نرم افزارحسابداری صدگان

اعطاي معافيت مالياتي به صادر کنندگان هيچ شرطي ندارد.

0 758

حسابداراپ

معاون مالياتهاي مستقيم سازمان امور مالياتي کشور با تکذيب خبر اعطاي معافيت مالياتي به صادر کنندگان در صورت ارائه ارز صادراتي در مرکز مبادلات ارزي، گفت: اعطاي معافيت مالياتي به صادر کنندگان هيچ شرطي ندارد. به گزارش رسانه مالياتي ايران، حسين وکيلي با اشاره به اينکه بطور کلي در حسابرسي معافيت هاي مالياتي،مستندات کافي براي احراز تطبيق فعاليت ابرازي با فعاليت هاي معاف از ماليات مورد نياز است.

.

بطور مثال اگر درآمدي بعنوان سود سپرده که معاف از پرداخت ماليات است ابراز شود، لازمست از طريق بررسي اسناد و مدارک، تاييديه و يا صورتحساب هاي بانکي ابتداء از اينکه درآمد مذکور مربوطه به سود سپرده است اطمينان حاصل کنيم، سپس معافيت مالياتي را بدهيم. در موضوع درآمدهاي حاصل از صادرات در گذشته که مسائل تحريم هاي بانکي وجود نداشت مامورين مالياتي صرفاً با ملاحظه اسناد بانکي و گمرکي تاييد مي کردند که اين در آمد حاصل از صادرات است يا خير.

.

بمنظور جلوگيري از تضييع حقوق موديان و دولت اين بخشنامه صادر شده که براساس آن اجازه داده علاوه بر بررسي انتقال وجوه حاصل از صادرات به سيستم بانکي، ميتوان بطرق ديگر صادراتي بودن درآمد ابرازي را احراز نمود. از جمله اين روشها واردات در مقابل صادرات، ارائه گواهي فروش ارز به مرکز مبادلات ارزي و يا ساير مراجعي که به موجب اين قانون اختيار دريافت، مبادله و يا انتقال ارز را داشته باشند، مي باشد. به هرحال آنچه مسلم است براي اعطاي معافيت مالياتي به هر نوع درآمد، حسابرسان مالياتي در قدم اول نياز دارند که مطمئن شوند درآمد مذکور مربوط به فعاليت معاف بوده، تا بتوانند معافيت مربوط را اعمال کنند.

.

پندار سیستم

در بخش صادرات نيز روشهاي ذکر شده در بخشنامه مورد بحث، براي شفافيت موضوع و رفع ابهام از مامورين مالياتي، روشهاي اطمينان از صادراتي بودن درآمد مذکور تبيين شده است. وي تصريح کرد: صدور اين بخشنامه صرفا جهت يادآوري به ادارات کل امور مالياتي است مبني بر اينکه مرکز مبادلات ارزي نيز يکي از مراجع رسمي جهت اثبات درآمدهاي حاصله از حوزه صادرات است.

.

معاون ماليات هاي مستقيم سازمان امور مالياتي کشور با بيان اينکه در بخشنامه ابلاغ شده به هيچ عنوان ذکر نشده که ورود ارز صادراتي به مرکز مبادلات ارزي پيش شرط اعطاي معافيت مالياتي به صادر کنندگان است، خاطرنشان کرد: تمامي مراجع قانوني که دولت به رسميت شناخته، در صورتيکه مستنداتي مبني بر تحصيل درآمد حاصل از صادرات ارائه کنند براي سازمان امور مالياتي قابل پذيرش بوده و معافيت مالياتي مطابق قانون به صادر کنندگان تعلق مي گيرد.

.

———————————————————

لینک مرتبط:

بازار ارز به زودی تک نرخی می شود.

.

 

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.