ACCPress.com – تازه های حسابداری

بخشنامه ۱۱۲۱۰/۲۰۰مورخ ۹۰/۵/۱۰(ابلاغ جدول ضرائب تشخیص درآمد مشمول مالیات عملکرد سال ۱۳۸۹)

در اجرای بند(ب) ماده ۱۵۴ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب اسفند ماه سال ۱۳۶۶ و اصلاحیه های بعدی آن، به پیوست یک عدد لوح فشرده(CD) مجموعه ضرایب مالیاتی عملکرد سال ۱۳۸۹ حوزه تهران مصوب کمیسیون بند (الف) ماده مذکور به انضمام فهرست اصلاحات و تغییرات ضرائب مالیاتی عملکرد سال ۱۳۸۹ نسبت به عملکرد سال ۱۳۸۸ با رعایت موارد ذیل به منظور تشکیل کمیسیونهای بند ب ماده ۱۵۴ قانون در مرکز استان و ادارات امور مالیاتی شهرستانهای تابعه ارسال می گردد.

۱-

با توجه به اینکه حداکثر تعدیلات لازم در مجموعه ضرایب مالیاتی عملکرد سال ۱۳۸۹ متناسب با اوضاع و احوال اقتصادی سال مذکور توسط کمیسیون بند الف ماده ۱۵۴ اعمال شده است، انتظار می رود مصوبات کمیسیون بند ب ماده ۱۵۴ قانون واجد حداقل تغییرات پیشنهادی در مجموعه مذکور باشد.

۲-

نظر به اینکه به جهت مشابهت های ساختاری فعالیتهای اشخاص حقیقی و حقوقی از حیث نرخ سودآوری فعالیتها،ضرایب مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی در جدول ضرایب مالیاتی عملکرد مزبور یکسان می باشد، مقتضی است کمیسیونهای بند ب ماده ۱۵۴ قانون پیشنهادات خود را در قالب ساختار مذکور مصوب نمایند.

۳-

ضمن تأکید بر لزوم دقت نظر کامل ادارات امور مالیاتی در استخراج و اعمال دقیق ضریب مالیاتی فعالیتها از مجموعه مذکور، ادارات کل امور مالیاتی مکلفند فهرست مواردی که در اجرای مقررات تبصره ۳ ماده ۱۵۴ قانون تعیین ضریب مالیاتی آنها به هیأت حل اختلاف مالیاتی احاله می گردد را هر سه ماه یکبار به دفتر پژوهش و بهبود فرآیندها ارسال نمایند.

۴-

با توجه به موارد فوق مقتضی است ادارات کل امور مالیاتی با رعایت مفاد بند(ب) و تبصره های ۱و۲ و۴ ماده فوق الاشاره نسبت به تشکیل کمیسیون مربوط در مرکز استان و ادارات امور مالیاتی شهرستانهای تابعه اقدام نمایند وضمن انجام بررسی های کارشناسی وتوجه به اوضاع و احوال اقتصادی خاص حوزه جغرافیایی درصورت اقتضاء تغییرات لازم را دراقلام آن با ذکر دلایل مستند و کافی به عمل آورده و صورتجلسات مربوطه و اصلاحات پیشنهادی را صرفاً مطابق فرمهای پیوست (شماره یک و دو) تنظیم و از طریق اداره کل حداکثر تا ۲۰/۶/۱۳۹۰ به دفتر پژوهش و بهبود فرآیندها ارسال نمایند،تا اقدامات قانونی بعدی به عمل آید.

ضمناً نظر به تشابه ساختاری فعالیتهای اقتصادی در حوزه های جغرافیایی همجوار، ضروری است ادارات کل امور مالیاتی ترتیبی اتخاذ نمایند تا تغییرات پیشنهادی لازم در اقلام ضرایب مالیاتی به نحوی صورت پذیرد که واجد بیشترین هماهنگی میان تصمیمات کمیسیون های شهرستانهای تابعه استان باشد.

مزید اطلاع مجموعه جدول ضرایب مالیاتی عملکرد ۱۳۸۹ در دست چاپ می باشد که به محض چاپ به تعداد لازم ارسال خواهد گردید.

علی عسکری

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: , , , , , , , ,
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: ۱۳ مرداد ۱۳۹۰
 • ۱۳ نظر
 • آمار : 5,303 بازدید
 • جعفریه در ساعت ۱:۲۲ ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آذر ۱۳۹۰

  خبر های تازه رادر صورت امکان برای من هم ارسال کنید

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آذر ۶ام, ۱۳۹۰ ۷:۳۲ ق.ظ:

  سلام
  برای این منظور لطفا در بخش ” ارسال مطلب به ایمیل شما “ سایت عضو شوید.
  باتشکر

  [پاسخ]

  رهامي در ساعت ۳:۳۷ ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: بهمن ۱۳۹۰

  سلام. بنده یه سوال در مورد مالیات شرکتهای مهندسین مشاور داشتم از خدمتتون. شرکتهایی مهندسین مشاور که طراحی و نظارت دولتی پروژه های رو انجام میدن هنگام عقد قرارداد با سازمان یا اداره مورد نظر ۵% مبلغ قرارداد رو بعنوان مالیات علی الحساب به حساب دارایی واریز میکنن. از طرفی در بخشنامه ضرایب مالیاتی عملکرد ویژه شرکتهای مهندسین مشاور، ضریب ۱۵% از وجوه دریافتی بعنوان درآمد مشمول مالیات تعیین شده. با نرخ ۲۵% مالیات این درآمد میشه ۳٫۷۵% وجوه دریافتی. یعنی باید این مبلغ رو هم بعدا به حساب دارایی واریز کنیم یا اگه رسید اون ۵% که قبلا واریز کردیم رو نشون بدیم کافیه؟
  اگه در این مورد راهنمایی کنین خیلی ممنون میشم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ بهمن ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۹:۱۸ ق.ظ:

  عرض سلام و ادب
  ضریبی که اعلام فرمودید در صورتی است که ممیز مالیاتی بخواهد مالیات شما خارج از رسیدگی به دفاتر و اسناد و مدارک تشخیص (علی الراس) دهد لذا در شکل عادی تکلیف شما تنظیم دفاتر از روی مدارک قانونی و ارسال اظهارنامه در موعد مقرر و تعین سود وزیان بنا برمحاسبه خودتان(متکی به اسنادو به نرخ ۲۵%) است.
  سود محاسبه ی شما با ۵% های علی الحساب طرف و چنانچه بدهکار شدیدالباقی را همزمان با اظهار نامه پرداخت میکنید.
  در صورتی که تشخیص ممیز بیشتر از ۵% و الباقی پرداختی شما شد ، بعد از ابلاغ برگ تشخیص و درصورت عدم اعتراض شما ، قابل پرداخت است.
  بااحترام

  [پاسخ]

  رهامي در ساعت ۶:۱۵ ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: بهمن ۱۳۹۰

  سلام. معمولا ممیزین درآمد مشمول مالیات شرکتهای مهندسین مشاور رو چطور حساب میکنن؟ با ضرایب مالیاتی عملکردی مربوطه (http://www.keca.ir/imagesm/71/stories/amalkard89.jpg) یا با مراجعه به دفاتر؟ اگه دفاتر سفید باشن یا قابل استناد نباشن یا اصلا دفاتر ارائه ندیم جریمه داره؟ یا مثلا برخورد ممیزین سختگیرانه تر میشه؟
  ممنون از راهنمایی تون.

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۹:۰۶ ق.ظ:

  با سلام
  روال معمول و قانونی ، ابتدا رسیدگی به دفاتر است ولی اگر دفاتر مستند نباشد و یا آیین نامه تحریر دفاتر رعایت نشده باشد ، مالیات براساس تشخیص ممیز و به استناد استعلامها و درآمد های قابل اثبات است که برای محاسبه مالیات به جداول تشخیص خودشان مراجعه ، درآمد مشمول مالیات شما را محاسبه و سپس در نرخ مالیاتی(۲۵%) ضرب میکنند.
  جریمه عدم ارائه دفاتر (دفاتر سفید را هم دراین رده می دانند)۲۰% مالیات و جریمه رد آن ۱۰% مالیات خواهد بود.
  درخصوص برخورد ممیزین عرضی برای گفتن ندارم.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  مسلم در ساعت ۷:۱۴ ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آذر ۱۳۹۱

  سلام وخداقوت برای پروژه عملیات گشت ونظارت،انسداد چاههای غیرمجاز وجمع اوری منصوبات مربوطه چه ضزیبی درنظر گرفته می شود؟
  متشکرم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آذر ۳۰ام, ۱۳۹۱ ۷:۵۴ ق.ظ:

  با سلام و احترام
  البته این موضوع به تشخیص ممیز مالیاتی است ولی این بخشنامه هم مربوط به عملکرد سال ۸۹ است.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  بهرام در ساعت ۳:۵۰ ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اسفند ۱۳۹۲

  با سلام
  ما کلایی بعنوان نمونه وارد کردیم و از کارت بازرکانی شخص دیگری استفاده نمودیم ولی برای شرکتی که ما نمونه دادیم فاکتور ارائه کردیم سوال؟
  ۱ ما چگونه میتوانیم هزینه های خود را یا بهتر بگویم استفاده از کارت دیگری را به دارایی اثبات کنیم؟
  ۲ ما در کل این معامله حدود ۶ میلیون تومن سود کردیم ایا باید ۲۵% این ۶ میلیون را به عنوان مالیات به دارایی بدیم و از این ۶ میلیون باید ارزش افزوده هم پرداخت نمایم؟
  ۳ . شرکتی برای ما سفارش ساخت سیلندر چاپ داده است که باید در خارج از کشور ساخته شود .این سیلندرها به ایران نخواهد امد و ما از بابت ساخت هیچ گونه سودی دریافت نمی کنیم ( سود ما بر روری جنس سفارشات چاپی خواهد بود) ما از شرکت ۶% ارزش افزوده دریافت کردیم .حالا با توجه به اینکه این سیلندر وارد کشور نخواهد شد ما ۶% دریافتی را به دارایی باید پرداخت کنیم یا به شرکت سفارش دهنده عودت دهیم ایا فعالیت خارج از کشور مشمول ارزش افزوده هست یا نه؟
  متشکرم از راهنمایی شما بهرام

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اسفند ۱۴ام, ۱۳۹۲ ۶:۵۱ ب.ظ:

  باسلام و احترام
  ۱- برای بنده هم جای سوال است!
  ۲- سود شما به تنهایی مشمول ۲۵%نیست بلکه ماحصل عملکرد شما ۲۵%مالیات دارد بدین نحو که سرجمع درآمدهای شما دریک سال مالی منهای هزینه های همان سال مشمول ۲۵% مالیات است.
  ۳-قاعدتا باید با عملیات برگشت از فروش این رویداد را دردفاتر نشان دهید که به تبع مالیات ارزش افزوده آن هم از حسابها حذف خواهد شد.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  اکبر در ساعت ۵:۱۳ ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اسفند ۱۳۹۲

  سلام و خسته نباشید به شما عزیزان
  جدول ضرایب سال ۹۱ و ۹۲ موجود میباشد ممنون میشم که در دسترس قرار دهید

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اسفند ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۸:۲۵ ب.ظ:

  باسلام و احترام
  برای سال ۹۲ که هنوز ابلاغ نشده ولی ۹۱ را ازاین مسیر دریافت کنبد:
  http://www.accpress.com/news/1392/06/%d8%a8%d8%ae%d8%b4%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-9409200%d8%b5-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%ae-92526%d8%a7%d8%a8%d9%84%d8%a7%d8%ba-%d8%ac%d8%af%d9%88%d9%84-%d8%b6%d8%b1%d8%a7%d9%8a%d8%a8-%d8%aa%d8%b4%d8%ae/

  [پاسخ]

  داود در ساعت ۱۲:۴۶ ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: بهمن ۱۳۹۴

  با سلام یه سوال از خدمتتون داشتم
  شرکت ما مهندسین مشاور است و شرکت در گچساران ثبت شده و بیمه و مالیات در آنجا رد می شود .
  حالا یکی از پروژه های بوشهر اتمام شده و دنبال مفاصاحساب مالیاتیش هستم و میگن پروژه بوشهر بوده چرا پرسنل دارن اونجا بیمه رد میشه اگه بخشنامه دارین ممنون میشم ارسال کنید تا جواب بگیرم

  [پاسخ]

  ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: