حسابان وب

افزايش فرارهاي مالياتي

0 511
آکادمی محسن قاسمی

.

فینتو

یک کار‌شناس اقتصادی با بیان اینکه اظهارنامه‌های مالیاتی در گروههای مختلف مشاغل به الف، ب و ج تقسیم می‌شوند، گفت: ۱۲ گروه شغلی در گروه الف ۲۷ گروه شغلی در گروه ب و سایر شغل‌ها در گروه ج قرار دارند.

.

این کار‌شناس اقتصادی  افزود: فرارهای مالیاتی در سال‌های اخیر افزایش یافته است به طوری که مردم برای فرار مالیاتی به سمت مشاغل زیرزمینی و مشاغل کاذب روی آورده‌اند.

.
فرشید نجفی با بیان اینکه فرار مالیاتی روز به روز در حال افزایش است، تصریح کرد: ۸۰ درصد از مردم اظهارنامه مالیاتی می‌دهند و ۲۰ درصد نیز اظهار نامه مالیاتی ندارند.

.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنانش درباره مشکلات مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: یک مشکل عمده قانون جدید مالیاتی که در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال ۱۳۸۰ مصوب شد این است که یک سری از منابع مانند مالیات‌ها بر خانه‌های خالی حذف شده و اين در حالي است که حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر تهران وجود دارد.

.

وی ادامه داد: مالیات‌ها هر سال نسبت به سال گذشته بسته به نوع مشاغل ۱۸ تا ۲۲ درصد افزایش پیدا می‌کند که مودیان بر اساس ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم تا پایان تیر ماه هر سال موظف هستند اظهار نامه‌های مالیاتی خود را به اداره دارایی تحویل دهند.

.

نجفی به جریمه‌ها و تشویق‌های مالیاتی اشاره کرد و افزود: مشاغل گروههای الف و ب اگر اظهار نامه‌های خود را تحویل ندهند ۴۰درصد، اگر میزان سود و زیان خود را اعلام نکنند ۲۰ درصد و اگر ترازنامه ندهند ۲۰ درصد جریمه می‌شوند.

.
این کار‌شناس همچنین گفت: اگر مشاغل گروه ج اظهار نامه مالیاتی خود را تحویل ندهند فقط ۱۰ درصد جریمه می‌شوند.

.
وی درباره تشویق‌های مالیاتی نیز گفت: اگر مودیان ۳ سال پشت سرهم مالیات خود را پرداخت کنند به ازای هر سال مشمول ۱درصد تخفیف خوش حسابی می‌شوند.

 .

منبع : ايلنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.