عبور دوباره قیمت دلار از مرز ۱۸۰۰ تومان

0 98

هوفر

قیمت دلار، سکه و طلا در بازار ديروز به ارقام بالاتری دست یافته‌اند. ديروز در اولین روز کاری بازارداخلی این هفته، دلار با تقریبا ۲۷ تومان افزایش قیمت مرز ۱۸۰۰ تومان را بار دیگر پشت سر گذاشت و به ۱۸۱۰ تومان رسید.

.

در بازار سکه نیز قیمت‌ها افزایشی بود. نرخ سکه با ۳۰۰۰ تومان افزایش تا ۶۸۴ هزار تومان بالا رفت. قيمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی نیز در پایان معاملات هفتگی در سطح ۱۵۹۵ دلار بسته شد.به گفته فعالان بازار تغيير نگاه به مذاكرات و تحولات در عرصه سياست خارجي موجب نوساني شدن قيمت دلار در بازار شده است.

.

قیمت دلار دیروز با نوسان شدید در بازار به نرخ ۱۸۲۰ تومان هم اعلام شد، اما در کف قیمت بازار دلار ۱۸۱۰ تومان هم فروخته می‌شد که نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه تقریبا ۲۷ تومان افزایش ثبت کرد. در بازار ارز تقریبا قیمت اكثر ارزها با افزایش روبه‌رو بود. یورو نیز با ۲۷ تومان افزایش تا ۲۲۸۷ تومان افزایش یافت.

.

پوند انگلیس هم ۳۰ تومان افزایش یافت و تا ۲۸۳۰ تومان گران شد. قیمت هر یکصد ین ژاپن با ۱۳۰ تومان افزایش تا ۲۲۵۰ تومان بالا رفت. ریال عربستان ۴ تومان و درهم امارات ۷ تومان افزایش داشت و به ترتیب ۴۸۴ تومان و ۴۹۴ تومان فروخته شدند. همچنین دلار کانادا با ۷ تومان افزایش به نرخ ۱۷۹۲ تومان فروخته شد. در مقابل دلار استرالیا با ۱۰ تومان کاهش قیمت به ۱۷۹۰ تومان رسید.

.

دیروز همچنین قیمت لیر ترکیه با ۳۵ تومان افزایش از ۱۰۰۰ تومان عبور کرد و به ۱۰۲۵ تومان رسید. یوآن چین نیزتا ۲۸۸ تومان بالا رفت و ۴ تومان افزیش قیمت ثبت کرد. هر میلیون دینار عراق نیز با ۴۰ هزار تومان افزایش تا يك میلیون و ۴۳۰ هزار تومان بالا رفت.

.
در بازار سکه هم قیمت‌ها رو به افزایش نهاد. قیمت سکه بهار آزادی با ۳۰۰۰ تومان افزایش روبه‌رو شد. سکه طرح قدیم هم با ۴۰۰۰ تومان افزایش تا ۶۸۸ هزار تومان گران شد. نیم سکه در سطح ۳۴۱ هزار تومان باقی ماند، اما ربع سکه ۵۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به نرخ ۱۸۵ هزار تومان عرضه شد. قیمت مثقال طلای ۱۷ عیار هم با ۵۰۰ تومان کاهش به ۳۰۱ هزار و ۳۰۰ تومان رسید.

.

در بازارهای جهانی قیمت طلا به مسیر افزایشی بازگشت و در این مسیر در پایان معاملات هفتگی در سطح ۱۵۹۵ دلار متوقف شد که نسبت به غروب جمعه تقریبا ۱۶ دلار افزایش داشت. تا پیش از افزایش دوباره قیمت طلا از سطح ۱۵۶۵ دلار در غروب پنج‌شنبه، برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال کمک به اسپانیا خبر می‌دهند.

.

در این میان البته تنها عامل مستقل و پر پتانسیل در افزایش قیمت احتمالی برای طلا می‌توان به دور دوم انتخابات یونان اشاره کرد. نظر مردم در مورد باقی ماندن در حوزه یورو یا خروج از آن باردیگر طلا و یورو را توامان در مقابل دلار به نوسان وا خواهد داشت. خبرگزاری رویتر نیز گزارش داد، اونس جهانی طلا در روز جمعه در حالی با افزایش رو به رو شد که در ابتدا کار خود را به علت نبود اطمینان سرمایه داران نسبت به صحبت‌ها و طرح‌های رييس بانک مرکزی آمریکا با کاهش شروع کرده بود.

.

روند نزولی اونس جهانی طلا ادامه پیدا کرد تا اینکه خبرهای رسیده حاکی از این موضوع بود که احتمال رسیدن کمک‌های مالی جدید به سیستم‌های مالی اسپانیا با افزایش رو به رو شده است.
از این رو با افزایش احتمال درخواست کمک‌های مالی از سوی دولت اسپانیا در جهت تقویت سیستم بانکی این کشور، اونس جهانی طلا با ۳۰ دلار افزایش رو‌به‌رو شد.

.

اونس جهانی طلا در هفته گذشته پس از سخنرانی بن برنانکه رييس بانک مرکزی آمریکا و ارائه نشدن صحبت‌های محکمی در مورد ارائه محرکه‌های اقتصادی جدید از سوی بانک مرکزی آمریکا با کاهش شدیدی روبه‌رو شد. برنانکه در صحبت‌های خود تنها به این موضوع اشاره کرده است که در صورت نیاز بانک مرکزی آمریکا آماده ارائه محرکه‌های اقتصادی جدید است. اعلام این صحبت از سوی برنانکه به تنهایی نمی‌تواند از سوی سرمایه داران کافی به حساب آید و به همین دلیل بسیاری از آنها تصمیم به فروش ذخایر خود کردند که کاهش شدیدی را برای قيمت جهانی طلا به دنبال داشته است.

.
کارشناسان براین عقیده‌اند که به‌رغم ارائه درخواست کمک از سوی دولت اسپانیا به اتحادیه اروپا هنوز هم در میان سرمایه‌داران ترس و تردید نسبت به پرداخت این کمک‌ها به دولت اسپانیا وجود دارد.
جفری سیکا یکی از کارشناسان و تحلیلگران بازارهای نیویورک بر این عقیده است که بروز ترس و تردید در پایان هفته گذشته سبب شده است تا رویکرد سرمایه‌داران نسبت به این فلز ارزشمند با افزایش روبه‌رو شود.

.
به‌رغم افزایش بهای اونس جهانی طلا در آخرین ساعات کاری این فلز ارزشمند در روز جمعه، روند حرکتی آن در هفته گذشته با کاهش روبه‌رو شده است. اونس جهانی طلا در هفته گذشته با ناامید شدن سرمایه‌داران نسبت به ارائه طرح و برنامه‌های جدید در جهت تزریق محرکه‌های اقتصادی جدید، بازارهای این کشور با کاهشی بیش از ۳/۴ درصد روبه‌رو شد. به گزارش سایت طلا به نقل از کیتکو، در نظرسنجی این هفته از میان ۳۳ کارشناس این سایت ۲۷ نفر شرکت کرده‌اند که در این میان ۱۳ نفر به افزایش، ۹ نفر به کاهش و ۵ نفر نیز به عدم تغییر بهای اونس جهانی طلا در این هفته رای داده‌اند. 

.
۱۳ کارشناسی که به کاهش بهای اونس جهانی طلا در این هفته رای داده‌اند بر این عقیده‌اند که شرایط اقتصادی در جهان با رکود بیشتری رو به رو خواهد شد که این امر می‌تواند رویکرد سرمایه‌داران را به این فلز ارزشمند با افزایش روبه‌رو سازد. از سویی دیگر نرخ بهره بانکی از سوی یکی از بانک‌های بزرگ چین با کاهش روبه‌رو شده است. این ۱۳ کارشناس بر این عقیده هستند که این موضوع می‌تواند باعث افزایش بهای اونس جهانی طلا در این هفته شود. 

.
تعداد ۹ کارشناس نیز به کاهش بهای اونس جهانی طلا در این هفته رای داده اند. آنها بر این عقیده‌اند که بهای این فلز ارزشمند بر اساس تحلیل‌های تکنیکال در بهای ۱۶۰۰دلار با حمایت لازم روبه‌رو نخواهد شد و از این مرز به عنوان سطح مقاومتی یاد کرده‌اند. آنها بر این عقیده‌اند که سطح حمایتی اونس جهانی طلا در این هفته ۱۵۲۹ دلار در هر اونس است. از این رو بهای این فلز ارزشمند در بازارهای جهانی با کاهش بیشتری روبه‌رو خواهد شد. 

.
در پایان ۵ کارشناس نیز به عدم تغییر بهای اونس جهانی طلا در این هفته رای داده‌اند. آنها بر این عقیده‌اند که تا مشخص شدن نتیجه انتخابات در یونان صبر خواهند کرد و سپس تصمیم مناسب را خواهند گرفت. علاوه بر این موضوع میزان حمایت از اونس جهانی طلا در مرز ۱۵۲۰ دلار در هر اونس نیز از دیگر شرایطی است که از سوی این کارشناسان مطرح شده است و برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

.

منبع : دنياي اقتصاد

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.