ACCPress.com – تازه های حسابداری

باب پنجم سازمان تشخیص و مراجع مالیاتی- فصل سوم : مرجع حل اختلاف مالیاتی(مواد۲۴۴ تا۲۵۱)

ماده ۲۴۴ : مرجع رسیدگی به کلیه اختلاف های مالیاتی جز درمواردی که ضمن مقررات این قانون مرجع دیگری پیش بینی شده ، هیات حل اختلاف مالیاتی است . هر هیات حل اختلاف مالیاتی از سه نفر به شرح زیر تشکیل خواهد شد :


۱- یک نفر نماینده سازمان امور مالیاتی کشور .
۲- یک نفر قاضی اعم از شاغل یا بازنشسته . درصورتی که قاضی بازنشسته واجد شرایطی در شهرستانها یا مراکز استانها وجود نداشته باشد بنا به درخواست سازمان امور مالیاتی کشور ، رئیس قوه قضائیه یک نفر قاضی شاغل را برای عضویت هیات معرفی خواهد نمود .
۳- یک نفر نماینده از اتاق بازرگانی و صنایع و معادن یا اتاق تعاون یا جامعه حسابداران رسمی یا مجامع حرفه ای یا تشکل های صنفی یا شورای اسلامی شهر به انتخاب مودی درصورتی که برگ تشخیص مالیات ابلاغ قانونی شده باشد و یا همزمان با تسلیم اعتراض به برگ تشخیص در مهلت قانونی مودی انتخاب خود را اعلام ننماید سازمان امور مالیاتی با توجه به نوع فعالیت مودی یا موضوع مورد رسیدگی از بین نمایندگان مزبور یک نفر را انتخاب خواهد کرد .

تبصره ۱- جلسات هیات های حل اختلاف مالیاتی با حضور سه نفر رسمی است و رای هیات های مزبور با اکثریت آرا قطعی و لازم الاجرا است ، ولی نظر اقلیت باید در متن رای قید گردد .

تبصره ۲- اداره امور هیات های حل اختلاف مالیاتی و مسئولیت تشکیل جلسات هیاتها به عهده امور مالیاتی کشور می باشد و حق الزحمه اعضا هیات های حل اختلاف براساس آیین نامه ای که بنا به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهد رسید از محل اعتباری که به همین منظور در بودجه سازمان مذکور پیش بینی می شود قابل پرداخت خواهد بود .

ماده ۲۴۵ : نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور عضو هیات از بین کارمندان سازمان مذکور که دارای ده سال سابقه خدمت بوده و لااقل شش سال آن را در امور مالیاتی اشتغال داشته و در امر مالیاتی بصیر و مطلع باشند انتخاب خواهند شد .

ماده ۲۴۶: وقت رسیدگی هیات حل اختلاف مالیاتی در مورد هر پرونده ، جهت حضور مودی یا نماینده مودی و نیز اعزام نماینده اداره امور مالیاتی باید به آنها ابلاغ گردد . فاصله تاریخ ابلاغ و روز تشکیل جلسه هیات نباید کمتر از ده روز باشد مگر به درخواست مودی و موافقت واحد مربوط .

تبصره : عدم حضور مودی یا نماینده مودی و نیز نماینده اداره امور مالیاتی مربوط مانع از رسیدگی هیات و صدور رای نخواهد بود .

ماده ۲۴۷ : حذف شد . (الحاقیه)

ماده ۲۴۸ : رای هیات حل اختلاف مالیاتی بایستی متضمن اظهارنامه موجه و مدلل نسبت به اعتراض مودی بوده و در صورت اتخاذ تصمیم به تعدیل درآمد مشمول مالیات ، جهات و دلایل آن توسط هیات در متن رای قید شود .

ماده ۲۴۹: هیاتهای حل اختلاف مالیاتی مکلف اند ماخذ مورد محاسبات مالیات را در متن رای قید و درصورتی که در محاسبه اشتباهی کرده باشند ، با درخواست مودی یا اداره امور مالیاتی مربوط به موضوع رسیدگی و رای اصلاح کنند .

