حسابان وب

موافقت کمیته فقهی سازمان بورس با انتشار اوراق منفعت

0 446
آکادمی محسن قاسمی

صکوک منفعت ابزاری جدید برای تامین مالی پیمانکاران

.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امید گفت : کمیته فقهی تخصصی سازمان بورس و اوراق بهادار با انتشار اوراق منفعت (صکوک منفعت) موافقت کرد.

.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر سید محسن فاضلیان با بیان مطلب فوق افزود: 
شرکت تامین سرمایه امید در راستای تکمیل بسته اوراق صکوک در تامین مالی بخش های مختلف صنعتی و خدماتی، برای نخستین بار در عرصه نظام مالی اسلامی به طراحی خاصی از اوراق بهادار اسلامی به نام اوراق منفعت (صکوک منفعت) پرداخت که این اوراق بعد از دو جلسه بحث و گفت وگو در کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار از لحاظ شرعی به تصویب رسید.
.
وی اظهار داشت : البته در برخی از کشورهای اسلامی، اوراقی با عنوان اوراق منفعت منتشر شده است، اما کاربرد و نوع اوراق طراحی شده در ایران با الگویی متفاوت به کار گرفته خواهد شد.
.
مدیرعامل تامین سرمایه امید با بیان اینکه اوراق منفعت می تواند به عنوان یک ابزار جدید مالی اسلامی در بازارهای مالی دیگر کشورهای اسلامی عرضه شود، افزود :  عمده کاربرد این اوراق در تامین مالی پیمانکارانی است که وارد مرحله بهره برداری در قرارداد های مشارکت بخش خصوصی- دولتی شده اند و برای ورود به پروژه های جدید نیاز به تامین مالی جدید دارند.
.
فاضلیان خاطر نشان کرد :
اوراق منفعت (صکوک منفعت) اسناد مالی بهاداری است که بیانگر مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی از خدمات یا منافع آتی حاصل از یک دارایی فیزیکی بادوام است که در ازای پرداخت مبلغ معینی به وی منتقل شده است. (مانند گواهی استفاده از منافع حاصل از عوارض بزرگراه ها) این نوع صکوک از اوراق انتفاعی با درآمد متغیر است. یعنی خریداران اوراق با هدف کسب سود و انتفاع، این اوراق را خریداری می‌کنند.
.
مدل طراحی شده این اوراق توسط شرکت تامین سرمایه امید که با عنوان صکوک منفعت با حق بهره مندی از منافع آتی دارایی‌های بادوام می باشد، بدین صورت است که صاحبان دارایی های بادوام به منظور حل مشکل نقدینگی خود می توانند برای بخشی از منافع حاصل از دارایی، اوارق منفعت منتشر کند.

فینتو

.
در این حالت نهاد واسط با جمع آوری پول از مردم به وکالت از طرف آنان، منافع آتی حاصل از دارایی بادوام را به ارزش فعلی پیش خرید می کند. لذا سود این اوراق در سررسیدهای مشخص از طریق نهاد واسط در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد. در زمان سررسید نیز، دارندگان اوراق از وجوه حاصل از منافع بهره مند می شوند. دارندگان اوراق می توانند اوراق خود را قبل از سررسید در بازار ثانوی به فروش رسانند. 
.
ارزش صکوک منفعت بر اساس ارزش فعلی منافع آتی حاصل از دارایی های بادوام یا ارزش فعلی خدمات محاسبه می شود. ارزش فعلی هر ورقه منفعت با لحاظ ارزش اسمی، نرخ تنزیل و مدت زمان باقی مانده تا زمان استفاده از منافع به دست می آید.
.
به عنوان مثال یک شرکت پیمانکاری بزرگراهی را تحت قرارداد BOT احداث کرده و اکنون به مدت ۲۰ سال حق بهره برداری از این بزرگراه از جمله عوارض دریافتی را داشته و از طرف دیگر برای ورود به دیگر پروژه های خود نیاز به منابع مالی جدید دارد.
.
لذا می تواند منافع حاصل از بزرگراه احداث شده را به عموم واگذار نماید. در این حالت نهاد واسط با جمع آوری وجوه از مردم، درآمد حاصل از عوارض بزرگراه‌ها را طی عمر اوراق منفعت پیش خرید می‌کند. شرکت پیمانکاری نیز وجوه حاصل از عوارض را پس از کسر هزینه‌های بزرگراه در اختیار نهاد واسط قرار می دهد. از آنجاییکه عوارض بزرگراه ها و هزینه ها به صورت مستمر و نه در دوره های زمانی خاص ایجاد می شود لذا نهاد واسط این وجوه را به نمایندگی از طرف دارندگان اوراق در حساب بانکی مشخص سپرده گذاری می کند.
.
نهاد واسط در سررسیدهای مشخص حداقل سود علی الحساب تضمین شده توسط ضامن اوراق را از حساب بانکی مذکور برداشت کرده و در اختیار دارندگان اوراق قرار می دهد.
.
درپایان عمر اوراق نیز نهاد واسط مانده وجوه موجود در حساب بانکی که بیانگر اصل اوراق و سایر منافع احتمالی و سود سپرده است را در اختیار دارندگان اوراق قرار می دهد.
.
همچنین از ویژگی هایی که منجر به تمایز این اوراق با اوراق اجاره و مرابحه می شود، این است که سود حاصل از این نوع اوراق متغیر می باشد. البته حداقل سود برای دارندگان اوراق توسط ضامن تضمین می شود. علاوه بر این دارندگان این نوع از اوراق علاوه بر بهره مندی از منافع حاصل از دارایی بادوام از سود سپرده گذاری این منافع در بانک نیز بهره‌مند می شوند. این امر منجر می شود که ریسک ناشی از کاهش سود حداقلی را برای بانی و ضامن به حداقل رساند. 
.

فاضلیان در پایان اظهار امیدواری کرد در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، ابزارهای جدید مالی با ورود خود به بازار سرمایه کشور بتوانند نقش پر رنگی در تامین مالی و حمایت از شرکت های تولیدی و خدماتی ایرانی ایفا کنند.

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.