ACCPress.com – تازه های حسابداری

بخشنامه شماره ۱۲۰۰۱/۲۰۰ مورخ۹۱/۶/۱۵ (تمدید مهلت دریافت اطلاعات معاملات سه ماهه اول سال ۱۳۹۱(فصل بهار) موضوع ماده ۱۶۹ مکرر از طریق الکترونیکی تا تاریخ ۹۱/۷/۳۰)

پیرو اطلاعیه شماره ۸۷۶۰/۲۰۰/ص مورخ ۹۱/۴/۲۷ راجع به راه اندازی سامانه دریافت اطلاعات معاملات از طریق الکترونیکی از تاریخ ۹۱/۴/۲۸ و تمدید مهلت تسلیم و ارسال صورت معاملات سه ماهه اول سال ۱۳۹۱ (فصل بهار) صرفا به صورت الکترونیکی تا پایان مرداد ماه سال جاری (۹۱/۵/۳۱) ، بدینوسیله مقرر می دارد:

.

از آنجائیکه برخی مودیان محترم مالیاتی در مهلت مقرر و قبل از راه اندازی سامانه یاد شده نسبت به تسلیم و ارسال اطلاعات اقتصادی خود به صورت فیزیکی (کاغذی) و غیر از محیط ها و روشهای رایانه ای مقرر در سامانه (برخط online و غیر برخط offline) اقدام نموده اند و یا به دلیل عدم اطلاع و یا آشنایی با سامانه مذکور فرصت و امکان ارسال اطلاعات اقتصادی موصوف را نداشته اند ، لذا حسب درخواست های مکرر ادارات کل و نیز مودیان محترم مالیاتی و به منظور تکریم و رعایت حقوق اریاب رجوع ، مهلت تسلیم و ارسال فهرست اطلاعات معاملات فصل بهار تا مورخ ۹۱/۷/۳۰  ، انقضای مهلت مهلت تسلیم و ارسال صورت معاملات سه ماهه دوم سال جاری (فصل تابستان) تمدید می گردد.

.

ضمنا شایسته است ترتیبی اتخاذگردد تا موضوع به نحو شایسته به اطلاع عموم مودیان مالیاتی برسد.

.

علی عسگری

.

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: 17 سپتامبر 2012
 • ۴۵ نظر
 • آمار : 12,648 بازدید
 • تاریخ: سپتامبر 2012

  با سلام و تشکر از جناب آقای غلامپور به خاطر اطلاع رسانی و ارسال این بخشنامه

  [پاسخ]

  غلامپور در ساعت 9:11 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2012

  با سلام / البته لازم به توضیح است از آنجا که ارسال فهرست معاملات بصورت الکترونیکی ( از طریق سایت سازمان امور مالیاتی چه بصورت برخط و چه بصورت غیربرخط ) ، فنی و تا حدودی از سوی افراد غیر متخصص ناممکن میباشد توصیه میشود اشخاص مشمول از هم اکنون اقدامات لازم جهت آماده سازی سیستم رایانه ای خود را توسط افراد مطلع انجام دهند .

  [پاسخ]

  ahsa در ساعت 8:58 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2012

  با سلام .

  لطفا لینک اصل بخشنامه ها را از سایتهای اصلی بگذارید

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ سپتامبر 19th, 2012 8:49 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  اینطور که بنده جستجو کردم این بخشنامه هنوز در سایت سازمان امور مالیاتی قرار نگرفته منتهابا همین شماره و تاریخ هم قابل استناد است.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  حامد در ساعت 10:36 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2012

  بسیار ممنون از زحمات شما استاد ارجمند, جناب آقای غلامپور _ اگر در سایت, امکان دانلود اطلاعات را در فایل پی دی اف میسر می ساختید بسیار از شما ممنون بودیم. هر چند در حال حاضر هم بخاطر محبت و زحمات بیدریغ شما بسیار ممنون و سپاسگذاریم. آرزوی توفیق روز افزون شما و همه دست اندر کاران این سایت وزین را دارم.