ماده ۲۵۰ : در مواردی که هیات حل اختلاف مالیاتی برگ تشخیص مالیات را رد و یا این که تشخیص اداره امور مالیاتی را تعدیل نماید مکلف است نسخه ای از رای خود را به انضمام رونوشت برگ تشخیص مالیات جهت رسیدگی نزد دادستان انتظامی مالیاتی ارسال کند تا در صورت احراز تخلف نسبت به تعقیب متخلف اقدام نماید .

ماده ۲۵۱ : مودی یا اداره امور مالیاتی می توانند ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ رای قطعی هیات حل اختلاف مالیاتی، به استناد عدم رعایت قوانین و مقررات موضوعه یا نقص رسیدگی ، با اعلام دلایل کافی به شورای عالی مالیاتی شکایت و نقص رای و تجدید رسیدگی را درخواست کنند .

ماده ۲۵۱ مکرر :در مورد مالیات های قطعی موضوع این قانون و مالیات های غیر مستقیم که در مرجع دیگری قابل طرح نباشد و به ادعای غیر عادلانه بودن مالیات مستندا به مدارک و دلایل کافی از طرف مودی شکایت و تقاضای تجدید رسیدگی شود وزیر امور اقتصادی و دارایی می تواند پرونده امر را به هیاتی مرکب از سه نفر به انتخاب خود جهت رسیدگی ارجاع نماید . رای هیات به اکثریت آرا قطعی و لازم الاجرا می باشد . حکم این ماده نسبت به عملکرد سنوات ۱۳۶۸ تا تاریخ تصویب این اصلاحیه نیز جاری خواهد بود .

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: , , , ,
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: 29 آگوست 2010
 • ۲۴ نظر
 • آمار : 15,517 بازدید
 • اکبر بهگام در ساعت 6:56 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2011

  با سلام من یک سئوال داشتم در یک شرکتی مالیات سال مالی ۱۳۷۸این شرکت یکباره ۱۰برابر شده است و پرونده را به هیئت اختالاف مالیاتی فرستاده اند ودر مرحله اول هیئت جهت بررسی دقیق به کارشناس محترم دارایی (مجری قرار ) ارجاع شد و مجری محترم قرار نیز نتیجه بررسی و تحقیق را به هیئت ارسال کرده است اما سئوال من این است که در همین زمان کارشناس دارایی که مالیات را ۱۰برابرکرده است دوباره یک نامه نوشته و در پرونده مالیاتی این واحد کذاشته تا نظر هیئت را تحت تاثیر قراردهد آیا این درست است

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ می 21st, 2011 7:53 ق.ظ:

  ضمن عرض سلام
  در نگاه اول به نظر میرسد پرونده باید روال عادی خود را طی کند ولی پیشنهاد میکنم برای آنالیز بهتر سوالتان و کسب نظرات بیشتر ، آنرا در سایت تالار گفتگوی تخصصی حسابداری مطرح بفرمائید.
  بااحترام

  [پاسخ]

  hadi در ساعت 11:35 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2011

  ایا ادار امور مالیاتی می تواند برای شرکت تعاونی شن و ماسه نماینده صنایع را دعوت کند یا حتما باید نماینده اتاق تعاون دعوت شود

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ می 23rd, 2011 10:37 ق.ظ:

  بااهداء سلام
  اطلاعات جامعی دراین زمینه ندارم.
  پیشنهاد میکنم سوالتان را دربخش حسابداری مالیاتی سایت تالار گفتگوی تخصصی حسابداری مطرح کنید.
  باتشکر

  [پاسخ]

  mojtaba.hashemi در ساعت 7:22 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2011

  آیا شرکت های تازه تاسیس که هیچ گونه فعالیت نداشته باشند ملزم به ارائه اظهار نامه مالیاتی هستند؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ جولای 18th, 2011 7:59 ق.ظ:

