ACCPress.com – تازه های حسابداری

اظهارنامه های مالیاتی عملکرد ۸۹ از هم اکنون آماده ارائه به مودیان است.

 • دسته بندی: اخبار مجامع حرفه اي

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: امسال درخصوص مشاغل بند الف اگر کسانی حداقل ۱۵ درصد رشد نسبت به سال قبل دارند می توانند از شرایط خوداظهاری برخوردار شوند، اگر زیر ۱۵ درصد باشد مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت و ۱۲ درصد اظهارنامه های مودیان بند الف و ب از طریق نمونه گیری مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. وی تاکید کرد برای مودیان بند الف و ب اصل بر خوداظهاری خواهد بود. عسکری از چاپ و آماده شدن و توزیع اظهارنامه های مالیاتی از هفته آینده در ادارات امور مالیاتی سراسر کشور خبر داد. وی افزود نرخ مالیات بر ارزش افزوده از اول امسال ۴ درصد است.

شرایط خوداظهاری مالیاتی بابت عملکرد سال ۸۹ براساس توافق نهایی با اصناف کشور

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ، از حصول توافق نهایی این سازمان با شورای اصناف کشور در خصوص شرایط خوداظهاری بابت مالیات عملکرد سال ۱۳۸۹ مودیان مالیاتی خبر داد و گفت : امسال مودیان مالیاتی ، با اعمال ۱۵ درصد رشد در مالیات قطعی سال گذشته و ارایه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی ، می توانند در چارچوب توافق صورت گرفته ، از مزایای خوداظهاری امسال بهره مند گردند.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران ، دکتر علی عسکری روز چهارشنبه چهارم خرداد ماه ، در دومین نشست خبری خود در سال جاری ، خاطر نشان کرد : در قانون بودجه سال جاری ، سقف معافیت پایه مالیاتی ،‌ سالانه ۵ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان و ماهانه ۴۸۵ هزار تومان در نظر گرفته شده و مودیان مالیاتی جهت بهره مندی از این معافیت پایه مالیاتی ملزم به ارایه اظهارنامه در موعد مقرر قانونی ( یکم تا ۳۱ تیرماه ) هستند .

وی  دریافت اظهارنامه های مالیاتی به صورت الکترونیکی و استفاده از فناوری های نوین برای ابلاغ اوراق مالیاتی را از ویژگی های خودظهاری مالیاتی سال جاری عنوان کرد و گفت : توصیه ما این است که امسال مودیان حقیقی هم اظهارنامه خود را به صورت الکترونیکی ارسال کنند و سایت مربوطه از هم اکنون راه اندازی شده و سازمان امور مالیاتی کشور از ۱۵ خردادماه آمادگی دارد تا اظهارنامه های مالیاتی مودیان را به صورت الکترونیکی دریافت نماید .

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود : در خصوص اشخاص حقیقی نیز ، در سال گذشته صرفا در تهران اظهارنامه اشخاص حقیقی به صورت الکترونیکی دریافت شد ، اما‌ امسال زمینه مساعدی فراهم شده تا اشخاص حقیقی در کل کشور بتوانند با مراجعه به سایت اقدام به ارایه اظهارنامه نمایند و توصیه ما هم این است که حتی الامکان اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت الکترونیکی ارسال نمایند . وی همچنین یادآور شد : امسال درج کد ملی و کدپستی در اظهارنامه های مالیاتی ضروری است و همچنین در صورت ارایه اظهارنامه به صورت الکترونیکی ، ۳۰ درصد مالیات به صورت نقد و مابقی در شش قسط دریافت خواهد شد .

وی ادامه داد : در صورتیکه مودی مبادرت به ارایه اظهارنامه الکترونیکی نکند ، می باید ۴۰ درصد مالیات را به صورت نقد و مابقی را در شش قسط پرداخت نماید .

