بخشنامه شماره ۲۶۳۰۸۸/۹۰ مورخ ۰۵/۱۱/۱۳۹۰ ; ابلاغ بند (۳) از یک‌هزار و یک‌صد و سی و پنجمین صورتجلسه مورخ ۲۷/۱۰/۱۳۹۰ شورای پول و اعتبار مبني بر محاسبه خالص ماليات بر ارزش افزوده در اعطاي تسهيلات مضاربه

0 15

بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران

جهت اطلاع مديران عامل محترم کليه بانک هاي دولتي، غيردولتي، شرکت دولتي پست بانک و مؤسسه اعتباري توسعه ارسال گرديد.

 .

با سلام؛

احترامًا، همان گونه که استحضار دارند؛ ماليات بر ارزش افزوده جزء ماليات هاي مدرني است كه ازاواخر دهه ٥٠ ميلادي در دنيا اجرايي شده است . دايره گسترش اين نوع ماليات سبب گرديده که تاکنون بسياري از کشورهاي جهان به خيل مجريان اين نظام مالياتي بپيوندند . در ايران نيز قانون ماليات بر ارزش افزوده در مهر ماه سال ١٣٨٦ در مجلس شوراي اسلامي تصويب و پس از تأييد توسط شوراي نگهبان قانون اساسي، در تير ماه ١٣٨٧ جهت اجرا ابلاغ گرديد . قانون ماليات بر ارزش افزوده شامل همه كالاها و خدمات كه در بازار ايران به فروش مي رسند، به استثناي ١٧ قلم كالاي ذكر شده در ماده ١٢ اين قانون مي شود.

 .

طبق ماده ١ قانون يادشده، ”عرضه کالاها و ارائه خدمات در ايران و همچنين واردات و صادرات آن ها مشمول مقررات اين قانون مي باشد.“

 .

با عنايت به موارد عنوان شده، مبلغ ماليات بر ارزش افزوده به بهاي فروش کالا يا خدمات اضافه و از مشتري اخذ مي گردد. بنابراين خريدار علاوه بر پرداخت بهاي کالا يا خدمات، ملزم به پرداخت ماليات مزبور نيز مي شود لذا ماليات پرداختي به عنوان يکي از اقلام تشکيل دهنده بهاي تمام شده کالا يا خدمات خريداري شده تلقي مي گردد.

.

از سوي ديگر در ماده ٧ دستورالعمل اجرايي مضاربه که به احصاء هزينه هاي قابل قبول مضاربه پرداخته، علاوه بر قيمت خريد کالا، به ساير مبالغ پرداختي در راستاي تحصيل کالا از جمله، بيمه و حق ثبت سفارش، حمل و نقل، انبارداري و … نيز به عنوان هزينه هاي قابل قبول مضاربه اشاره شده است.

.

در اين راستا شوراي محترم پول و اعتبار در يک هزار و يک صد و سي و پنجمين جلسه مورخ ۲۷/۱۰/۱۳۹۰  خود : محاسبه خالص ماليات بر ارزش افزوده در اعطاي تسهيلات مضاربه به بهاي تمام شده کالاي خريداري شده و تلقي کردن آن به عنوان هزينه قابل قبول“ را مورد تصويب قرار داد.

.

خواهشمند است دستور فرمايند، مراتب به کليه واحدهاي ذي ربط آن بانک /مؤسسه اعتباري ابلاغ و بر حسن اجراي آن نظارت گردد./

.

 مديريت کل مقررات، مجوزهاي بانکي و مبارزه با پولشويي

اداره مطالعات و مقررات بانكي ======

اميرحسين امين آزاد ===مرتضي ستاک===

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.