  سلام
  ۱-اگر شرکت از همان ابتدا(یا بعد از دوره ای) با قصد قبلی مایل به ادامه فعالیت نیست و فعالیتش را تعطیل کرد، همزمان نامه ای مبنی اینکه ازاین تاریخ فاقد فعالیت است تنظیم و به سازمان امورمالیاتی ارسال میکند و هر موقع شروع به فعالیت کرد ، مراتب را به سازمان امور مالیاتی اعلام میکند.
  دراین شرایط پیشنهاد میشود برای دوره ی اول بعد ازاین نامه ، اظهارنامه ای برمبنای اطلاعات موجود شرکت هم در موعد مقرر تنظیم و ارسال شود.
  ۲-اگر شرکت آماده فعالیت بوده ولی فعالیتی انجام نداده ونامه ی موصوف را هم ارسال نکرده باشد، اظهارنامه ای متکی بر اطلاعات موجود شرکت تنظیم و ارسال میشود.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  mohse m در ساعت 3:57 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2011

  سلام
  بعد از ماده ۲۵۱ مکرر چه اقدامی جهت احقاق حقوق میشود کرد؟ به کدام مرجع باید شکایت کرد؟ روال کار هیئت ۲۵۱ مکرر چگونه است ایا مودی دعوت میشود جهت دفاع یا نه؟

  [پاسخ]

  تاریخ: سپتامبر 2011

  بااهداء سلام
  اینطور که در مرحله بعدی قید شده ، شواری عالی مالیاتی مرجع بعدی رسیدگی است ولی از قرار اگر مشمول شرایط ماده ۲۵۱ مکررباشید که به بحث اختلاف در مالیاتهای مقطوع و غیر مستقیم می پردازد ، وزیر می تواند(تاکید می کنم که می تواند) پرونده را به هیاتی سه نفره ارجاع نماید.
  به هرحال هرچند حکم این هیات قطعی است و امکان پیگیری در این سازمان را ندارد ولی به نظر بنده درهر صورت می توان آنرا دردیوان عدالت اداری پیگیری کرد.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  رویا لطفی در ساعت 1:03 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2012

  سلام
  آیا کسی که نماینده بند ۳ ماده ۲۴۴ قانون مالیاتهای مستقیم مربوط به پرونده یک شرکت است ، می تواند حسابرسی آن شرکت را انجام داده و گزارش حسابرسی آن شرکت را صادر نماید؟ اگر نمی تواند طبق کدام ماده قانون مالیات مستقیم است؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژوئن 16th, 2012 1:17 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  درمتن بند سه ماده مذکور ، لینکی مشخص شده است که مربوط به حکم دیوان عدالت اداری می باشد.
  لطفا این لینک را مطالعه فرمائید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  سیما ستاری در ساعت 11:41 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2013

  با سلام و شرکتی که فعالیتش معاف از مالیات بر درآمد است . و دارای۳ سال فعالیت بوده و قرار است سال ۹۱ را در اظهارنامه نشان دهد اما هیچ سیستمی نداشته . به چه صورت باید اظهارنامه رد کرد . با تشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ می 18th, 2013 11:21 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  منظورتان چه سیستمی است؟
  اگر سیستم مالی را می فرمائید به هر حال بعد از ارسال اظهارنامه لازم است سوابق و اسناد خود رابصورت مستند ارائه دهید که الزاما نباید سیستم نرم افزاری باشد.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  سیما ستاری در ساعت 11:44 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2013

  با سلام آیا شرکت انتشار ماهنامه مهندسی که معاف از مالیات است گزارش خرید و فروش هم دارند .