  [پاسخ]

  غلامپور در ساعت 6:46 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2012

  با سلام و تشکر از اظهار لطف /
  از آنجا که ارائه فهرست معاملات موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتها پس از سالها ( ۱۱سال از تصویب ) پس از تهیه دستورالعمل اجرائی آن ، از اول سال ۱۳۹۱ ( دوره های فصلی ) برای کلیه اشخاص حقوقی و نیز اشخاص حقیقی مشمول بندهای ” الف ” و ” ب ” ماده ۹۶ قانون مالیاتهای مستقیم الزامی بوده و عدم ارائه آن موجبات تعلق جریمه سنگین برای اشخاص یادشده میباشد و به عبارتی از عملکرد سال ۹۱ ، ماموران مالیاتی رسیدگی کننده به پرونده این دسته از مودیان مشمول ، مکلف به مطالبه جریمه از مودیان متخلف ( که تعداد قابل توجهی از بازاریان ، اصناف و کسبه را نیز شامل میشود ) از دستورالعمل اجرائی ماده ۱۶۹ مکرر میباشند ، تاکید میشود با مطالعه ماده قانونی ودستورالعمل آن ، راهنمائی لازم را از کارشناسان ارشد مالیاتی آگاه و روسای گروه مالیاتی مطلع دریافت و به همان صورت اقدام نمایند .

  [پاسخ]

  حامد در ساعت 4:24 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2012

  با عرض پوزش از مدیریت محترم سایت که اسم ایشان به اشتباه در نظر قبلی, آقای غلامپور ذکر کرده شده بود _ البته از جناب غلامپور هم بخاطر اطلاع رسانی که دارند ممنونم.

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ سپتامبر 20th, 2012 7:48 ق.ظ:

  با سلام و احترام
  از لطف و بزرگواری شما تشکر و قدردانی میکنم.
  مهم اینکه مورد توجه و استفاده قرارگرفته است.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  تاریخ: سپتامبر 2012

  بسیار عالی بود سپاسگزارم

  [پاسخ]

  تاریخ: سپتامبر 2012

  از آقای غلامپور عزیز هم کمال تشکر رو دارم
  ممنون

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ سپتامبر 30th, 2012 4:42 ب.ظ:

  با سلام /
  تشکر و قدردانی صمیمانه از دست اندرکاران سایت که با تلاش مستمر و مضاعف ، وب سایت با اطلاعات به روز را در اختیار کاربران قرار میدهند و البته نیک میدانیم ادامه این مهم جز با مشارکت کاربران مهمان یا بعضا” ثابت امکان پذیر نخواهد بود / والسلام .

  [پاسخ]

  gezal در ساعت 11:50 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2012

  باسلام اگر درارسال معاملات سه ماهه تایید نهایی هم شده باشد وکدرهگیری هم داده شود وارسال آنلاین باشد واشتباهی رخ دهددر نام طرف قرارداد ومشخصات آن راهی رای اصلاح هم نیست چه باید کرد؟باتشکر از شما

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 1st, 2012 8:14 ق.ظ:

  با سلام و احترام
  به نظر بنده چنانچه این اشتباهات , سهوی و تایپی باشد با ارسال نامه ای قابل اصلاح است.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ اکتبر 1st, 2012 6:58 ب.ظ:

  با سلام ؛ از آنجا که ارسال اطلاعات معاملات بصورت الکترونیکی از طریق پرتال سازمان امور مالیاتی ، پس از اندکی پردازش ؛ در سامانه اطلاعات معاملات مودیان بصورت آنلاین در اختیار واحدهای مالیاتی بهره بردار قرار می گیرد ، لذا تا زمانی که جهت رفع و یا اصلاح چنین اشتباهاتی در پرتال مذکور دستوری صادر نشده باشد بهتر است جهت جلوگیری از تضییع حقوق اشخاصی که نام شان اشتباه تایپ و درج شده ، مراتب اشتباه کتبا” طی جداول پیوست دستورالعمل موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون م.م تنظیم و به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم گردد .

  [پاسخ]

  gezal در ساعت 11:59 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  باسلام وتشکر از مدیرمحترم سایت واقای غلامپور.با ارزوی سلامتی
  باتشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 3rd, 2012 10:26 ق.ظ:

  سلام وتشکر ازلطف شما

  [پاسخ]

  gezal در ساعت 8:36 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  باسلام .آیا قبوض پست نامه وقبوض برق هم باید جز معاملات سه ماهه ثبت شود؟
  باتشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 8th, 2012 10:05 ق.ظ:

  با سلام واحترام
  به نظر بنده هدف از تنظیم این فهرستها, معاملاتی است که مستقیما در خرید و فروش کالا و خدمات شخص موثر است ولی در بخشنامه ها سازمان صراحتا دراین مورد مطلبی مشاهده نمی شود وصرفا می توان به این بخش از بخشنامه۴۹۲۷۸ م ۷۵/۱۰/۲۰ (در مورد تسلیم لیستهای سه ماهه خریدو فروش+بخشنامه ۴۴۷۱۴ /۱۱۶۰۱۳/۳۱اشاره کرد که :
  ۵- ارائه خرید ملزومات و ابزار و کالاهای مصرفی و خدماتی کمتر از یک میلیون ریال در هر فصل از یک شخص حقیقی یا حقوقی الزامی نمی باشد.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  gezal پاسخ در تاريخ اکتبر 9th, 2012 8:45 ق.ظ:

  باسلام وتشکر از شما که سوال ما را پاسخ دادید.با تشکر فراوان.

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 9th, 2012 8:57 ق.ظ:

  عرض سلام و ادب حضور شما
  و تشکر از اظهارلطفی که داشتید.
  از توضیحات جناب آقای غلامپور هم تشکر می کنم.
  بااحترام

  غلامپور پاسخ در تاريخ اکتبر 8th, 2012 4:15 ب.ظ:

  با سلام و دعای خیر /
  تا آنجا که بنده می دانم و می بینم ، تاکنون به عدم درج اینگونه موارد در فهرست معاملات ( که برخی شرکتها در اجرای ضوابط و مقررات سابق لغایت پایان سال ۱۳۹۰ارائه می نمودند ) ایرادی گرفته نشده است و به نظر نیز نمی رسد در راستای مقررات ماده ۱۶۹ مکرر قانون م . م و دستورالعمل اجرائی آن ، الزامی به درج خرید اینگونه از خدمات ( منحصرا” موارد ذکرشده و مشابه آن ) در فهرست معاملات باشد . هرچند تلقی مامور رسیدگی کننده با توجه به استنباط از مجموعه ضوابط و مقررات ،می تواند درج و ارائه اینگونه موارد نیز باشد که آنوقت عدم درج و ارائه آن مشمول جریمه / اقدام به اعتراض / رفتن به هیات و … خواهد بود ضمن آنکه این تلقی برای همه ماموران رسیدگی کننده یکسان نخواهد بود .

  [پاسخ]

  gezal در ساعت 12:16 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  باسلام .حق الزحمه که مشمول ۵درصدمالیات هست ایا باید درقسمت قراردادها ثبت شود یا درقسمت خریدنرم افزار معاملات سه ماهه؟باتشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 11th, 2012 10:07 ق.ظ:

  با سلام و احترام
  اگر مبتنی برقرارداد است درفرم مرتبط و درغیر اینصورت در فرم خرید ثبت می شوند.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  gezal در ساعت 12:30 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  باسلام وتشکر فراوان از شما

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 11th, 2012 12:57 ب.ظ:

  سپاسگذارم.

  [پاسخ]

  رضا در ساعت 10:29 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  با عرض سلام و تشکر از راهنماییهای خوبتان
  لطفا در صورت امکان در ارتباط با واردات کالا توضیحات بیشتری ارائه فرمایید . آیا صورتحساب شرکت های حمل و نقل و یا هزینه های ترخیص و برگه های سبز گمرک می بایست گزارش شوند ؟

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ اکتبر 18th, 2012 8:12 ب.ظ:

  سلام کاربر گرامی ؛
  چه توضیحی در ارتباط با واردات کالا میخواهید ؟ اگر در ارتباط با گزارشات خرید و فروش باشد یقینا” هرگونه پرداختی مرتبط با کالای وارداتی ازجمله خرید ، حمل و نقل ، انبارداری و … و نیز ترخیص با ذکر نام و مشخصات دریافت کننده وجه بایستی در جداول مربوطه درج و به سازمان امور مالیاتی ارسال گردد در غیر اینصورت مشمول جرایم مقرر خواهید شد .

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ اکتبر 21st, 2012 11:59 ق.ظ:

  ضمن تشکر از پاسخ شما
  تا حدودی جواب سوال خود را گرفتم ولی برای روشن تر شدن موضوع باید عرض کنم که منظور این بوده که آیا پرداختهای انجام شده به گمرک بر اساس برگ سبز می بایست در گزارش خرید و فروش فصلی اعلام شود یا خیر ؟

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ اکتبر 21st, 2012 7:26 ب.ظ:

  سلام ، آقا رضای عزیز ؛
  هرچند این دوره دیگر گذشته چرا که ادارات امور مالیاتی تا ساعت ۶ عصر جهت اخذ گزارشات مالی و نیز … باز بوده و می شد از فرصت استفاده کرد و فهرست معاملات را نیز ( برابر ضوابط اعلام شده ) تسلیم کرد ، ولی جهت اطلاع شما و آنطور که بنده می بینم پرداختی به گمرک ( غیر از پرداختی به ترخیص کار ) بعنوان معامله تلقی نشده و عدم درج آن در فهرست معاملات مشمول جریمه نخواهد شد . ولی توصیه بنده این است به واحد مالیاتی خود مراجعه واطلاعات لازم را از ممیز و ترجیحا” سرممیز مربوطه دریافت و به همان صورت عمل نمائید .
  موفق باشید .

  مجتبی در ساعت 6:47 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  با سلام و خسته نباشید
  در مورد قراردادها فیلدهای مبلغ کل قرارداد با مبلغ خالص پرداختی چه تفاوتی می کند؟ اگه ممکن هست با یه مثال توضیح دهید
  خیلی ممنون از زحمات شما

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 18th, 2012 8:31 ق.ظ:

  عرض سلام و ادب
  مبلغ کل رقمی است که شما بدون توجه به میزان پرداخت شده و با مراجعه به متن قرارداد به آن می رسید.
  مبلغ خالص پرداختی مبلغی است که شما تاکنون به کسر کسورات به ذینفع قراردادپرداخت کرده اید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  YASA در ساعت 5:06 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  باسلام
  اگر در تکمیل گزارش خرید ۳ماهه در رقم مالیات بر ارزش افزوده و عوارض و مبلغ فاکتور اشتباه شده باشد آیا بعد از ارسال راهی برای تصحیح اشتباه می باشد؟
  با تشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 22nd, 2012 8:40 ق.ظ:

  با سلام و احترام
  معمولا تا مدتی سایت تنظیم اظهارنامه اجازه ویرایش اطلاعات را به شما می دهد.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  gezal در ساعت 8:41 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  باسلام .یک سوال درزمینه ارسال معاملات سه ماهه روش آفلاین وقتی وارد شدیم پس از تایید بررسی جزئییات وتایید وارد مرحله ارسلا اطلاعات شدیم بعدچون نام کاربری وکلمه عبور داشتیم وارد شدیم وارسال کردیم .پاسخ امد که اطلاعات باموفقیت ارسال شد یک روز بعدا با مراجعه به سایت ثبت نهایی بزنید ولی من الان وارد شدم با نام کاربری وکلمه عبور ولی هیچ اطلاعاتی درقسمت فایل دریافتی نبود.ممنون میشم راهنمایی کنید .البته دیروز ساعت ۱۹ارسال کردم چون اخرین وقتش بود.باتشکر

  [پاسخ]

  gezal پاسخ در تاريخ اکتبر 24th, 2012 11:49 ق.ظ:

  باسلام مشکل من حل شد امروز وارد سایت دارایی شدم دیدم فایلها امروز در سیستم آنلاین قابل مشاهده است وباید ثبت نهایی زد.

  [پاسخ]

  شهاب در ساعت 5:34 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  با سلام
  آیا مهلت تحویل لیست خرید و فروش سه ماهه تابستان تمدید میشود ؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 23rd, 2012 8:57 ق.ظ:

  با سلام و احترام
  فعلا که خبری مبنی بر تمدید منتشر نشده و یا ممکن است ما از آن بی اطلاع باشیم.
  درصورت کسب خبر حتما به اطلاع خواهد رسید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  nzl در ساعت 12:34 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2012

