ACCPress.com – تازه های حسابداری

تمدید مهلت تهیه و پلمپ دفاتر درآمد و هزینه تا پایان مهر ماه

سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به اینکه شرایط خوداظهاری برای صاحبان مشاغل، تحریر دفاتر می باشد؛ مهلت تهیه و پلمپ دفاتر مذکور برای مودیانی که تا کنون در این زمینه اقدامی نکرده اند تا سی ام مهر ماه تمدید شد.

.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه سیاست تشویق و توسعه خوداظهاری مالیاتی بر پایه احترام و اعتماد متقابل، در نظر دارد با توجه به ماده ۱۵۸ قانون مالیات های مستقیم، اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل موضوع ماده ۹۵ و ۹۶ این قانون را بدون رسیدگی بپذیرد.

.

بر اساس این اطلاعیه، قبول اظهارنامه صاحبان مشاغل ذکر شده در صورتی امکان پذیر است که اطلاعات هویتی، شماره ملی، کد پستی و نشانی بطور کامل در اظهارنامه درج شده باشد. همچنین، مودیان مالیاتی موظفند «ترازنامه و حساب سود و زیان»، «حساب درآمد و هزینه» و یا «خلاصه وضعیت درآمد و هزینه» را حسب مورد بطور کامل تکمیل و ارسال نمایند.

.

بر این اساس، صاحبان مشاغل موضوع بندهای (الف) و (ب) موضوع مواد ۹۵ و ۹۶ قانون مالیات های مستقیم بایستی دفاتر روزنامه و کل و یا درآمد و هزینه (دفتر مشاغل) را حسب مورد تحریر و اظهارنامه مالیاتی را بر اساس آن تنظیم و ارائه کنند.

.

بر اساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور، مودیان مالیاتی چنانچه تا تاریخ سی ام مهر ماه امسال نسبت به تهیه و پلمپ دفاتر مذکور اقدام نمایند، تاخیر ثبت تا تاریخ مذکور موجب رد دفاتر نخواهد بود.

همچنین، مشمولین قانون مالیات بر ارزش افزوده به منظور بهره مندی از این تسهیلات بایستی نسبت به ثبت نام و ارایه اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند.

.

گفتنی است، این مزایا شامل ردیف های ۱ الی ۷ و ۱۲ بند الف ماده ۹۶ قانون مالیات های مستقیم نمی شود و قبول اظهارنامه مودیان مالیاتی درآمد اجاره املاک منوط به تکمیل اطلاعات هویتی و جداول اظهارنامه مربوط خواهد بود.

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: , , ,
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: ۷ مهر ۱۳۹۰
 • ۲ نظر
 • آمار : 3,738 بازدید
 • تاریخ: مهر ۱۳۹۰

  سلام و تشکر از جناب آقای سلیمانی عزیز

  به نظر بنده ابهامی که در این اطلاعیه وجود دارد اینکه ممکن است شخص حقیقی هم در فعالیتهای بند الف ماده ۹۶ فعالیت داشته باشد که می بایست دفاتر کل و روزنامه پلمپ کند لیکن تیتر این خبر فقط کسانی که دفاتر درآمد و هزینه تهیه نکرده اند را مستثنا کرده که به نظر بنده بااین بخش ازاطلاعیه هم در تضاد است:

  بر این اساس، صاحبان مشاغل موضوع بندهای (الف) و (ب) موضوع مواد ۹۵ و ۹۶ قانون مالیات های مستقیم بایستی دفاتر روزنامه و کل و یا درآمد و هزینه (دفتر مشاغل) را حسب مورد تحریر و اظهارنامه مالیاتی را بر اساس آن تنظیم و ارائه کنند.

  باتشکر و احترام

  [پاسخ]

  M.Soleimani در ساعت ۳:۰۹ ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: مهر ۱۳۹۰

  ضمن عرض سلام و تشکر
  ظاهرا فرمایش شما صحیح است عنوان اطلاعیه با محتوی ان مطابقت ندارد .
  با توجه به اینکه در بند آخر نیز صراحت شده که ” این مزایا شامل ردیف های ۱ الی ۷ و ۱۲ بند الف ماده ۹۶ ق م م ” نمی شود لذا صاحبان مشاغل بند الف ماده ۹۶ ( بجز بندهای مصرح در متن اطلاعیه ) ، که ملزم به ثبت فعالیت های خود در دفاتر روزنامه و کل هستند نیز مشمول این اطلاعیه و مزایای ان
  می شوند .

  با تشکر و احترام متقابل

  [پاسخ]

  ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: