حسابان وب

۵ تصمیم مهم شورای اصل ۴۴

0 419

حسابداراپ

شورای‌عالی اصل ۴۴ قانون اساسی در جلسه‌ای با حضور ريیس‌جمهور پنج تصمیم مهم را درباره واگذاری شرکت‌ها، شرکت‌های شبه خصوصی، سود سهام عدالت، عدم دستیابی به سهم ۲۵درصدی بخش تعاون و وظیفه قیمت‌گذاری شورای رقابت اتخاذ کرد.

.

به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه شورای‌عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی روز چهارشنبه با حضور احمدی‌نژاد و اعضای شورا در دفتر ريیس‌جمهور تشکیل شد و دستورات جلسه مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

.

دبیرخانه شورا گزارشی از اهم اقدامات خود و پیگیری‌های به عمل آمده را ارائه كرد و از جمله نتایج حاصل از بررسی و محاسبه شاخص‌های نظارتی و پایش حسن اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مطرح شد و در برخی شاخص‌های مزبور نتایج قابل قبولی از آن گزارش شده است، همچنین در این گزارش بر همکاری بیشتر دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مربوطه برای ارائه مستمر اطلاعات و گزارشات مورد درخواست و تعامل مناسب‌تر با وزارت امور اقتصادی و دارایی به خصوص پیگیری مصوبات شورای‌عالی تاکید شد.

.

در این جلسه ريیس سازمان خصوصی‌سازی از عملکرد این سازمان در مورد واگذاری شرکت‌ها در سال ۱۳۹۰ و مقایسه آن با دوره‌های گذشته گزارشی را ارائه کرد.نوری بروجردی در ادامه گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۰ تاکنون بالغ بر ۱۸۱ هزار میلیارد ریال قیمت‌گذاری بنگاه‌ها صورت پذیرفته است که نسبت به مبلغ ۱۲۲ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۸۱ از رشد بسیار خوبی برخوردار بوده است.

.

وی گفت: تمامی تعهدات بودجه‌ای سازمان خصوصی‌سازی در قانون بودجه سال‌جاری که در سنوات گذشته دستیابی به چنین امری محقق نشده بود از طریق واگذاری تعداد زیادی از شرکت‌ها انجام گرفت.رییس سازمان خصوصی‌سازی افزود: اقدامات این سازمان در مورد رد دیون و تهاتر بدهی‌های دولت مطرح و اعضا از اجرای این سیاست برای کاهش بدهی‌های دولت استقبال و آن را اقدامی مثبت ارزیابی كرده و بر تداوم این روش در بودجه سال ۱۳۹۱ نیز تاکید کردند و مقرر شد سازمان خصوصی‌سازی از این ظرفیت قوانین بودجه استفاده کامل كنند.

فینتو

.
براساس این گزارش، مقرر شد آمار واگذاری بنگاه‌ها به بخش خصوصی به نحوی باشد که اطلاعات واگذاری بخش خصوصی واقعی و بخش شبه خصوصی حتی‌الامکان تفکیک و ارائه شود و دبیرخانه نیز در قالب جلسات کمیسیون تخصصی شورا، امکان قانونی کردن تعریفی از برخی نهاد‌های شبه خصوصی را بررسی و به جلسه بعدی گزارش كند.

.

در این جلسه گزارشی از میزان پیشرفت اجرای طرح سهام عدالت ارائه و مقرر شد سود سهام شرکت‌های واگذار شده به طرح سهام عدالت که طی ۸ ماه مهلت قانونی برای توزیع آن منقضی شده است و به حساب خزانه دولت بابت اقساط سهامداران واریز نشده با الزام و پیگیری سازمان خصوصی‌سازی وصول شود و در غیر این صورت نحوه محاسبه سود برای آن با احتساب انباشت نزد شرکت‌ها در جلسه بعدی مطرح شود و فرآیند و نحوه آزاد‌سازی سهام عدالت و مدیریت اقشار سهامداران هم بررسی و پیشنهادات لازم در جلسه بعدی در دستور کار قرار گیرد.

.

شورا همچنین با توجه به عدم دستیابی مناسب به شاخص‌های کلان توسعه بخش تعاون، برای دستیابی به سهم ۲۵ درصد از اقتصاد ملی، مقرر كرد راهکارهای لازم برای شکوفایی بخش تعاون در جلسه آتی مورد بررسی قرار گیرد.

.
در ادامه جلسه، ريیس شورای رقابت گزارشی از روند اقدامات این شورا و مرکز ملی رقابت به همراه مشکلات و دستاوردهای خوب آن ارائه کرد و اعضا ضمن اطلاع از اقدامات مناسب شورای رقابت از جمله برگزاری ۱۰۰ جلسه و اقدامات گسترده کارشناسی و بررسی بازارهای مختلف کالا و خدمات، برای تمرکز در بررسی آنها، مقرر كرد کارگروهی مرکب از شورای رقابت، معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و وزیر دادگستری نسبت به بررسی مداخلات وظایف قانونی شورا و برخی نهاد‌های دیگر موازی، مسوول تعیین قیمت کالا و خدمات در کشور اقدام و در صورت لزوم لایحه قانونی رفع وظایف موازی آنها را تهیه و به دولت یا شورا ارائه کنند.

.

در خاتمه این جلسه رييس‌جمهور ضمن ارزیابی مثبت گزارشات ارائه شده، مراتب تشکر خود و اعضای شورا را از اقدامات مناسب دبیر خانه و سایر دستگاه‌ها از جمله سازمان خصوصی‌سازی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و شورای رقابت ابراز و افزود: واگذاری‌ها مباحث مقدماتی است که باید در کنار آن به اهداف کلان و کیفی اجرای قانون اصل ۴۴ هم توجه شود.

.

همچنین مقرر شد گزارشات عملکردی مناسب در این جلسه شورا به سایر نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور، مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه شود و وزارت امور اقتصادی و دارایی این اقدامات جامع و مناسب را در جلسات مجمع تشخیص هم ارائه كند.

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.