نرم افزارحسابداری صدگان

تعداد معاملات آتی سکه بورس کالااز مرز دو میلیون قرارداد گذشت.

0 595

حسابداراپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، در هفته های دوم و سوم اسفندماه گذشته ( ششم تا نوزدهم اسفندماه ۹۰ ) تعداد ۹۵ هزار و ۵۲۴ قرارداد سکه طلای طرح امام (ره) به ارزش شش  هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران منعقد شد.

.

معاملات قراردادهای آتی سکه طلا طرح امام از دی ماه سال ۸۷ آغاز شد که معاملات آن در این مدت به دو میلیون و ۴۷ هزار قرارداد و به ارزش ۱۳۱ هزار و ۵۸۶ میلیارد ریال رسیده است.

 .

بر اساس این گزارش، ایده راه اندازی معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران به عنوان ابزاری برای پوشش ریسک در سال ۸۵ مطرح شد به طوریکه مسئولان این شرکت مطالعات وسیعی را در این زمینه انجام دادند.

 .

 دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی اسفندماه سال ۸۶ به تصویب هیات مدیره سازمان بورس رسید تا شرایط برای راه اندازی این معماملات در بورس کالا فراهم شود.

 .

نرم افزار فیوچرز در فاز بعدی خریداری و بومی سازی شد تا اینکه در اوایل تیرماه سال ۸۷ نخستین قرارداد آتی بر روی فلز گران بهای طلا منعقد شد تا درهای بورس کالا بر روی سرمایه گذاران کوچک باز شود پس از آن انحصار خریداران بزرگ در این بورس شکسته شد.

 .

بر اساس این گزارش، قرارداد آتی حالت تکامل یافته قرارداد سلف است که از طرفین قرارداد، سپرده‌ای به‌عنوان حاشیه اطمینان گرفته می‌شود تا ملزم به اجرای تعهدات خود شوند.

.
بدین ترتیب، پس از امضای قرارداد، خریدار موظف است تا بخشی از قیمت نهایی را به‌صورت پیش پرداخت بپردازد. فروشنده نیز در تاریخ موعد، نسبت به تحویل تمام کالا اقدام می‌کند.

پندار سیستم

.

خریدار مابقی تعهدات خود را هم در زمان موعد نهایی پرداخت می‌کند. در مبادلات آتی، برخلاف نوع سلف، تنها درصدی از ارزش معامله، بسته به ماهیت کالای خریداری شده، پرداخت می‌شود.

 .

 در این مبادلات ۵ تا ۱۵ درصد از قیمت کالاهای خریداری شده، برای تضمین پرداخت می‌شود و مابقی وجه در هنگام تحویل به دست فروشنده می‌رسد، به این ترتیب خریدار براساس قیمت توافقی و از طریق کارگزار اقدام به خرید می‌کند در حالی که از انجام معامله و تحقق آن کاملاً اطمینان دارد.

 .

در راستای توسعه این ابزار مالی، مفتول مس هشت میلیمتری در اواخر شهریورماه سال ۸۷ وارد معاملات قراردادهای آتی شد.

 .

اما آغاز معاملات قرارداد آتی سکه طلا طرح امام  در روز پنجم آذرماه سال ۱۳۸۷ تحول اساسی را در این معاملات ایجاد کرد به طوریکه باعث افزایش چشمگیر معاملات قراردادهای آتی شد.

 .

ارزش معاملات قراردادهای آتی در پایان سال ۸۷ به حدود ۴۰ میلیارد ریال رسید اما استقبال سرمایه گذاران به معاملات سکه طلا باعث شد تا این رقم در پایان سال ۸۸ به ۱۴۰۰ میلیارد ریال برسد.

 .

روند صعودی معاملات سکه طلا در سال ۸۹ نیز ادامه یافت به طوریکه ارزش قراردادهای آتی با ورود شمش طلای ۱۰ انسی  به بیش از ۶۲۰۰ میلیارد ریال در پایان سال ۸۹ رسید.

 .

 

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.