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ می 18th, 2013 11:19 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  خیر معافیت ارزش افزوده ، ارتباطی به ارسال گزارش ندارد کمااینکه معافیت عملکرد هم ارسال اظهارنامه مالیاتی را مستثنی نمی کند.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  44444444444 در ساعت 9:08 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2014

  با سلام اینجانب اظها نامه سال ۹۱ پر کردم اینترنتی وتحویل اداره مربوطه گرددیده بدون رسید ولی کپی اظها نامه را دارم باتوجه به اینکه اظهار نامه مار ثبت نکرداند واز معافیت اظهارنامه خبری نیست لطفا راهنمایی کنید

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 9th, 2014 10:46 ب.ظ:

  سلام
  لااقل یه نام بهتری برات انتخاب می کردی جانم .
  در هر صورت ؛
  برای سال مالی ۱۳۹۱ فایل کلیه اظهارنامه های ارسال شده در اختیار ادارات امور مالیاتی قرار گرفته و چنانچه در موعد مقرر ارسال شده باشد (حتی اگر ثبت دفتر اداره امور مالیاتی نشده باشد ) معافیت مالیاتی پایه از این حیث به مودی تعلق خواهد گرفت .

  [پاسخ]

  عبدالحسين در ساعت 3:15 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2014

  سلام
  جهت مالیات ارزش افزوده ما برگ قطعى صادر شده است و حدود سه روز است
  ابلاغ شده است.
  متوجه شدیم دو فقره از فاکتورهاى خرید که ارزش افزوده انرا پرداخته ایم در اعتبار مالیاتى
  ما درج نشده است.
  مى گویند صبر کنیم تا به اجرا برسد و برویم براى اعمال
  ماده ٢١۶
  و نیز توصیه مى کنند برویم ماده ٢۵١ مکرر
  کدام یک بهتر است.
  ماده ٢١۶ را کجا درخواست بدهیم و کى

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 15th, 2014 11:23 ب.ظ:

  سلام
  اول ماده ۲۱۶ بعد ماده ۲۵۱ مکرر .
  به واحد اجرائیات اداره امور مالیاتی خود مراجعه و از همان واحد اعتراض خود را مطرح و پیگیری نمایید.

  [پاسخ]

  مهدی در ساعت 1:53 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2015

  سلام خسته نباشید شرکتی است که مالیات علی راس دارد و تولید قطعات خودرو میباشد قیمت فروش قطعات در علی ارس محاسبه میشود در صورتی که قطعات خام به ما ارسال میشود و ما مجبوریم خرید ثبت کنیم و کل مبلغ را فروش در صورتی که فقط ماشینکاری می کنیم و باید مبلغ ماشینکاری مبنای علی راس باشد تو خدا مرا راهنمایی کنید با تشکر فراوان

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژانویه 14th, 2015 12:38 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  ضرایب علی الراس از روی دفترچه هایی که در اختیار ممیزین است محاسبه میشود.
  اگر ایشان نوع فعالیت شما را درست تشخیص ندهد ممکن از ضریبی استفاده کند که مشمول شما نیست.
  نمونه بخشنامه:
  اینجا

  [پاسخ]

  تاباقی در ساعت 8:30 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: فوریه 2015

  باسلام
  درمورد غیرقانونی توافق قطعی به کمیسیون۲۱۶ شکایت کردم واعلام کردند که قابل بررسی نیست اکنون شکایت خود را مبنی بر عدم رسیدگی به هیات ۲۵۱ داده ام و گفتند که تا سه ماه دیگر جواب می دهند از طرفی وصول و اجرا تهدید به توقیف مکان کرده سوال من این است که می توانم بابت توقف عملیات از دیوان عدالت دستور تاخیر توقیف رو بگیرم تا هیات ۲۵۱ جواب بدهد.
  ممنون میشوم فوری پاسخ دهید

  [پاسخ]

  ایوب در ساعت 10:24 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2015

  باسلام

  روال ارسال برونده به هیات درارزش افزوده ومالیات مستقیم چگونه است؟یعنی اول هیات بدوی بعدتجدیدنظروبعد…….

  [پاسخ]

  ابوذر سلجوقی در ساعت 3:26 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2015

  با سلام
  در مورد معافیت مالیاتی مسکن مهر سوال داشتم که آیا این معافیت مالیاتی شامل پیمانکارانی که در قالب شرکت با تعانی های مسکن مهر قرارداد دارند هم میشود یا خیر؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ دسامبر 8th, 2015 10:29 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  لطفا مسیر زیرا رادنیال کنید:
  اینجا

  [پاسخ]

  ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: