حسابان وب

شوك مالياتي به بازار سكه

0 384
آکادمی محسن قاسمی

دنياي اقتصاد- پس از كش و قوس‌هاي فراوان ميان سازمان امور مالياتي و بانك كارگشايي بر سر ماليات بر ارزش افزوده سكه، ديروز بانك مركزي قيمت فروش سكه تمام بهار آزادي در شعب بانك ملي را ۱۸ هزار و ۸۲۰ تومان افزايش داد؛ افزايش نرخي كه بنابر اعلام رييس اتحاديه كشوري طلا و جواهر به واسطه اخذ ماليات بر ارزش افزوده بوده است.

فینتو

رخداد اين جهش قيمت به ميزان ۱۰ هزار تومان در سكه نيم، ۶ هزار و ۹۶۰ تومان در ربع سكه نيز رشد ۴ درصدي قيمت معادل ماليات بر ارزش افزوده را تاييد مي‌كند. بنابر اعلام بانك مركزي ماليات بر ارزش افزوده سكه تنها يك بار و در زمان فروش سكه توسط بانك كارگشايي از اين بانك اخذ مي‌شود و معاملات دست دوم سكه از سوي خريداران، مشمول اين ماليات نخواهد شد.در همين حال شوك مالياتي بانك مركزي به بازار سكه در روز گذشته منجر به از بين رفتن اختلاف قيمت سكه دولتي و بازار آزاد شد. به بيان ديگر پس از دو ماه، اينك قيمت سكه دولتي و بازار آزاد در سطحي يكسان معامله شدند. وضعيتي كه ثبات آن در روزهاي آينده در گرو قيمت‌هاي جهاني، نوسان نرخ برابري دلار آمريكا در برابر ريال و تحركات نقدينگي سرمايه‌گذاران است.

 

گروه بازار پول- مسعود رضا طاهری: اعمال ۴ درصد قانون مالیات بر ارزش افزوده، قیمت سکه را در شعب بانک ملی ۱۸ هزار تومان گران کرد.
روز گذشته با وجود تعطیلی بازار‌های جهانی و ثبات نرخ هر اونس طلا در حد ۱۵۱۳ دلار و افزایش تنها ۵ تومانی نرخ دلار آزاد، قیمت هر سکه بهار آزادی در شعب بانک ملی با ۱۸ هزار و ۸۲۰ تومان افزایش از سوي بانك مركزي تا ۴۳۷هزار و ۳۲۰ تومان بالا رفت. بهای نیم سکه در این شعب با ۱۰ هزارو ۲۰ تومان افزایش به ۲۱۸ هزارو ۹۲۰ تومان رسید و ربع سکه نیز با ۶هزار و ۹۶۰ تومان افزایش قیمت تا ۱۲۸ هزارو ۹۶۰تومان گران شد.
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای از بانک ملی و کارگشایی خواست تا به قیمت فروش سکه بابت مالیات بر ارزش افزوده ۴ درصد بیافزایند.
این در حالی است که قیمت سکه در بازار آزاد نسبت به نرخ سکه دولتی از نرخ رشد کمتری برخوردار بود. دیروز سکه بهار آزادی در بازار ۱۴ هزار تومان گران شد و به نرخ ۴۳۷ هزارتومان رسید. قیمت سکه در بازار تقریبا ۲۰۰۰تومان کمتر از قیمت سکه بانکی بود. گزارش‌ها از سطح بازار حاکی است که صرافی‌ها و سکه فروشان اغلب سکه نمی‌خرند. بلاتکلیفی در قیمت‌ها آنها را وادار ساخت تا قیمت خرید سکه از مشتری را ۴۲۲ هزار تومان تعیین کنند، که البته کسی به این قیمت حاضر به فروش سکه خود نبود.
نرخ نیم سکه در بازار ۷ هزار تومان گران شد و به نرخ ۲۱۹ هزار تومان رسید. قیمت ربع سکه نیز در بازار ۳۰۰۰ تومان گران شد که البته ۳۰۰۰ تومان کمتر از میزان افزایش نرخ ربع سکه دولتی است.
پیش درآمد شوک مالیاتی به بازار سکه در نیمه اردیبهشت ماه امسال با صدور دستور اخذ مالیات بر ارزش افزوده برای معاملات سکه از سوی وزیر اقتصاد مضراب خورد.وزير امور اقتصادي و دارايي درپانزدهم ماه قبل در حالی از صدور دستور برای اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده براي معاملات سكه خبر داد که رییس صندوق صادرات طلا و جواهر در واکنش به این دستور آن را نقض توافقات بانک مرکزی با صنف طلا و جواهر خواند.
«سيد شمس‌الدين حسيني» با بيان آنكه به سازمان امور مالياتي اعلام شده كه ماليات بر ارزش افزوده براي سكه نيز اعمال شود، گفته بود: اين سازمان نيز مصرانه اين امر را پيگيري كرده و ماليات برارزش افزوده طلا كه جزو احكام قانوني است در بخش سكه نيز عملياتي شده است.
به گفته وي، اين قانون در مورد عرضه سكه بانك مركزي در شعب بانك ملي نيز اجرايي مي‌شود. حسيني گفت: در روزهاي آينده به سمتي مي‌رويم كه فرم‌ها، صورتحساب‌ها و فاكتورها هم ثبت و جريان موجود در جامعه رصد شود و اين كار در بانك مركزي هم اعمال مي‌شود.
وي با بيان آنكه، دولت خود را متعهد مي‌داند از اختيار انحصاري خود در ضرب و عرضه سكه براي ايجاد تعادل در بازار استفاده كند، گفته بود: بانك مركزي مرجع ضرب سكه و بزرگترين توزيع‌كننده آن است و به عنوان حاكميت، خود را متعهد مي‌دانيم از اين اختيار انحصاري براي تعادل، توازن و اعتماد بخشي در جامعه استفاده كنيم.
در عین حال علی فخر موحدی، رییس صندوق صادرات طلا و جواهر کشور به دنیای اقتصاد گفت: مشمول شدن سکه در قانون مالیات بر ارزش افزوده در واقع نقض توافقات بین بانک مرکزی و صنف طلا و جواهر است. وی افزود: اگر هنگام ورود شمش طلا، مالیات ۴ درصدی از آن گرفته می‌شود، چرا پس از ضرب سکه، مجددا آن را مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌کنند؟ موحدی با بیان اینکه شمش‌های طلا در بانک مرکزی از ذخایر ارزی کشور تهیه شده و عوارض گمرکی ۴ درصدی نیز برای آن پرداخت می‌شود تاكيد كرد: نباید مالیاتی تحت این عنوان از سکه گرفته شود.
پیشتر نیز معاون سازمان امور مالیاتی گفته بود: با توجه به اینکه سکه بهار آزادی توسط بانک مرکزی ضرب می‌شود، در این مرحله از اجرای قانون مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود.
مالیاتی از فروش سکه از مردم گرفته نمی‌شود.
رييس اتحاديه كشوري طلا و جواهر نیز با تایید خبر اعمال قانون مالیات بر ارزش افزوده سکه به خبرگزاری فارس گفت: ماليات برارزش افزوده سكه و طلا تنها يك بار آنهم در زمان خريد سكه اخذ مي‌شود. وي گفت: مردم نگران نباشند هنگامي كه بخواهند سكه‌هاي خود را بفروشند مالياتي از آنها كسر نمي‌شود. كشتي‌آراي تصريح كرد: امروز بازارهاي جهاني تعطيل است و دليل گران شدن سكه‌ها در بازار داخلي نيز به خاطر ماليات بر ارزش افزوده است به همين دليل براي پيش‌بيني وضعيت قيمت طلا در روزهاي بعد بايد منتظر باز شدن بازارهاي بين‌المللي بود.
اين مقام مسوول در حوزه طلا و جواهر همچنين با اشاره به اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده در طلا فروشِي‌ها، گفت: طلا و سكه بايد به يك ميزان ماليات داشته باشند كه طبق قانون از امروز اين امر اجرايي شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.