارائه می‌شود یا فقط برای رفع تکلیف و دچار نشدن افراد به تنبیهات مالیاتی و محروم ماندن از شرایط. به وضوح دوستان و همکاران که به‌صورتی با حرفه حسابداری در ارتباط هستند بهتر از بنده نقایص آن را حس کردند مانند : عدم ارائه کد ملی یا کد اقتصادی یا شناسه ملی و سایر اقلام اطلاعاتی برای فرار از یکسری آیتم‌ها که منتج به پرداخت مالیات می‌شود.

.
البته در خصوص مطالب بالا فقط نیروی انسانی و افراد ذینفع علیه یا له نسبت به داده ها و اطلاعات دخیل نیستند بلکه سایر ارکان چرخه و با دید گسترده تر افراد و مامورین نظام مالیاتی نیز به آن دچارند؛ بنابراین وجود افراد متخصص و زبده با توجه به نگرش کلان نظام مالیاتی کشور که در راس آن افراد متخصص فعالیت می‌کنند بیشتر احساس می‌شود.

.
در خصوص مشکلات نرم‌افزاری نیز با توجه به دستورالعمل و آیین نامه معاملات، گزارش ملزومات مصرفی و ابزار و کالای مصرفی و خدماتی کمتر از یک میلیون ریال در هر فصل افراد حقیقی و حقوقی الزامی نیست و بالای این مبلغ باید گزارش شود. نکته اساسی و کلیدی که بسیاری از همکاران و دوستان با آن درگیرند و از آن گله‌مندند، تهیه و ارائه گزارش‌های خرید و فروش قلم به قلم و تعدادی و ریالی است. به این نکته توجه کنید یک شرکت یا موسسه تولیدی بازرگانی یا خدماتی با حجم بالای تولید فروش یا پخش چگونه می‌تواند در مدت زمان کوتاه و با سرعت و دقت کافی این اقلام را تهیه و به سیستم ارسال کند؛ البته شاید بسیاری از دوستان به این نکته اشاره کنند که با زمان یا نیروی انسانی بیشتر آیا با توجه به پیشبرد اهداف و نگرش اقتصادی بنگاه‌ها، این روش کار، عقلانی و صحیح است.

.

 بر اساس تجربه، همکارانی بودند که چند روز برای تهیه این گزارش، وقت صرف کرده‌اند البته به این شرایط مشکلات عدیده ارتباطی و اختلال سیستم‌های اینترنتی و سیگنالی را اضافه کنید، زیرا حجم بالایی از کاربران در آن لحظه به سایت رجوع می‌کنند و …. این موارد، طی بررسی های به‌عمل آمده و انجام تحقیقات آماری و میدانی با بسیاری از کارشناسان و افرادی که به صورتی در چرخه این فعالیت دخالت دارند انجام شده و حتی با کارشناسان و اساتیدی از سازمان امور مالیاتی و موسسات تهیه نرم‌افزارهای مالی به مشورت گذارده شده که امید است با بررسی و بیان پیشنهادها سایر دوستان و اساتید این بحث در مسیری علمی و عملی قرارگیرد.

.
در پایان یادآور می‌شود بیان شمه‌ای از موارد به منظور پیشبرد اهداف و ابراز نظرات در جهت رشد و تعالی نظام قانونمند مالیاتی است. در کنار بیان مطالب فوق اذعان این سخن خالی از لطف نیست که کارکرد و تعالی اهداف مالیاتی در کشور با توجه به برپایی سمینارها و همایش‌های مالی، حسابداری و مالیاتی بسیار انجام شده و به‌صورت تخصصی اعمال و دیده می‌شود. امید است بتوانیم در کنار هم در پیشبرد اهداف عالی حرفه گام‌هایی اصولی و اساسی برداریم.

.

علی قدیمی –  عضو انجمن حسابداران خبره ایران

دنیای اقتصاد

.