  بنام خدا
  باسلام
  خواهشمند است پاسخگوی سوال اینجانب باشید :
  شرکتی مهندسی در زمینه پیمانکاری درسال مالی ۹۰ به ثبت رسیده و دفاتر خام هم دارد ولی هیچ فعالیت مالیاتی انجام نداده است و دفاتر آن هم به دلیل عدم فعالیت پر نشده است و در سال مالی ۹۱ اواخر آبان اقدام به دریافت کد اقتصادی جدید نموده است و تا تاریخ ۹۱/۰۹/۱۶ هنوز به تکمیل اطلاعات سایت مالیاتی اقدامی نکرده است
  تا چه تاریخی مهلت تکمیل اطلاعات را دارد و چون هنوز هیچ فعالیتی نداشته است گزارش خرید و فروش و … چگونه باید پر شود ؟
  ثبت فعالیتهای مالی آن و دفاع مالیاتی چگونه میباشد ؟

  با تشکر و احترام

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ دسامبر 6th, 2012 6:19 ب.ظ:

  باسلام و ااحترام
  عدم تکمیل دفاتر درصورتی است که شما قبلا درنامه ای به سازمان امورمالیاتی به این موضوع اشاره داشته باشید درغیر اینصورت ارسال اظهارنامه حداقلی کفایت میکند.
  تکیل اطلاعات هم ظرف مهلت تعین شده لازم است واین موضوع ارتباطی به فعالیت یا عدم فعالیت شما ندارد.
  گزارش ها براساس عملیات خرید و فروش وارائه خدمات واقعی توسط شما تکمیل میشود و درصورت عدم فعالیت نیازی به تکمیل آنها نیست ولی لازم است طی نامه ای عدم انجام عملیات را اعلام کنید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  فرهاد در ساعت 9:44 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2012

  باسلام وادب
  میخواستم بدونم که حداکثر زمان ارسال گزارش حسابرس (صرفاًحسابرس مستقل نه مالیاتی ) جهت عملکردهای ۹۱ تاچه زمانی مهلت دارند به وزارت دارایی ارسال گردد؟آیا مثل سالهای گذشته تاپایان مهر است یا طبق لایحه جدید تاپایان تیر ماه مهلت دارند؟ باتشــــــــــکر فراوان

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ دسامبر 16th, 2012 5:47 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  ارسال گزارش حسابرسی مالی برای کسانی مطرح بود که به سطح ۸۰۰ میلیون تومان درآمد و یا ۱۶۰۰میلیون تومان دارایی برسندکه برای سال ۸۹ به بعد مهلت ارائه گزارش حسابرسی مالی نسبت به صورتهای مالی حداکثر سه ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای عملکرد مربوط بود لیکن دیوان عدالت اداری اخیرا به این موضوع واکنش نشان داده است:

  http://www.accpress.com/news/1391/08/%d8%af%d8%a7%d8%af%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-448-449-450-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%ae-9173-%d9%85%d9%88%d8%b6%d9%88%d8%b9-%d8%b1%d8%a3%db%8c-%d8%a7%d8%a8%d8%b7%d8%a7%d9%84-%d9%85%d8%a7%d8%af%d9%87-6/
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  پریسا در ساعت 8:44 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2013

  با سلام واحترام
  ما یک شرکت پیمانکاری هستیم که برای دوره ۴ ۹۱ گزارش فصلی مربوط به قرارداد تکمیل کردیم آیا لازمه که خرید های جزئی مثل اثاثه و تجهیزات و.. در قسمت خرید تکمیل کنیم؟همچنین ۳ دوره قبل هیچ درآمدی نداشتیم لازمه برای ادوار قبلی گزارش فصلی تکمیل شود؟
  با تشکر فراوان

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ می 13th, 2013 10:18 ق.ظ:

  با سلام /
  بله ، لازم است صورت ریز کلیه وجوه پرداختی جهت دریافت کالا( مصرفی و غیر مصرفی ) یا خدمات را نیز در جداول مربوطه تنظیم و ارسال نمائید.
  ضمنا” ارسال فهرست معاملات ، ارتباطی با کسب درآمد نداشته و چنانچه شخصی( اشخاص مشمول ) زیان ( دفتری و یا … ) هم داشته باشد مکلف به ارائه فهرست معاملات خواهد بود .
  موفق باشید

  [پاسخ]

  علی در ساعت 12:24 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2014

  سلام .درمهر ماه سیستم حسابداری شرکت دچار مشکل شد ونتوانستم صورت معاملات رابفرستم .آیا تمدید میشه ؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ دسامبر 15th, 2014 10:33 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  سابقه تمدید وجوددارد لیکن می توانید با قبول ریسک آن همین الان هم ارسال کنید.

  [پاسخ]

  ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: