نرم افزارحسابداری صدگان

تحليل يك فعال بانكي از تحريم سويفت

0 623

حسابداراپ

فارس- یک فعال بانکی با تاكيد براینکه تهدیدهای اخیر غرب مبنی بر تحریم «سویفت» از جنس تهدیدهای قبلی است، گفت: اگر این تهدیدها عملی شود سیستم بانکی برنامه‌های جایگزین خود را اجرا می‌کند. سید بهاءالدین حسینی هاشمی درباره ادعاهای غرب مبنی بر تحریم بانکی ایران و اخراج بانک‌های ایرانی از سیستم بین‌المللی ارتباطات بین بانکی جهانی (سويفت) اظهار كرد: سویفت یک شبکه جهانی تبادل اطلاعات بانکی است که تمام بانک‌ها عضو این شبکه هستند.

.

 

وی با بیان اینکه مرکز این شبکه در بلژیک قرار داشته و نمایندگی‌هایی نیز در برخی مناطق دنیا دارد،‌ گفت: نمایندگی این مرکز در قاره آسیا در کشور لبنان متمرکز است؛ این مرکز نماینده‌هایی در داخل کشورها دارد به این طریق که هم بانک مرکزی نمایندگی آنها را به عهده دارد و هم شرکت‌هایی در کشورها تاسیس کرده‌اند که نماینده این مرکز هستند و برای آنها مشترک یا عضو شبکه جهانی ارتباطات بانکی (سویفت) جذب می‌کنند.

.
این کارشناس بانکی ادامه داد: این مرکز و نمایندگی‌های آنها سرویس و خدماتی به بانک‌ها ارائه می‌کنند و در قبال آن بانک‌ها یک حق عضویت ثابت و همچنین مبلغی بابت خدماتی که می‌گیرند، پرداخت می‌کنند. همچنین بانک‌ها به ازای تعداد سویفت‌هایی که از این مرکز و نمایندگی‌های آن دریافت می‌کنند، مبلغی پرداخت می‌کنند. این فعال بانکی با اشاره به اینکه تبادل اطلاعات و دیتاهای بانکی درباره ال‌سی‌ها و سایر موارد از طریق این مرکز در دنیا انجام می‌شود و همه‌ بانک‌ها عضو این شبکه هستند، درباره ماجرای ادعای غرب مبنی بر تحریم ایران در این باره، خاطرنشان کرد: باید دید که طبق قراردادهایی که بین این مرکز و نمایندگی‌های آن با کشورمان امضا شده، این مرکز می‌تواند یک عضوی را به صورت یک طرفه از ارائه سرویس‌های خدماتی مخابراتی‌اش محروم کند یا خیر؟

.
اين مدير پيشين بانكي با بیان اینکه اگر بخواهند سرویس‌هایی که سویفت در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهد را قطع کنند، بالطبع مشکلاتی ایجاد خواهد شد، اظهار كرد: پیش از اینکه از سویفت استفاده شود، کارها و تبادلات بین بانکی از طریق تلکس انجام می‌شد. تلکس پروژه‌ای عقب‌مانده بود که حذف شد و جای خود را به تکنولوژی پیشرفته‌تری به اسم سویفت داد. وی افزود: اگر مرکز سویفت خدمات خود را به ایران ارائه نکند، ارتباط بین بانک‌های کشورمان با بانک‌های بین‌المللی از طریق این مرکز قطع خواهد شد و بانک‌های کشور نمی‌توانند از طریق سویفت دستورات و دیتاها و اطلاعات‌ بانکی را منتقل یا ال‌سی‌ها را افتتاح کنند.

این کارشناس بانکی در این خصوص به ذکر مثالی پرداخت و گفت: تقریبا اکثر مردم ایران از عابربانک‌ استفاده می‌کنند و از این طریق وجوهی را از بانک دریافت یا پولی را به کارت فرد دیگر واریز و یا اقدامات متنوع دیگری را انجام می‌دهند؛ حال اگر شبکه شتاب در کشور قطع شود، دیگر مردم دسترسی الکترونیکی به حساب‌هایشان نخواهند داشت و برای انجام هر کاری باید به صورت دستی و حضوری اقدام کنند.به گفته حسینی‌هاشمی، قطع شدن سویفت برای بانک‌های کشور تقریبا مشابه همین موضوع است چرا که سویفت در واقع یک ارتباط الکترونیکی حساب‌های بانکی برای بانک‌های کشورهای مختلف دنیاست.

.

این فعال بانکی افزود: اگر سویفت برای ایران قطع شود، نقل و انتقال اطلاعات بین بانکی سخت و ارتباط بانک‌ها در سطح بین‌المللی دچار اختلال می‌شود، لذا باید روش‌های دیگری جایگزین این مرکز برای کشورمان شود. این کارشناس بانکی در پاسخ به این سوال که چه روش‌هایی را می‌توان جایگزین سویفت کرد، اظهار كرد: سویفت در هنگام انتقال اطلاعات بین‌بانکی، هنگام خروج اطلاعات از یک بانک رمزی را ایجاد می‌کند و اطلاعات را به صورت رمز در می‌آورد که به همین دلیل این اطلاعات در مسیر قابل کشف و خواندن نیست.

.

پندار سیستم

وی ادامه داد: اما همین مرکز، یک سیستم کشف رمز نیز دارد که این امکان را فراهم می‌آورد تا اطلاعات مذکور در بانک یا سیستم مقصد کشف‌رمز شده و قابل خواندن باشد لذا به همین دلیل، پیام و اطلاعاتی که بین بانک‌ها منتقل می‌شود، محفوظ بوده و ریسک و خطری متوجه آن نیست. حسینی‌هاشمی افزود: این کار همانند وضعیتی است که درباره چک‌های بانکی رمزدار اتفاق می‌افتد. وقتی بانکی چک رمزدار صادر می‌کند، برای اینکه تقلبی صورت نگیرد، رمزی ایجاد می‌شود تا پرداخت‌کننده بتواند رمز را بشناسد، بخواند و اطمینان حاصل کند که این دستوری که صادر شده درست است؛ یعنی اصالت آن دستور بانکی توسط پرداخت‌کننده کشف شود.

.
وي ادامه داد: یکی از روش‌های جایگزین سویفت همچنان که گفته شد، اقدام حضوری و مراجعه حضوری است. روش دیگر استفاده از همان روش سابق یعنی تلکس است. همچنین از طریق فکس یا از طریق اینترنت نیز می‌توان کارها را انجام داد.

.
این کارشناس بانکی با تاكيد بر اینکه اگر بخواهند سویفت را قطع کنند، اصول اخلاقی و حرفه‌ای بانکداری و تجارت بین‌الملل را زیر پا گذاشته‌اند، تصریح کرد: البته آمریکا و اروپا از هر ابزاری که در دست دارند استفاده کرده و تمام ضوابط و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند و این چیز جدید و عجیبی نیست.

.
حسینی‌هاشمی با بیان اینکه اگر سویفت قطع شود، قطعا برای کشورهای اروپایی و آمریکا مشکلات زیادی ایجاد می‌کند، در توضیح این سخن خود گفت: کشورهای اروپایی و کشورهای مختلف دیگر، ارتباطات متعددی با ایران دارند و این ارتباطات فقط بانکی نیست، بلکه با شرکت‌ها و مراکز غیراقتصادی و غیرانتفاعی ایران نیز ارتباطات زیادی دارند.وی افزود: همچنین این کشورها با سفارت‌خانه‌ها و رایزن‌های اقتصادی و تجاری خودشان در کشورمان ارتباطات زیادی دارند، ضمن اینکه بانک‌های خودشان نیز مطالباتی دارند که باید وصول شود. یعنی در صورت تحقق این تهدید غرب، اختلالات زیادی ایجاد خواهد شد که خود این کشورها هم ضرر و زیان فراوانی خواهند داد و به مشکلات فراوانی برمی‌خورند.

.
این کارشناس بانکی با تاكيد بر اینکه موضوع قطع سویفت، به احتمال فراوان تنها در حد یک تهدید است و به خاطر مشکلاتی که ذکر شد، عملی نخواهد شد، تصریح کرد: با این وجود، در بدترین حالت، اگر هم این تهدید عملی شود، ضمن اینکه طبیعتا مشکلاتی برای ما به وجود خواهد آورد، اما راهکارهای متنوعی وجود دارد که می‌تواند این مشکل را حل کند.

.

به عنوان مثال می‌توانیم راهکارهای دیگر مخابراتی را با بانک‌های کارگزاری که با ما کار می‌کنند تعریف کرده و از طریق تفاهم‌نامه، پیام‌ها و اطلاعات بین بانکی خود را از این طریق منتقل و کارها را انجام دهیم.این کارشناس بانکی تاكيد کرد: البته باید روشی که به عنوان روش جایگزین تعریف می‌شود، دارای اطمینان کامل باشد تا کسی نتواند این سیستم جدید را هک کرده و تقلبی انجام دهد تا بتوانیم پیام‌های بین بانکی را با اطمینان بالا منتقل کنیم. حسینی‌هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر Mobile Banking و Internet Banking متداول شده و روش‌های مخابراتی دیگری نیز آمده که می‌تواند جایگزین سویفت شود، اظهار كرد: اگر چه سویفت از اصول استاندارد تعریف شده بین‌المللی بهره‌ می‌گیرد اما روش‌های جایگزینی می‌توان پیدا کرد.

.

——————————————————————————–

لينك مرتبط :

آمادگی سوئیفت برای قطع همکاری با ایران

.


محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.