نرم افزارحسابداری صدگان

جزئیات اجرای پرتال ارزی در ۳فاز

0 603

حسابداراپ

معاون اداره مهندسی نرم‌افزار بانک مرکزی با تاکید براینکه در فاز دوم پرتال ارزی «کنترل‌های الکترونیکی» مورد بهره‌‌برداری قرار می‌گیرد، گفت: بمب ارزی دولت ارتباطی با فاز دوم این پرتال ندارد. شاهرخ ادیب در ارتباط با انتشار برخی اخبار مبنی بر اجرای فاز دوم پرتال ارزی و رونمایی از بمب ارزی بانک مرکزی با این طرح اظهار كرد: برخی رسانه‌ها در روزهای اخیر با انتشار اخباری مبنی بر جزئیات فاز دوم سامانه پرتال ارزی به بیان اخباری نادرست پرداخته‌اند.

.

به گزارش فارس وی افزود: در فاز دوم سامانه پرتال ارزی مباحث مربوط به کنترل‌های الکترونیکی مورد اجرا خواهد شد ولی در اخباری که طی روزهای اخیر با این عنوان منتشر شد فاز دوم را مربوط به صادرات عنوان کرده بودند.

.

معاون اداره مهندسی نرم‌افزار بانک مرکزی با تاکید براینکه فاز دوم سامانه پرتال ارزی هیچ ارتباطی به صادرات ندارد، تصریح کرد: فاز دوم سامانه پرتال ارزی صرفا به راه‌اندازی کنترل‌ها به صورت الکترونیکی اختصاص داده شده است. ادیب با اشاره به اینکه سامانه‌های مربوط به «صادرات» از مراحل بعدی اجرایی سامانه پرتال ارزی است، گفت: هم اکنون در بخش واردات و مبادلات مربوط به دریافت و پرداخت‌های ارزی هستیم و در ادامه مباحث کنترل‌های الکترونیکی در دستور کار قرار دارد؛ زمانی که این مراحل تمام شود نوبت به اجرایی شدن سامانه صادرات کالا می‌رسد.

.

معاون اداره مهندسی نرم‌افزار بانک مرکزی تاکید کرد: سامانه پرتال ارزی مربوط به صادرات و واردات، مدیریت بازار ارز و کالا و همچنین هدایت مصرف ارز به معنای واقعی خود است؛ اگر این مسائل تحقق یابد طبعا اثرات مناسبی در بلند مدت در بازار ارز خواهد داشت. وی همچنین درباره اثرات سامانه پرتال ارزی در بازار ارز طی مدتی که به بهره‌برداری رسیده است، افزود: اداره نرم‌افزار بانک مرکزی در این مدت به مقامات بالا گزارش‌هایی را درباره اثرات سامانه پرتال ارزی و اطلاعات جمع‌آوری شده در این خصوص ارائه داده است.

.

پندار سیستم

این مقام مسوول در بانک مرکزی با تاکید براینکه قطعا اثرات سامانه پرتال ارزی بسیار مثبت خواهد بود، تصریح کرد: البته شاید اثرات این سامانه به این سرعت و در کوتاه مدت مشخص نشود ولی در بلند مدت حتما اثرات این سامانه مثبت خواهد بود. وی با اشاره به اینکه عده‌ای ذینفع در بازار ارز به این مسائل و نوسانات دامن می‌زنند، گفت: حجم مبادلات ارزی درصد خیلی پایینی را به خود اختصاص می‌دهد از همین رو راه‌اندازی سامانه پرتال ارزی به طور حتم این بازار را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد. معاون اداره مهندسی نرم‌افزار بانک مرکزی در ادامه درباره زمان اجرای فاز دوم سامانه پرتال ارزی بیان کرد: فاز دوم که مربوط به اجرایی کردن کنترل‌های الکترونیکی است که نهایتا ظرف یک ماه آینده یا اوایل سال ۹۱ اجرایی می‌شود. ادیب تصریح کرد: در حال حاضر قوانین و مسائل حقوقی مربوط به فاز دوم پرتال ارزی در بانک مرکزی مطرح شده و بخشنامه‌های مربوطه نیز در حال آماده‌سازی است.

.
این مقام مسوول بانک مرکزی در ادامه این گفت‌وگو درباره اینکه سامانه پرتال ارزی چه اقداماتی را در خصوص فعالیت صرافی‌ها انجام خواهد داد، گفت: صرافی‌ها از طریق سامانه دیگری که قبلا در بانک مرکزی راه‌اندازی شده به سامانه پرتال ارزی در آینده متصل خواهد شد.وی با بیان اینکه سامانه مربوط به صرافی‌ها سامانه «سنا» است، تصریح کرد: بانک مرکزی برنامه دارد که در آینده نزدیک ارتباط سامانه سنا را با پرتال ارزی برقرار کند.این مقام مسوول در بانک مرکزی در ادامه درباره مراحل اجرای سامانه پرتال ارزی اظهار كرد: پرتال ارزی دارای سه بخش است؛ بخش اول مربوط به واردات کالا بوده که بخش عمده‌ای از این مرحله انجام شده است.

.

وی افزود: بخش دوم نیز که مربوط به دریافت و پرداخت‌های ارزی است به صورت گسترده به مرحله اجرا در آمده همچنین بخش سوم این سامانه مربوط به صادرات می‌شود که اقدامات ویژه این مرحله هنوز انجام نشده و در آینده اجرایی خواهد شد. معاون اداره مهندسی نرم‌افزار بانک مرکزی ادامه داد: بعضی از رسانه‌ها به اشتباه فاز دوم را در قالب صادرات عنوان می‌کنند در حالی که تمام سامانه پرتال ارزی در سه بخش انجام خواهد شد.وی تصریح کرد: با استناد به این موارد، واردات کالا و دریافت و  پرداخت‌های ارزی دارای فاز یک و دو شده است که اگر بخش صادرات نیز شروع شود دارای چند فاز می‌شود. این مقام مسوول در بانک مرکزی در ادامه تاکید کرد: «صادرات» مرحله سوم از پرتال ارزی است که اگر مراحل ابتدایی انجام شود بلافاصله این مرحله توسط بانک مرکزی اجرایی خواهد شد.

.

ادیب درباره زمان نهایی شدن و اجرای تمام مراحل سامانه پرتال ارزی گفت: بانک مرکزی اجرای این سامانه را در اولین اولویت خود قرار داده است؛ تمام منابع و امکانات موجود برای اجرای این سیاست بسیج شده است. وی تاکید کرد: شاید بتوان بازه زمانی اجرای این سامانه را پیش‌بینی کرد ولی زمان دقیق اجرای این سیاست را نمی‌توان به صورت دقیق اعلام کرد. وی گفت: در این سامانه به عبارتی مشخص می‌شود که سهم هر مصرف‌کننده ارزی از بازار ارز چه میزان باید باشد؛ این سیاست منجر به مدیریت بازار ارز و به تبع آن مدیریت کالا می‌شود. ادیب تاکید کرد: سامانه پرتال ارزی نیازهای مصرف‌کنندگان واقعی را با نرخ ارزی که خود به صورت تک نرخی تعیین کرده تامین خواهد کرد؛ هدف بانک مرکزی حفظ ارز تک نرخی است.

.

——————————————————————————————

لينك مرتبط :

راه‌اندازی فاز دوم سامانه پورتال ارزی

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.