وی در خصوص مالیات مشاغل بند (الف ) ماده ۹۶ قانون مالیات های مستقیم گفت : امسال صاحبان مشاغل بند ( الف ) نیز با ۱۵ درصد رشد مالیات قطعی سال گذشته می توانند در چارچوب توافق عمل کرده و از مزایای خوداظهاری امسال بهره مند گردند . وی ، همچنین در خصوص مالیات صاحبان مشاغل خودرو نیز گفت : مالیات مشاغل خودرو به صورت مقطوع است که براساس جداولی که تهیه شده و براساس نوع خودرو اخذ خواهد شد . اما تفاوتی که امسال کرده در خصوص تغییر شرط ارایه اظهارنامه به منظور بهره مندی از معافیت پایه مالیاتی این دسته از مودیان مالیاتی است . به عبارتی ، در سال های گذشته ، ‌اگر صاحبان مشاغل خودرو در موعد مقرر قانونی ( تیرماه ) اظهارنامه خود را ارایه نمی کردند ، از معافیت پایه مالیاتی محروم می شدند ؛ اما امسال سازمان امور مالیاتی شرایطی را فراهم کرد که در صورتیکه مودی مالیاتی نتواند در موعد مقرر قانونی اظهارنامه خود را تسلیم کند نیز بتواند از این معافیت قانونی بهره مند گردد ؛ اما براساس قانون و در صورت عدم ارایه اظهارنامه مالیاتی ، جریمه ای مشمول این دسته از مودیان خواهد شد .

دکتر عسکری تصریح کرد : امسال سازمان امور مالیاتی برای مودیانی که تا سال ۸۸ بدهی مالیاتی دارند یا مانده بدهی مالیاتی دارند ، تا پایان شهریور ماه مهلت تعیین کرده تا نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام نمایند تا بتوانند از شرط توافق بهره مند گردند و مودیان با بدهی بالاتر از ۲۰۰ هزار تومان لازم است امسال نسبت به تعیین تکلیف بدهی خود اقدام نمایند. وی همچنین میزان نمونه گیری مودیان براساس توافق صورت گرفته با اصناف را ۴ درصد برای مودیان بند (ج ) و ۱۲ درصد برای مودیان بند (الف ) و ( ب ) عنوان کرد .

برنامه ریزی برای توافق امسال با اصناف از تیرماه گذشته آغاز شد.

شورای اصناف کشور و نمایندگان کلیه اتحادیه ها و مجامع امور صنفی با حضور نمایندگان وزارت بازرگانی در هفته گذشته برای نحوه وصول مالیات عملکرد ۸۹ با سازمان امور مالیاتی کشور توافق کردند.

علی عسکری رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در دومین نشست خبری سال ۹۰ خود با رسانه های گروهی با اعلام این خبر افزود: صاحبان وسایط نقلیه عمومی در سال جاری دیگر دغدغه های برخورداری از معافیت مالیاتی در سال قبل را نخواهند داشت. اما لازم است نسبت به ارائه اظهارنامه های مالیاتی خود اقدام نمایند. وی در ادامه این کنفرانس خبری اعلام کرد: امسال در مورد مشاغل بند ج ۱۵ درصد نسبت به رقم قطعی عملکرد سال قبل افزایش خواهد یافت و تنها ۴ درصد اظهارنامه ها از طریق نمونه گیری رسیدگی خواهد شد. وی درج کد ملی و کد پستی در اظهارنامه های امسال مودیان را الزامی دانست و افزود: اگر امسال اظهارنامه الکترونیکی ارائه شود، ۳۰ درصد نقد و ۷۰ درصد تقسیط می شود و اگر به صورت کاغذی ارائه شود ۴۰ درصد مالیات نقد و ۶۰ درصد باقیمانده تقسیط خواهد شد. وی تاکید کرد کسانی که تا سال ۸۸ بدهی دارند و بدهی خود را پرداخت نکرده اند تا پایان شهریور امسال مهلت دارند نسبت به تعیین تکلیف مالیات های قبلی خود اقدام نمایند.

جمع‌کردن بساط سفته‌بازی سکه با مالیات

علی عسگری در این نشست تاکید کرد که با اجرای این قانون اگرچه قیمت سکه‌های دولتی گران تر از سکه‌های عرضه شده در بازار آزاد است، اما مهم‌ترین نتیجه آن جمع شدن سفته‌بازی و بورس بازی در این بازار است. پس از آنکه از اردیبهشت‌ماه سال‌جاری شاهد افزایش بی‌رویه قیمت سکه بودیم، وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف چند روز گذشته با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در بازار سکه و طلا سبب شد تا یک شبه قیمت سکه دولتی رقم قابل‌ملاحظه‌ای (حدود ۱۸ هزار تومان) افزایش یابد و در عوض قیمت آن در بازار آزاد ارزان‌تر از نرخ دولتی عرضه شود.

این در حالی بود که تا قبل از آن، قانون مذکور در بازار سکه و طلای کشور بنا به دلایلی که عسگری در این جلسه به تشریح آنها پرداخت، اجرایی نشده بود. از جمله آن دلایل هم از زبان عسگری این بود که بانک مرکزی مدعی است چون کار حاکمیتی انجام می‌دهد و نظام پولی کشور را کنترل و نظارت می‌کند، بنابراین نباید در زمان عرضه طلا، سکه و شمش مالیات بدهد.

رییس سازمان امور مالیاتی دیروز، اما در پاسخ به دنیای اقتصاد هم تصریح کرد که اجرای قانون مذکور مغایرتی با سیاست کنترل بازار سکه و طلا ندارد و از برکات اجرای آن جمع شدن بورس بازی و سفته‌بازی در بازار سکه بوده است.

کارشناسان اقتصادی علت افزایش قیمت سکه را هجوم نقدینگی به سوی این بازار می‌دانستند که به گفته علی عسگری، اکنون با اخذ مالیات بر ارزش افزوده رقمی معادل ۱۶ یا ۱۷ هزار تومان از عرضه سکه نصیب دولت شده که به حساب خزانه واریز می‌رود و صرف امورات کشور می‌شود.

علی عسگری در عین حال در پاسخ به این سوال که آیا اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به نوعی سیاستی بوده که دولت برای کاهش قیمت سکه در بازار در نظر گرفته است که وی متذکر شد، سازمان مالیاتی با چنین رویکردی این قانون را اجرا نکرده است.
بهترین زمان برای مالیات گرفتن از سکه
علی عسگری همچنین با اشاره به جلسات برگزار شده با بانک مرکزی در ابتدای سال‌جاری برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده در معاملات سکه گفت: بر اساس مصوبات قانونی مراجع قانونی کشور بانک مرکزی تا پایان سال گذشته برای عرضه سکه و شمش طلا از پرداخت مالیات معاف بود، اما این معافیت از ابتدای سال‌جاری برداشته شده است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی مدعی بود که کار حاکمیتی انجام می‌دهد و نظام پولی کشور را کنترل و نظارت می‌کند؛ بنابراین نباید در زمان عرضه طلا، سکه و شمش مالیات اخذ کند، گفت: اما مکاتباتی بین سازمان مالیاتی و بانک مرکزی صورت گرفت، در نهایت پس از استعلام بانک مرکزی از معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری مقرر شد که مالیات بر ارزش افزوده در بخش فروش سکه و شمش طلا اعمال شود، بنابراین اعلام نظر معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری ابهام بانک مرکزی در این خصوص را از بین برد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه سازمان مالیاتی بر اجرای قانون به عنوان یک مجری مصمم است، افزود: هم‌اکنون با اجرایی شدن اخذ مالیات در زمان فروش سکه، بورس بازی و سفته‌بازی در بازار سکه از بین رفته است و درآمد حاصل از این منظر نصیب دولت شده و وارد خزانه می‌شود.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور زمان حاضر را بهترین زمان برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده در فروش سکه با توجه به تب و تاب بازار ذکر کرد و افزود: از ابتدای امسال عرضه شمش و سکه طلا مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌شود که فعلا در گام اول در بانک کارگشایی و بانک مرکزی اعمال می‌شود و فعلا سکه فروشان به دلیل اینکه از اجحاف آنها به مصرف‌کننده جلوگیری شود مالیات بر ارزش افزوده در مورد آنها اجرا نمی‌شود.
آخرین توافقات با طلا فروشان
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین درباره آخرین توافقات حاصل شده با صنف طلافروشان برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده گفت: براساس آخرین توافقات در جلسه سازمان مالیاتی و اصناف در اوایل سال‌جاری، طلافروشان به اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده راغب بودند. وی با اشاره به اینکه، اما هنوز برخی از آنها این قانون را در صورت حساب‌های خود درج نمی‌کنند، به طلافروشان توصیه کرد که در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند؛ زیرا در صورتی که هر بخش از آن را انجام ندهند مالیات آن بخش اخذ خواهد شد؛ بنابراین همه باید به قانون تمکین کنند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: از۱۲ هزار و ۵۰۰ طلافروش ۱۰ هزار و ۵۰۰ طلافروش برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده ثبت‌نام کرده‌اند و ۲ هزار طلافروش ثبت‌نام نکرده نیز ممکن است به خاطر اختلاف آماری باشد.
۶۸۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی بانک مرکزی
عسگری همچنین در مورد میزان بدهی مالیاتی معوق بانک مرکزی به سازمان مالیاتی گفت: بانک مرکزی بدهی به سازمان مالیاتی ندارد؛ زیرا بانک مرکزی دولتی محسوب می‌شود و شرکت‌های دولتی بدهی‌های مالیاتی خود را می‌پردازند، اما یک پرونده ۶۸۰ میلیارد تومانی بابت تسعیر نرخ ارز در هیات حل اختلاف در حال رسیدگی است.
۵ هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی
عسگری از وصول ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از معوقات مالیاتی در سال گذشته خبر داد و گفت: ۹۹۶ میلیارد تومان از این مبلغ مربوط به مازاد درآمد حاصل از فروش نفت در سال ۸۸ بود که در اسفندماه سال گذشته این رقم تحصیل شد. همچنین هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان نیز ناشی از وصول اجرا در حوزه‌های مالیاتی بود.
رییس سازمان امور مالیاتی کشور پرونده‌های معوقات مالیاتی را سیال دانست و گفت: همان طور که پرونده‌های قبلی وصول می‌شود ممکن است پرونده‌های جدیدی نیز وارد جریان شوند، اما به هر حال فاصله قطعی شدن مالیات و وصول را کوتاه می‌کنیم. عسگری رقم معوقات مالیاتی را در حال حاضر۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اما این رقم سیال است، ولی به هر حال حیاط خلوت مودیان مالیاتی با اخذ معوقات مالیاتی از بین رفته است.

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: , , , , , , , , , , ,
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: ۵ خرداد ۱۳۹۰
 • ۷ نظر
 • آمار : 5,972 بازدید
 • مهدی در ساعت ۱۱:۰۰ ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: خرداد ۱۳۹۰

  سلام

  ممنون از فعالیتتون

  [پاسخ]

  لاهیج در ساعت ۳:۰۳ ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: خرداد ۱۳۹۰

  سلام
  مثل پارسال از طریق نرم افزار باید ثبت نام بشه؟ نرم افزار رو از کجا دانلود کنیم؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ خرداد ۱۲ام, ۱۳۹۰ ۸:۲۶ ق.ظ:

  باسلام
  بله طبق همین خبر میتوانید از طریق نرم افزار اقدام و یا بصورت دستی هم ارسال کنید.
  نرم افزاررا ازاین لینک دریافت کنید:
  http://www.accfile.com/download/3074.html
  موفق باشید

  [پاسخ]

  سادات در ساعت ۹:۵۵ ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: تیر ۱۳۹۰

  باسلام من طبق سال گذشته برج ۳اظهارنامه دستی داده ام باتوجه به سخن ریئس جمهوری میخوام دقیق تر والکترونیکی بفرستم که شایدکمی ارقام متفاوت با اظهارنامه قبلی باشد .ازنظراداره مالیات دوباره فرستادن تخلف یا ….به حساب نمی آید ؟ چون اسراردارم شرکت با این عمل بادولت واداره مالیات همکاری بیشتری داشته باشد. سپاسگذارم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ تیر ۲۹ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۴۸ ق.ظ:

  ضمن عرض سلام
  به نظر بنده ارسال الکترونیکی را به سال بعد موکول کنید چراکه خصوصا می فرمائید ارقام تفاوت کرده است.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  سادات در ساعت ۱۰:۰۴ ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: تیر ۱۳۹۰

  باسلام :ازاینکه پرداخت مالیات بصورت الکترونیکی وبروزشده سپاسگذارم من بامطالعه آن خیلی ازمطالب مربوط به چگونگی پرداخت مالیات و….رامتوجه شدم امیدورم همه ازاین برنامه استفاده اطلاعاتی ودستوری شوند مجددا سپاسگذاری مینمایم.من الله توفیق

  [پاسخ]

  تاریخ: آذر ۱۳۹۱

  سلام ممنون از کارخوب شما به ماهم سری بزنید خوشحال میشویم

  [پاسخ]

  ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: