حسابان وب

ارز مرجع به قطعات لوازم خانگی اختصاص نيافته است

0 480

حصین حاسب

عضو شورای هماهنگی انجمن‌های صنایع تولیدی لوازم خانگی کشور با انتقاد از عدم اجرای تعهدات دولت در اختصاص ارز مرجع به مواد اولیه و قطعات لوازم خانگی، گفت: متاسفانه پرداخت ارز ۱۲۲۶ تومانی متوقف شده است.

.

محمدرضا دیانی از عدم اجرای توافقات صورت گرفته در خصوص ارائه ارز مرجع با وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: بیش از یک ماه از توافق شورای هماهنگی انجمن‌های تولیدکننده لوازم خانگی با وزارتخانه مذکور در خصوص پرداخت ارز مرجع به مواد اولیه و قطعات مورد نیاز کارخانه‌هاي تولیدی داخلی می‌گذرد و این وزارتخانه همچنان شرکت‌های تولیدی را بلاتکلیف نگه داشته است.

.

عضو شورای هماهنگی انجمن‌های تولیدکننده لوازم خانگی افزود: متاسفانه مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت یک ماه پیش طی دو روز تعطیلی و بدون بررسی کارشناسی و در نظر گرفتن نیازهای اساسی صنایع، در خصوص تعیین اولویت‌بندی‌های تخصیص ارز مرجع، تصمیم گیری کرده‌اند که در این بین، اولویت‌های تامین قطعات و مواد اولیه لوازم خانگی که در کشور موجود نیست یا امکان تولید ندارد، بین ۶ تا ۱۰ قرار گرفته است.

.

وی تصریح کرد: این در شرایطی است که طی جلسه‌ای که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شده، توافق بر این شد، اولویت تخصیص ارز برای صنایع لوازم خانگی بین ۳ تا ۴ قرار گیرد، اما متاسفانه ‌به‌رغم دستور کتبی، این امکان فراهم نشده و همچنان صنایع در انتظار به سر برده و ارز آزاد نیز تهیه نکرده‌اند. همین امر نیز سبب بلاتکلیفی در خرید خارجی مواد اولیه و قطعات از سوی تولیدکنندگان شده است.

پندار سیستم

.

به گفته دیانی، آثار این بلاتکلیفی بسیار زیان‌بار است؛ چراکه اگر مواد اولیه صنایع هم‌اکنون نیز درخواست شود تا به خط تولید برسد، وقفه تولید خواهد داشت. عضو شورای هماهنگی انجمن‌های صنایع تولیدی لوازم خانگی هشدار داد: اگر واردکننده و تولیدکننده هر دو به بازار آزاد ارز مراجعه کنند، نرخ ارز نیز بالا خواهد رفت و این در حالی است که واردکننده برای قیمت کل محصول ارز از کشور خارج كرده و تولیدکننده فقط برای بخش اندکی از محصول خود ارز خارج می‌کند.

.

وی در ادامه به «مهر» گفت: نگرانی بسیار شدید تولیدکنندگان از آن است که اگر نرخ ارز مرجع افزایش پیدا کند؛ به طور قطع نرخ ارز بازار آزاد نیز افزایش پیدا خواهد کرد؛ چراکه تقاضا کاهش پیدا نکرده است. دیانی اضافه کرد: هرگونه افزایش نرخ ارز باید با تدبیر کاهش تقاضای ارز صورت پذیرد و چاره آن در این صنعت، سیاست‌های اعمال افزایش تعرفه برای واردات کالاهای کامل لوازم خانگی است.

.

دیانی با تحلیل شرایط حاکم بر اقتصاد و صنعت گفت: مهم‌ترین الزام اقتصاد مقاومتی امروز، کاهش شدید وابستگی به کالای خارجی و مصرف ارز است که این هنوز در دستور کار مسوولان مربوطه قرار نگرفته تا واردات کنترل شود.

.

منبع : دنياي اقتصاد

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.