حسابان وب

تغییر فرمول تعیین حقوق بازنشستگان

0 518

حصین حاسب

مشاور ارشد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور از تغییر فرمول تعیین حقوق بازنشستگان خبرداد و گفت: در حالی که ملاک افزایش حقوق بازنشستگان قبل از سال ۹۰ مصوبه شورای‌عالی کار برای افزایش حداقل دستمزد سالانه کارگران بود، اما هم اکنون این تصمیم توسط دولت تعیین و اعلام می‌شود.

.

ولی‌الله صالحی در گفت‌وگو با مهر در ارتباط با تعیین افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال ۹۱، گفت: تعیین میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و در واقع کارگرانی که زمان دریافت مستمری آنها فراررسیده است، از سال ۹۰ به دولت سپرده شد.

.
عضو سابق شورای عالی کار با تاکید بر اینکه تا قبل از آن این شورا در زمان تعیین حداقل دستمزد سالانه کارگران، میزان افزایش حقوق‌های مستمری بگیران را نیز مشخص و ابلاغ می‌کرد، اظهار كرد: به دلایل نامعلوم این وظیفه از شورای عالی کار برداشته شد.

.

پندار سیستم

صالحی با بیان اینکه در قانون چنین وظیفه ای برای شورای عالی کار وجود ندارد، افزود: با این حال پیش از این، هر میزان که حقوق سالانه کارگران و مشمولان قانون کار افزایش می یافت، به همان نسبت نیز مستمری بازنشستگان تعیین می‌شد، اما به یکباره این فرمول تغییر کرد.

.
وی خاطر نشان کرد: اینکه در ۲ سال گذشته دولت میزان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری را برای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز اعمال می‌کند، مبنای قانونی ندارد و دلیل آن هم مشخص نیست.

.
این مقام مسوول کارگری، ادامه داد: طی ۲ سال گذشته میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی طبق وضعیت کارمندان دولتی بوده است، در حالی که سال‌های متمادی قبل از آن، میزان افزایش حقوق‌ها بر اساس یک مکانیزم مشخص و با پیروی از ماده ۴۱ قانون کار بوده است.

.

عضو سابق شورای عالی کار، اظهار کرد: سال گذشته میزان افزایش حقوق بازنشستگان کارگری تامین اجتماعی به میزان حقوق کارمندان دولت، ۱۰ درصد بوده است. وی این مطلب را نیز افزود که در این زمینه باید هیات امنای تامین اجتماعی تصمیمات لازم را اتخاذ کند، اما تاکنون چیزی در این باره اعلام نشده است.

.
همزمان به گزارش ایسنا، علی‌اکبر خبازها رييس کانون عالی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی از قول وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل تامین اجتماعی برای افزایش همگام با تورم حقوق بازنشستگان در آغاز سال جديد خبر داد و خاطرنشان كرد: دو سال است که دولت میزان افزایش حقوق بازنشستگان را تعیین و به سازمان اعلام می‌کند.

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.