حسابان وب

كم‌تحركي در بازار ارز و طلا

0 425
آکادمی محسن قاسمی

بازار دیروز در دومین روز نشست مسکو تا ۳ بعداز ظهر نوسان خاصی را در قیمت‌ها شاهد نبود تا جایی که قیمت دلار در محدوده ۱۸۰۰ تومان باقی ماند. به گفته برخی از صرافان تحرک چندانی در بازار برای معامله صورت نگرفته است.

.

انتظار برای مشخص شدن روند نهایی مذاکرات ایران با غرب هنوز بر بازار حکمفرما است و البته نگرش‌های مثبت و منفی قیمت دلار را در سطح ۱۸۰۰ تومان به تعادل وا داشته است. ضمن اين‌كه انتشار خبر ورود ۳/۲ میلیون قطعه سکه پیش‌فروش شده به بازار، بر چشم‌انداز نوسان قیمت‌ها تاثیرگذار بوده است. تا جایی که روند افزایشی قیمت جهانی طلا تنها موجب بالارفتن ۲۵۰۰ توماني قیمت سکه شده است.

.

حال آن‌كه در روزهای اخیر انتظار برای افزایش قیمت سکه بیشتر بود. نوسان قیمت دلار در سطح فعلی از ورود دلار به بازار نیز تاثیر گرفته است. به گفته برخی منابع آگاه روز یکشنبه مقاديري دلار در بازار فروخته شد که در افت قیمت تا ۱۷۸۰ تومان در ساعات اولیه بازار موثر بود. این امر البته مانع افزایش دوباره قیمت تا محدوده ۱۸۰۰ تومان نشد. دیروز البته تا ساعت ۵/۴ بعداز ظهرقیمت دلار قدری از سطح ۱۸۰۰ تومان بالاتر رفت اما کماکان بازار در انتظار نتایج قطعی مذاکرات باقی ماند.

.
در بازار دیروز قیمت یورو البته ۱۰ تومان گران‌تر شد. پوند انگلیس هم با ۱۲ تومان افزایش تا ۲۸۵۵ تومان بالا رفت. كمتر از دو ماه دیگر بازی‌های المپیک در لندن برگزار می‌شود. فعالان معتقدند اين اتفاق منجر به افزايش تقاضا براي اين ارز خواهد شد. بی‌شک قیمت آن نیز در این راستا با افزایش محسوسی همراه خواهد بود. 

.
در عين حال قیمت سكه با ۲۵۰۰ تومان افزایش به ۶۸۷ هزار تومان رسید. سکه طرح قدیم هم با ۱۰۰۰ تومان افزایش تا ۶۸۸ هزار تومان بالارفت. نیم سکه و ربع سکه البته هر یک ۳۰۰۰ تومان افزایش داشت و به ترتیب ۳۴۵ هزار تومان و ۱۸۵ هزار تومان فروخته شدند.

.

در بازار سکه همچنین قیمت سکه گرمی دوباره تا ۱۰۹ هزار تومان بالا رفت. در بازار طلا هم قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار بدون اجرت ساخت با ۱۲۰۰ تومان افزایش به ۳۰۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. همچنین قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار بدون اجرت با افزایش ۲۷۷ تومانی به مرز ۷۰ هزار تومان نزدیک‌تر شد.

فینتو

.
بازارهای جهانی 
در بازارهای جهانی قیمت طلا تحت تاثیر برخی عوامل تحت فشار قرار گرفته است. از یک سو قیمت نفت به دلیل برخی خوش‌بینی‌ها نسبت به مذاکرات مسکو در مسیر کاهشی قرار گرفته است. قیمت نفت دیروز به ۸۲ دلار نزدیک شد. اوباما دیروز در دیدار با پوتین در حاشیه اجلاس G20 در مکزیک در مورد ایران گفت: هنوز زمان و فضا برای راه‌حل‌های دیپلماتیک وجود دارد.

.

ازاین رو برخی از تحلیلگران نسبت به حل دیپلماتیک مساله ایران در جهان خوش‌بین شده‌اند. در عین حال غربی‌ها دیروز تا پایان نشست دور دوم باید پاسخ‌های خود را به پیشنهادهای ایران ارائه می‌کردند. هر دو طرف مذاکرات را سازنده و در عین حال بسیار جدی‌تر از دیدار بغداد ارزیابی کردند.

.

اما تا زمان تنظیم این گزارش خبر دقیقی از نتایج مذاکرات غرب با ایران از مسکو به بیرون درز نکرد. تنها اعلام شد که مذاکرات به دور چهارم کشیده شده است. از سويي افت نرخ رشد اقتصادي در جهان همچنان دليل مهمي براي كاهش قيمت طلا عنوان مي‌شود.

.
در همین حال نشست دو روزه کمیته بازار باز فدرال رزرو در جریان است و در این نشست‌ها بار دیگر برنامه تسهیل مقداری و تزریق منابع مالی به اقتصاد آمریکا مورد توجه بررسی احتمالی قرار خواهد گرفت. از این رو امکان افت بیشتر ارزش دلار آمریکا و تقویت قیمت طلا از این محل محتمل گزارش شده است.

.
در بازارهای جهانی همچنین اعلام شد که هزینه استقراض در اسپانیا افزایش داشته و با منتفی شدن خروج یونان از یورو، نگرانی‌ها از این کشور به اسپانیا منتقل شده است. نرخ استقراض و بازدهی اوراق قرضه ۱۲ ساله این کشور تا محدوده ۱/۵ درصد بالا رفت.

.
دیروز قیمت جهاني طلا تا ۱۶۳۰ دلار افزایش داشت که نسبت به قیمت غروب سه‌شنبه تقریبا ۷ دلار افزایش داشت. اما در ساعات پاياني روز تا رقم ۱۶۲۳ دلار در هر اونس نيز كاهش پيدا كرد.

.

منبع : دنياي اقتصاد

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.