نرم افزارحسابداری صدگان

امتناع اداره ثبت شرکت‌ها از ارائه اطلاعات به ‌سامانه «اعتبارسنجی»

0 701

حسابداراپ

 

خبرگزاری فارس- مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مشتریان با اشاره به حذف هزینه استعلام از اداره ثبت شرکت‌ها، گفت: این اداره دلایل متعددی را از جمله محدودیت‌های قانونی، برای عدم ارائه اطلاعات، عنوان می‌کند.

.

محل تبلیغ شما

محمد جلیلی در مورد استعلام از اداره ثبت شرکت‌ها برای تکمیل اطلاعات سامانه رتبه‌بندی و اعتبار‌سنجی مشتریان بانک‌ها، اظهاركرد: طبق قانون بودجه سال جاری هزینه استعلام از اداره ثبت شرکت‌ها حذف شده، اما مساله فراتر از پرداخت هزینه است.
وی با بیان اینکه هم‌ا‌کنون با مشکل «ذی‌نفع واحد» مواجه هستیم، ادامه داد: شرکت‌های مختلفی تاسیس می‌‌شود و پشت پرده این شرکت‌ها یک نفر و یک مجموعه است، اما چون اسامی متفاوتی دارد، تسهیلات متعددی از سیستم بانکی دریافت می‌کنند.

.
مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مشتریان تصریح کرد: با این کار امکان تشخیص بانک برای اینکه این شرکت یا این مجموعه تاکنون چه میزان تسهیلات دریافت کرده و رتبه اعتباری وی چگونه است، از بین می‌رود، زیرا این شرکت‌ها مستقل از یکدیگر شناخته می‌شوند.
جلیلی ادامه داد: در صورتی بانک‌ها می‌توانند این شرکت‌ها را شناسایی کنند که اداره ثبت شرکت‌ها به عنوان متولی ثبت شرکت‌های تجاری و غیرتجاری، با ارائه این اطلاعات به سامانه رتبه‌بندی و اعتبارسنجی از فعالیت صوری این شرکت‌ها جلوگیری کند.

.
مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مشتریان افزود: در حال حاضر در سامانه اعتبار سنجی وضعیت اعتباری هر فرد به صورت جداگانه بررسی می‌شود مبنی بر اینکه شخص چه میزان تسهیلات دریافت کرده، وضعیت بازپرداخت آن چگونه بوده و در مجموع خوش‌حساب یا بدحساب است.
وی بیان كرد: ارتباط افراد و شرکت‌ها با سایر شرکت‌ها در این سامانه قابل شناسایی نیست که این امکان تنها با دریافت ‌اطلاعات از اداره ثبت شرکت‌ها امکان‌پذیر است.

.
جلیلی با اشاره به حذف هزینه دریافت اطلاعات از اداره ثبت شرکت‌ها گفت: مشکل دیگری که وجود دارد ‌این است که با وجود پیگیری‌های زیاد ما، این اداره هیچ‌گونه اطلاعاتی ارائه‌ نمی‌کند.
وی با بیان اینکه اداره ثبت شرکت‌ها برای عدم ارائه اطلاعات دلایل متعددی عنوان می‌کند، گفت: یکی از دلایلی که مطرح می‌شود منع قانونی ارائه اطلاعات است؛ بنابراین هدف اصلی ما که اتصال اطلاعات به یکدیگر است هنوز به نتیجه نرسیده است زیرا اطلاعات جامعی از ذی‌نفع واحد وجود ندارد.
جلیلی درخصوص تعداد استعلام‌های روزانه از سامانه اعتبارسنجی، اظهار كرد: به طور متوسط روزانه ۲۰ هزار مورد از این سامانه استعلام می‌شود.
مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مشتریان در پایان خاطرنشان کرد: بانک‌های ملی و صادرات از این سامانه بیشترین استعلام را دارند.

.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.