نرم افزارحسابداری صدگان

سوالی از حسابرسان

2 647

حسابداراپ

.

مخاطبین این سوال سرپرستان ارشد در موسسات حسابرسی معتبر هستند.
سرپرست حسابرسی صورت‌های مالی شرکت آلفا بند زیر را به عنوان بند پیشنهادی برای درج در گزارش حسابرس در کاربرگ‌های خود نوشته است:

.

شرکت فاقد سیستم مناسب حسابداری صنعتی جهت محاسبه بهای تمام شده محصولات تولیدی خود است. پیرو این موضوع، تفکیک هزینه‌های تولیدی و خدماتی به نحو صحیح و معقول صورت نمی‌گیرد. همچنین با توجه به عدم استفاده کامل از ظرفیت ماشین‌آلات و نیروی انسانی، هزینه‌های جذب نشده در تولید محاسبه و از قیمت تمام شده کسر نشده است. طبق استانداردهای حسابداری، هزینه‌های جذب‌نشده در تولید بايد از بهای تمام‌شده تولید کسر و به صورت مجزا در صورت سود و زیان منعکس شود. به علت نبود اطلاعات و مستندات کافی، تعیین آثار ناشی از موارد يادشده بر صورت‌های مالی مورد گزارش، برای این موسسه مشخص نيست.

.

پندار سیستم

شما به عنوان سرپرست ارشد موسسه حسابرسی يادشده، به سوالات زیر پاسخ دهید:
۱- آیا با محتویات این بند از نظر ارائه، موافق هستید؟

.
۲- آثار مبالغ مربوطه بر روی اقلام مختلف صورت‌های مالی قید نشده است. آیا به نظر شما این کار بايد صورت می‌گرفت؟ در صورتی که تعیین آثار ریالی این بند بر روی اقلام مختلف صورت‌های مالی به سادگی قابل تعیین نباشد یا غیر‌قابل تعیین باشد، آیا باید در مورد آن در گزارش حسابرسی توضیح داد؟

.
۳- آیا این بند قبل از بند اظهار نظر حسابرس می‌آید یا به عنوان بند «تاکید بر مطلب خاص» یا «سایر بندهای توضیحی» بعد از بند اظهار نظر باید درج شود؟

.
۴- در صورتی که قرار باشد این بند قبل از بند اظهارنظر حسابرس بیاید، آیا آن را به عنوان یک بند محدودیت در دامنه رسیدگی محسوب خواهید كرد؟

.
گارو هوانسیان فر – عضو پیوسته انجمن حسابداران خبره مدیریت انگلستان حسابدار خبره مدیریت جهانی

منبع : دنياي اقتصاد

.

محل تبلیغ شما

2 نظرات
  1. روح ا.... می گوید

    لطفا جواب این سوالات را هم درج نمایید .

  2. محمد می گوید

    این بند قبل از اظهار نظر حسابرسی بعنوان محدودیت با اهمیت درج می گردد، احتیاج به درج ریالی نمی باشد زیرا میزان تاثیرات ریالی به صورت قابل اتکا امکان پذیر نمی باشد.
    بند بهای تمام شده و عدم استفاده از ظرفیت عملی بندی بسیار زیرکانه و ارائه دهنده پیام های مهمی جهت استفاده کنندگان صورتهای مالی می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.