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: , , , , , , , , , , ,
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: 5 ژانویه 2013
 • ۵۱ نظر
 • آمار : 30,708 بازدید
 • خودم در ساعت 9:20 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2013

  با سلام
  بنده کاملا با این فرمایشات موافقم . من یک حسابدار ساده با تجربه ۳ساله در حسابداری هستم ولی واقعا با این مشکلات در گیر بودم . وقتی لیست خریدو داری میفرستی باید کالایی که خریدی رو اعلام کنی در صورتی که در دفاتر بهای تمام شده کالای خریداری شده رو ثبت میکنیم یعنی خرید +هزینه حمل واگه بخوای هزینه های حمل رو هم محاسبه کنی وجداگانه وارد سایت کنی به عنوان خرید خدمات تقریبا کارت دو برابر میشه وخیلی سخت میشه خیلی خیلی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ ژانویه 13th, 2013 3:33 ب.ظ:

  سلام دوست عزیز /
  بهمین صورت انجام بده یواش یواش عادت می کنی فعلا” همینه که هست .
  موفق باشی /

  [پاسخ]

  علی در ساعت 12:25 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2013

  طراحی نرم افزار حسابداری درحد یک بیسواد حسابداری بلکه کمتر از ان است !!!!۱-ارسال گزارش فروش ندارد۲-صحت اطلاعا ت ارسالی کنترل نمیشودشامل کد ملی نام بدروسایر مشخصات فردی فروشندگان که میشد همه اطلاعات صاحبان بنگاه های اقتصادی را در سایت قرار میدادن که با اطلاعات گزارشات قبل از ارسال تطبیق داده شود ۳-مهلت ارسال گزارشات براساس نام بنگاه ها براساس حروف الفبا طی ده روز برای روان نمودن ترافیک ۴-درفرمها ی گزارش مواردیکه با ستاره علامت گذاری نشده است الزامی نیست ولی ماموران دارائی میگویند اگه ان فیلدها برنشود شامل جریمه خواهید شد؟!۵-فایل بی دی اف راهنما ی جداول گزارشات خیلی مختصر توضیح داده است۶-۷-۸-…………..!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ ژانویه 13th, 2013 3:45 ب.ظ:

  سلام بازدیدکننده محترم /
  البته بنده معتقد نیستم که نرم افزار تهیه شده ساده است ، چرا که همکارانت همین نرم افزار ساده را توش ماندن تا چه رسد که فنی تر تهیه و ارائه میشد. در هر صورت فعلا” همین را که هست انجام بده تا بمرور زمان اشکالات و کمبودها برطرف گردد .
  در مورد بند ۴ مرقومه جنابعالی اگر ارسال بصورت برخط باشد نگران نباش .
  خداحافظ /

  [پاسخ]

  کارمزد همراه در ساعت 1:04 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2013

  موافقم کاش بشتر در مورد این طرح کار میکردن بعد مجبور می شدیم اطاعت کنیم از ممیزان دارایی ای کاشششش !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ ژانویه 13th, 2013 3:54 ب.ظ:

  سلام
  آقا/خانم/شرکت کارمزد همراه ؛
  البته بدانیم که جهت طراحی چنین نرم افزاری کار و بررسی های زیادی انجام شده است و یقینا” اشکالات و نواقص بمرور زمان اصلاح و برطرف خواهد شد ، ضمنا” فقط از قوانین ، ضوابط ، مقررات و دستورالعمل ها اطاعت کن و نه هیچکس دیگر .
  موفق باشی /

  [پاسخ]

  نسرین در ساعت 10:04 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2013

  سلام میخواستم بدانم که پس از ارسال الکترونیکی حتما باید برگه پرینت برای دارایی ارسال و مهر و شماره دبیرخانه بخورد یانیازی نیست باتشکر فراوان

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ ژانویه 20th, 2013 7:12 ب.ظ:

  با سلام /
  ارسال چه بصورت برخط انجام شود و چه بصورت غیربرخط لازم است به اداره امور مالیاتی ذیربط کتبا” ضمن منضم نمودن نسخه ای از رسید دریافتی اعلام گردد چون ؛
  اول : واحد مالیاتی باید بداند که آیا ارسال در موعد مقرر انجام شده است یا خیر چرا که در صورت عدم ارسال بموقع جرائم متعلقه را مطالبه نماید .
  دوم : دستور سازمان امور مالیاتی مبنی بر مهر و امضا نمودن رسید موقت به همراه سی دی حاوی اطلاعات ارسال شده در روش ارسال بصورت غیربرخط می باشد و حتی تلویحا” اشاره داشته که پرینت نسخه ای از اطلاعات ارسالی موجود در سی دی را نیز به اداره امور مالیاتی ارائه و رسید اخذ نمایند .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  روزبه در ساعت 2:35 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2013

  با سلام خواهشمندم بنده را راهنمایی کنید در خصوص این مورد
  از انتهای اسفند ۹۲ فیلدهای شناسه و کد ملی ستاره دار شده که با توجه به بخش اعظم خریدها از بنگاههای ساده همانند کسبه و مغازه دارها و سایر اشخاص حقیقی میباشدند که طبعا” فاکتورهابصورت سنتی شامل مشخصات خاواسته شده است و یا اصلن امتناع میورزند پس از درخواست که برای مثال یک پیمانکار جها لنگ نماندن پروژه ناچار به خریدهای روزانه است که ظاهرن پرسنل محترم دارایی بسیار سطحی و تدوری با این مسئله برخورد مینمایند که خرید نکنید از این اشخاص!!!!!!!!
  علی ایحال این خریدها چگونه باید ثبت گردد که ظاهرن به هیچعنوان جز استعلام از فروشندگان(که عملا” غیر ممکن است با توجه به حجم بسیار گسترده خریدها از دیماه ۹۱ تا پایان اسفند۹۱)و اگر نه مشمول جریمه میگردد که سازمان بزرگ دارایی ظاهرن فرق حجم معامله شرکتها و فروشندگان جز را درک ننموده و به قول معروف از همان سمبه زور استفاده میکند!!
  ۲-در خصوص ارائه شناسه ملی جهت فروش معاملات مثلن یک شرکت پیمانکاری که طرف قرارداد آن یک نهاد از نیروهای مسلح مثل قرارگاه خاتم (ص) باشد و که کلیه نهادهای زیرمجموعه نیروهای مسلح فاقد شناسه ملی میباشند و تنها کد اقتصادی دارند تکلیفشن چیست؟؟؟ ایا باید بخاطر یک شماره یعنی ناقص بودن تنها یک آیتم که آن هم اصلن وجود ندارد معامله مذکور در زارش امتناع ثبت گردد!!!
  با این تفاصیر بنده از واحد اطلاعات مالیاتی نیز تحیقیق نمودم که عملا” تا این لحظه ۲۱/۰۱/۱۳۹۲ پاسخ مناسبی جز جریمه شدن دریافت نموده ام ؟؟؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ می 13th, 2013 10:14 ق.ظ:

  جناب روزبه خان
  سلام
  توصیه بنده به جنابعالی اجرای دقیق ضوابط و مقررات مربوط به ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتها می باشد کما اینکه تعداد قابل توجهی از اشخاص ( البته اشخاص حقوقی ) نسبت به انجام این تکلیف اقدام نموده و می نمایند . هرچند شاید در درج برخی جزئیات با ابهاماتی مواجه بوده اند و اشتباهاتی داشته اند ( و یقینا جرایم مربوطه مطالبه خواهد و چاره ای جز پرداخت نخواهند داشت ) ؛ ولی هدف شفافیت گردش مالی فعالان اقتصادی میباشد /
  خداحافظ

  [پاسخ]

  پرلیت در ساعت 3:47 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2013

  در گزارش خرید برای شرکت گاز و برق و پست ,lمخابرات کد ملی و شناسه ملی ندارم چی بنویسم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آوریل 18th, 2013 10:25 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  چه معامله ای با این شرکتها را درگزارش مد نظر دارید؟

  [پاسخ]

  محمد در ساعت 3:39 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2013

  با سلام واحترام
  من حسابدار بانک هستم باتوجه به تعداد ۳۰۰۰ شعبه در کل ایران و تنوع زیاد دراقلام خریداری شده ، خدمات دریافتی وقراردادهای منعقد شده تاحالا نتونستیم این قانون را به نحو مطلوب در بانک پیاده کنیم

  [پاسخ]

  علی در ساعت 2:23 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2013

  سلام من نحوهی استفاده از سی دی را نمی دانم وهنگام استفاده مدام اروور هست لطفا رفع اررور ها را بگونه ای قابل درک بیان کنید ممنون

  [پاسخ]

  ا.چ در ساعت 10:17 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2013

  با سلام لطفا بنده را در خصوص مبلغ معاملات که باید ابراز شود راهنمایی کنید.واضح تر عرض کنم خرید و فروش تا چه مبلغی باید در معاملات فصلی ابراز شود .با تشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 10th, 2013 1:32 ق.ظ:

  سلام آقای / خانم / شرکت ا.چ
  دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتها و نیز اصلاحیه آن ( قابل جستجو و دریافت از همین سایت ) را مطالعه کن ، پاسخ سوالت را می گیری .
  خداحافظ

  [پاسخ]

  آزاده در ساعت 1:02 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2013

  سلام، در ورژن ۴ نرم افزار خرید وفروش یه گزینه اضافه شده با عنوان معاملات کمتر از ۱۰% مبلغ حد نصاب،اما من در سایت امور مالیاتی ندیدم کهاین مبلغ حد نصاب چقدر هست؟ لطفا راهنمایی کنید و اینکه خرید خدمان چه مواردی رو شامل میشه؟ آیا منظور قبض آب،برق،گاز ،تلفن، پست ،کرایه حمل، ایاب وذهاب، هزینه بیمه وسائط نقلیه و کارگاه، هزینه انواع تعمیرات و … هست؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 13th, 2013 12:16 ق.ظ:

  با سلام
  مبلغ حدنصاب در اصلاحیه ماده ۱۶۹ مکرر آمده است ( ۶۷۰۰۰۰۰ ریال ) هرچند اصل قانون در رابطه با معاملات کوچک اصلاح شده و به ۸۸۰۰۰۰۰۰ ریال ( که ۱۰% آن می شود ۸۸۰۰۰۰۰ ریال ) افزایش یافته است .
  خرید خدمات می تواند همین مواردی که نوشتی باشد از این بابت نگران نباش ، فقط در فهرست معاملات آورده شود .
  والسلام /

  [پاسخ]

  آزاده در ساعت 9:23 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2013

  سلام ممنون که راهنمایی کردید فقط معاملاتی که به هر دلیلی فاکتوری از آنها ندارم را هم باید در گزارش بیارم یا اینکه حتما باید فاکتور وجود داشته باشد؟ من در یک شرکت پیمانکاری کار میکنم و بخش اعظم هزینه ها توسط پرسنل شاغل در کارگاههای شرکت انجام می شود که به دلائل گوناگون بخشی از هزینه های آنها فاقد فاکتور هست و بعضی از هزینه ها مثل ایاب و ذهاب و سوخت مصرفی خودروها هم که اصولا فاکتوری ندارند در این موارد چه باید کرد؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 13th, 2013 10:37 ب.ظ:

  مجددا” سلام
  هرگونه فعالیت مالی منجر به معامله بایستی در راستای دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر در جداول مربوطه درج و به سازمان امور مالیاتی ارسال گردد چه با فاکتور باشد و چه بی فاکتور ؛ ولی دقت کن هرچه که در دفاتر خود عمل میکنی در فهرست معاملات نیز ثبت و ارسال کن و اگر دفاتر نداری …
  خداحافظ /

  [پاسخ]

  ثریا علیمردانی در ساعت 1:37 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2013

  من با نظر شما کاملا” موافق هستم
  و من حسابدار یک شرکت بزرگ هستم و واقعا” از این برنامه شاکیم چون من با ۵ یا ۱۰ یا ۱۰۰ شرکت کارنمی کنم که بتونم گزارشم آماده کنم
  در ثانی تا حیابهای شرکت قطعی نشود گزارش من درست نیست و تا حسابها قطعی شود بعد از فصل ۱۰ روز گذشته تال من گزارش عددی خود را آماده کنم ۲ روز طول می کشد حالا میخواهم بدانم با احتساب روزهای تعطیل آیا واقعا” من میتوانم گزارش درست به دارایی بدهم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  نتیجه کار میشود مغایرت بین خریداران که ما باشیم و فروشنده که پیمانکاران ما باشند

  [پاسخ]

  كتايون در ساعت 12:07 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2013

  خیلی بهتر میشد قانونگذاران محترم قبل از اینکه قانون وضع کنند فقط ۴ماه درشرایط فعلی حسابدار یک شرکت معمولی میشدند!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

  ali در ساعت 3:21 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2013

  با سلام
  حد نصاب خرید در سال ۹۱ مبلغ ۶۷۰۰۰۰۰ ریال است چگونه باید ثبت شود نرم افزار دارای خرید وفروش فصلی

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ دسامبر 17th, 2013 9:34 ب.ظ:

  سلام جناب ali
  بیشتر توضیح می دهید .

  [پاسخ]

  حسابدار در ساعت 1:17 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2013

  درود به شما دوست گرامی من هنوز با تمام این همه اطلاعات که گذاشتید برایه گزارش فصلی مشکل دارم که اگر هزینه ای فراموش کردیم ومربوط به فصل قبل باشه چکار کنیم؟ و تمام هزینه ها را بلاخره باید بزنیم مثله اب وبرق بنزین هزینه تشرفات وغیره ممنون میشم اگرپاسخ بدید

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ دسامبر 27th, 2013 8:47 ب.ظ:

  سلام جناب حسابدار
  برابر بخشنامه جدید ( تمدید ارسال فهرست معاملات چهار فصل سال ۹۱ و سه فصل ۹۲ { بهار ، تابستان و پاییز } تا پایان سال ۹۲ ) می توانی آنچه که جا مانده را ارسال نمایی .
  بنظر بهتر است همه ی آنچه که مربوط به معاملات و خدمات می باشد را ثبت و ارسال نمایید ، چرا که اولا در این رابطه ( یعنی دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر ) بخشنامه ای صادر نشده است و از طرفی به احتمال زیاد ماموران مالیاتی هنگام رسیدگی ، جریمه ی مابه التفاوت معاملات و خدمات آنچه که ارسال شده و آنچه که در دفاتر ثبت شده را مطالبه خواهند کرد .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ دسامبر 27th, 2013 8:51 ب.ظ:

  باسلام و تشکر از جناب آقای علی
  بخشنامه مذکور را دراین مسیر ببینید:
  http://www.accpress.com/news/1392/09/%D8%A8%D8%AE%D8%B4%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-15335200%D8%B5-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AE-92828%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%8A%D8%AF-%D9%85%D9%87%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%B7%D9%84/

  [پاسخ]

  رسولی در ساعت 2:22 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: فوریه 2014

  با سلام ضمن تشکر از اطلاعات خوب شما چند سوال داشتم
  ۱- در موسساتی مانند انجمنها که درآمدهایشان صرفا” حق عضویت و هدایای واریزی اعضاء می باشد اولا چگونه فاکتور صادر نماییم چون هیچ اهرم قانونی دال بر اخذ اجباری آن از اعضا وجود ندارد دوما در مورد هدایا صرفا بعد از واریز مبلغ دلخواه اعضا مبلغ مشخص می شود ، آیا در روز واریز ، فاکتور برای هدایا صادر گردد
  ۲- خریدهای این موسسات صرفا هزینه های آنها (بجز حقوق ) می باشد که عمدتا اعداد ریز هستند آیا مجموع آنها را در یک ردیف اعلام نماییم یا بجز آورده شود

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ مارس 3rd, 2014 9:32 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  ۱-آنطور که بنده اطلاع دارم کسانی که عضوهستند مبالغی را متقبل شده اند لذا با صدور قبض برای آنها ، عملا به نوعی برای آنها بدهی ایجاد میکنید تا بپردازند که به این شکل نیازی به صدورفاکتور نیست ولی قاعدتا بایستی قبوض شما داری سریال چاپی یا ماشینی باشد.
  ۲- از هر فروشنده در طول سه ماه و به جمع آن یک عدد را اعلام کنید.ضمنا این مسیر را نیز دنبال کنید:
  http://www.accpress.com/news/1392/04/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%A8%D9%84%D8%BA-%D8%AD%D8%AF-%D9%86%D8%B5%D8%A7%D8%A8/

  [پاسخ]

  رسولی در ساعت 2:49 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: فوریه 2014

  با سلام مجدد من به دارایی مربوطه بابت گزارشات فصلی مراجعه کردم آنها اینطور راهنمایی کردند که گزارشات بایستی با ارزش افزوده هر فصل یکی باشد حال این سوال پیش می آید که انجمنها که مشمول مالیات ارزش افزوده نیستند اصلا بایستی گزارشات فصلی را تهیه نمایند یا خیر؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ فوریه 16th, 2014 12:49 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  البته به نظر بنده این نظزیه قابل نقد است چراکه ما قبوض را درگزارشات خرید و فروش نمی آوریم ولی درارزش افزوده موثر هستند لیکن دلایل این مغایرت باید برای شما روشن و قابل دفاع باشد.

  [پاسخ]

  نجفی در ساعت 1:48 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2014

  با سلام و احترام
  من در یک شرکت دامپروری کار میکنم واین شرکت علوفه مورد نیاز خود را از میادین فروش علوفه که در دست کشاورزان و واسطه ها هست خریداری میکند و این افراد حاضر نیستند نام و کدملی خود را اعلام نمایند وشرکت هم چون با دام زنده سرو کار دارد مجبور به خرید ،از این افراد هست و منه حسابدار، باید گزارش خرید را اعلام کنم ،ولی در نرم افزار مالیاتی برای امتناع فروشنده ،آیتمی را طراحی نکرده اند خواهشمند است در این خصوص مرا راهنمایی کنید که چطور گزارش خرید شرکت را ارایه دهم با تشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آوریل 19th, 2014 11:01 ب.ظ:

  سلام
  با توجه به دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر و اصلاحیه آن و بخشنامه های صادره ی مرتبط ، فکر کنم نباید از اشخاصی که اطلاعات خود را ارائه نمی دهند خرید نمائید .

  [پاسخ]

  پویا در ساعت 11:55 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2014

  سلام
  فروشگاه هایی که مستقیم با مصرف کننده سر و کار دارند چگونه باید بدون داشتن هیچ نوع اطلاعات از خریدار فروش خود را در سامانه اعلام کنند

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 6th, 2014 7:18 ب.ظ:

  سلام
  با توجه به ضوابط مقرر در اصلاحیه ماده ۱۶۹ مکرر در رابطه با معاملات کمتر از حد نصاب اقدام فرمایید .

  [پاسخ]

  شاه بیگی در ساعت 10:23 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2014

  یا سلام
  من در منطقه آزاد کیش مشغول به کار هستم میخواستم بدونم جهت ارائه گزارشات فصلی (خرید)نیاز به کد شناسه ملی و کد اقتصادی دارم در حالی که اینجا بیشتر مجوز اقتصادی دارند!!! چه بایدکرد؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ اکتبر 10th, 2014 5:38 ب.ظ:

  سلام
  توجه داشته باشیم همه ی اشخاص حقوقی ایرانی ، شناسه ملی و شماره ی اقتصادی ( همان شماره ای که الان همه ی این اشخاص دارند و مورد استفاده قرار می گیرد ) دارند و چنانچه طرف مقابل تان شخص حقیقی باشد می توانید از کد ملی وی جهت فهرست معاملات استفاده نمایید .

  [پاسخ]

  ابراهیمی در ساعت 4:18 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2014

  باسلام و احترام . آیا در ارسال معاملات فصلی فقط کالاهایی که به قصد خرید و فروش باید اعلام شدو یا تمام خریدهای دارایی یا هزینه ؟ مثلا کالایی به قصد مصرف مثلا مانیتور .. باید اعلام شود در معاملات فصلی یا خیر؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 19th, 2014 7:49 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  همه ی خرید های مشمول صرف نظر از محل مصرف آن می بایست گزارش شود.
  ذهنیت شما در خصوص مالیات ارزش افزوده ی کالایی است که درخط تولید استفاده میشود.

  [پاسخ]

  مرادیان در ساعت 10:57 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2014

  با سلام و خسته نباشید
  هنگام ثبت قبوض گاز و برق باید نسبت به ارزش افزوده مبالغ ثبت بشه ؟؟؟
  چون قبض گاز و برق یه سری عوارض دارن که ارزش افزوده بهشون تعلق نگرفته .مثلا در قبض گاز مبلغ کل بدلیل اضافه شدن عوارض گازرسانی با مبلغ بعلاوه ارزش افزوده هماهنگی نداره. چطوری باید ثبت کنیم ؟
  و سوال دیگه اینکه امتناع دقیقا شامل چی میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 9th, 2014 10:47 ب.ظ:

  سلام
  تاکنون حکم خاصی در این خصوص صادر نشده است با ارزش افزوده یا بدون ارزش افزوده فرقی نمی کند.توصیه می شود هر مقدار که پرداخت کرده ای ثبت نمایید.
  امتناع شامل فروش کالا و خدمات شما به اشخاصی می شود که از ارائه کداقتصادی یا شناسه ملی و یا کد ملی خودداری می نمایند که در این صورت در جدول مربوط ثبت و ارسال خواهد شد .

  [پاسخ]

  فافا در ساعت 3:30 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2015

  با سلام میشه لطفا نحوه ارائه گزارشات فصلی در موسسات پیمان کاری توضیح بدی تا حالا انجام ندادم برای بار اوله میخام انجام بدم

  [پاسخ]

  نظری در ساعت 9:19 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2015

  با سلام
  لطف بفرمایید با جمله بندی بهتری به سوالات پاسخ دهید.
  متشکر

  [پاسخ]

  مجید آژ در ساعت 11:55 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2015

  با سلام
  همانطور که مستحضرید مدیریت مالی دانشگاهها بایستی اسناد را پرداخت نمایند که فاقد واخواهی باشند لذا بایستی فرم تائید دارائی را ضمیمه کنند و اداره دارائی هم گفته اند که از طریق سیستم آنلاین ارسال شود آنهم سه ماهه با وجود اینکه بایستی اسناد کامل وبدون واخواهی باشد بایستی اسناد را سه ماهه نگهداری نمائیم و بعد از گذشت سه ماه پس از ارسال به دارائی و تائید و ضمیمه سند که شد نمی شود که پرداخت کرد لطفا” در این خصوص راهنمائی فرمائید ممنون میشم؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آوریل 21st, 2015 10:45 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  امیدوارم متوجه سوالتان شده باشم.
  شما مشمول این بند بخشنامه هستید؟
  کلیه اشخاص حقوقی که در دامـنه شــمول قـانون مـالیاتهــای مسـتقیـم و قانون مالیات بر ارزش افزوده قرار می گیرند.
  لطفا دستورالعمل را اینجا ملاحظه کنید.

  [پاسخ]

  فاطمه همتی در ساعت 9:45 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2015

  سلام ، شرکت ما یه شرکت کشاورزیه و خرید سم و کود و اقلامی داره که معاف از مالیاته ، آیا ما باید گزارش خرید و فروش رد کنیم ،اگر آره چه ضرورتی داره و به چه دردی میخوره؟ممنون

  [پاسخ]

  مهناز در ساعت 4:04 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2015

  با سلام

  در گزارش خرید فصلی در صورتیکه مبلغ فاکتور از حدنصاب بیشتر باشد و کد ملی و اقتصادی هم از سوی فروشنده دریافت نکرده باشیم . ( در واقع فروشنده فاکتوری طبق نمونه دارایی نداده باشد ) چگونه باید آنرا در خرید و فروش ثبت کنیم . بعد ما جریمه می شویم یا نه ؟

  [پاسخ]

  ص در ساعت 1:47 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2015

  سلام .خسته نباشید
  در بند ۸ موارد عدم شمول دستورالعمل اجرایی ماده ۱۶۹ اومده :مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت وانواع عولرض و مالیات (به استثنا مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده )……..
  منظورش اینه که مالیات و عوارض پرداختی که هر ۳ ماه از طریق اظهارنامه عمومی پرداخت میشه هم باید تو لیست اقلام خرید قرار بگیره ؟
  لطفا راهنمایی کنید

  [پاسخ]

  زهرا فلاح در ساعت 11:12 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2015

  باسلام
  فاکتورهاایی که در گزارش امتناع ثبت میگردد ، در گزارش خرید به عنوان تجمیعی نیز باید ثبت گردد؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 21st, 2015 11:31 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  خیر این دو بصورت مجزا ثبت می شوند.یعنی آنهایی که در گزارش امتناع آمده جایگاهی در گزارش خرید ندارد.

  [پاسخ]

  panahi در ساعت 10:06 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2017

  اگر معاملات خرید فروش فصلی نام شرکتی اعلام نشه . با توجه به اینکه امکان ویرایش و اضافه کردن وجود نداره . این امکان هست در دوره بعد اعلام بشه ؟

  [پاسخ]

  ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: