حسابان وب

مرکز آمار ایران: نرخ تورم به ۲۶ درصد رسید.

0 504
محل تبلیغ شما

مرکز آمار ایران شاخص تورم نقطه به نقطه در تیر ماه امسال را ۲۶.۲ درصد و تورم در دوازده ماه منتهی به تیر ماه سال ۹۱ نسبت به دوره مشابه سال گذشته را ۲۵.۹ درصد اعلام کرد.

.

به گزارش خبرنگار الف مرکز آمار ایران در گزارشی به مجلس که متن آن در اختیار اعضای کمسیون برنامه و بودجه قرار گرفته آورده است : شاخص کل در تیر ماه سال ۹۱ عدد ۴۶۲.۵ را نشان می دهد که نسبت به ماه قبل ۳.۶ درصد افزایش داشته است. سهم گروه عمده” خوراکی ها آشامیدنی ها و دخانیات” از این افزایش ماهانه ۵۶.۶ درصد و سهم گروه “کالاهای غیرخوراکی و خدمات” ۴۳.۴ درصد می باشد.

.

مطابق این گزارش شاخص گروه عمده “خوراکی ها آشامیدنی ها و دخانیات” در این ماه به رقم ۶۳۷.۸ رسید که نسبت به ماه قبل ۵.۷ درصد افزایش نشان می دهد. شاخص گروه اصلی “خوراکی ها” در ماه مورد بررسی به عدد ۶۷۲.۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۵.۹ درصد افزایش نشان می دهد.

.

همچنین شاخص گروه اصلی خوراکی ها نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۴.۸ درصد افزایش نشان می دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه ۳۵.۴ درصد است. در گروه عمده “خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات” بیشترین افزایش ماهانه مربوط است به گروه “نان و غلات با ۱۰.۲ درصد ، گروه شیر و پنیر و تخم مرغ با ۸ درصد ، گروه میوه و خشکبار با ۷.۵ درصد و گروه “گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنان” با ۶.۵ درصد.

.

شاخص گروه عمده “خوراکی ها آشامیدنی ها و دخانیات” نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۳.۶ درصد افزایش نشان می دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به تیرماه ۹۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۴ درصد است.

.

همچنین شاخص گروه عمده :کالاهای غیرخوراکی و خدمات” در تیر ماه ۹۱ به رقم ۳۹۸.۵ رسید که ۲.۵ درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان میدهد.

.

بیشترین سهم از این افزایش به ترتیب به گروه “مسکن و آب و برق و گاز و سایر سوخت ها” با ۴۷.۷ درصد، گروه “بهداشت و درمان” با ۱۴.۵ درصد و گروه ” کالاها و خدمات متفرقه ” با ۱۴.۳ درصد متعلق است.

.

گفتنی است پیش از این مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی نرخ تورم تیرماه سال جاری را ۲۲.۹درصد و نرخ تورم در خرداد را نیز ۲۲.۴ درصد اعلام کرده بود. سخنگوی اقتصادی دولت نیز نرخ تورم اردیبهشت ماه را ۲۲ درصد و بانک مرکزی نرخ تورم فرودین ماه سال ۹۱ را ۲۱.۸ درصد اعلام کرده بود.

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.