ACCPress.com – تازه های حسابداری

باب سوم مالیات بردرآمد-فصل دوم :مالیات بردرآمد کشاورزی(ماده ۸۱)

ماده ۸۱ : درآمد حاصل از کلیه فعالیت های کشاورزی , دامپروری , دامداری , پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور ,

صیادی و ماهیگیری , نوغان داری , احیای مراتع و جنگلها , باغات اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف می باشد . دولت مکلف است مطالعات و بررسی های لازم را در زمینه کلیه فعالیت های کشاورزی و آن رشته از فعالیت های مزبور که ادامه معافیت آنها ضرورت داشته باشد معمول و لایحه مربوط را حداکثر تا آخر برنامه سوم توسعه اقتصادی , اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به مجلس شورای اسلامی تقدیم نماید .

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: , ,
  • نوشته: مدیر سایت
  • تاریخ: ۵ شهریور ۱۳۸۹
  • ۱۷ نظر
  • آمار : 24,032 بازدید
  • شاهين عارف در ساعت ۷:۴۵ ب.ظ - گفته است:
    تاریخ: فروردین ۱۳۹۳

    با عرض سلام آیا تولید کنندگان گیاهان دارویى که اقدام به کشت این گیاهان در مزرعه مى نمایند باید مالیات پرداخت کنند ؟

    [پاسخ]

    مدیر سایت پاسخ در تاريخ فروردین ۱۸ام, ۱۳۹۳ ۸:۴۰ ب.ظ:

    باسلام و احترام
    به نظر بنده چون درمتن قانون استثنایی برای نوع تولید قائل نشده ، مشمول مقررات این فصل خواهید بود.

    [پاسخ]

    یاشار سعیدیان در ساعت ۱۲:۳۳ ق.ظ - گفته است:
    تاریخ: خرداد ۱۳۹۳

    با سلام
    آیا درآمدهای ناشی از فعالیتهای مربوط به اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار، نیز شامل معافیت های ماده ۸۱ است؟ به نظر می رسد این فعالیتها را می توان در زمره کارهای احیای باغات و مزارع برشمرد.
    از طرفی با توجه به مبلغ قابل توجهی از اعتبارات اجرایی پروژه های آبیاری تحت فشار، از ردیف بودجه طرحهای تملک داراییهای سرمایه ای (عمرانی) بصورت کمک بلاعوض تامین و در قبال اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار در وجه شرکتهای دارای مجوز از معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی، پرداخت می گردد، ایا شامل معافیت مالیاتی خواهد بود یا خیر؟

    [پاسخ]

    علي پاسخ در تاريخ خرداد ۱۵ام, ۱۳۹۳ ۱:۴۹ ب.ظ:

    سلام
    فعالیت های کشاورزی موضو ماده ۸۱ قانون مالیاتهای مستقیم ، برابر نامه شماره ۲۶۱۲/۸۰ مورخ ۱۳۸۱/۰۳/۲۱ معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به درخواست سازمان امور مالیاتی تعریف و احصاء گردیده است ؛ فلذا تا آنجا که می دانم و می بینم هیچکدام از مواردی که نوشتی مشمول معافیت مالیاتی بطور کلی نخواهد بود .

    [پاسخ]

    حسین پاسخ در تاريخ مهر ۲۹ام, ۱۳۹۶ ۳:۵۶ ب.ظ:

    کمکهای بلاعوض دولتی معاف از مالیات می باشد. ماده ۱۷۲

    [پاسخ]

    م. ع در ساعت ۱۱:۲۸ ب.ظ - گفته است:
    تاریخ: خرداد ۱۳۹۳

    باسلام
    آیا به نظر جنابعالی تولید تجهیزات مبارزه ارگانیک با آفات کشاورزی (تله های چسبدار دفع آفات )وکارت زرد وآبی مشمول معافیت مالیاتی بخش کشاورزی( ماده ۸۱ ) میباشد

    [پاسخ]

    علي پاسخ در تاريخ تیر ۲ام, ۱۳۹۳ ۱:۵۲ ق.ظ:

    سلام ، جناب میم عین
    تولید تجهیزات و قطعات مربوط به احیاء و یا مبارزه با آفات کشاورزی مشمول معافیت موضوع ماده ۸۱ نخواهد بود .

    [پاسخ]

    علی در ساعت ۸:۲۶ ب.ظ - گفته است:
    تاریخ: شهریور ۱۳۹۳

    سلام.
    قصد دارم ۴۰ هکتار زمین رو زیر کشت گندم و ذرت ببرم…
    میخواستم بدونم کشت گندم مشمول معافیت مالیاتی میشه…یا نه
    اگه میشه به طور کامله یا بستگی به سطح کشت داره..؟؟
    لطفا جواب رو به ایمیلم بفرستد
    متشکر

    [پاسخ]

    علي پاسخ در تاريخ شهریور ۷ام, ۱۳۹۳ ۹:۲۷ ق.ظ:

    سلام هم نامم
    آنچه که گفتی یقینا” مشمول معافیت کامل ماده ۸۱ قانون مالیاتهای مستقیم خواهد بود .
    البته توجه داشته باشیم اگر فعالیت تحت قالب شرکت باشد ، تسلیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد در طی سالهای برنامه پنجم فراموش نشود .
    ضمنا توجهی هم به دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر قانون یادشده داشته باشید .

    [پاسخ]

    حسین در ساعت ۴:۴۸ ب.ظ - گفته است:
    تاریخ: فروردین ۱۳۹۴

    با سلام و تشکر از زحمات سایتان یک شرکت کشت و صنعت در زمینه کود یا بهتر بگویم خاک مخصوص پرورش قارچ به اسم کمپوست فعالیت دارد که پایه اصلی آن کلش (ساقه گندم) و کود مرغی است به همراه بذر قارچ که ترکیب شده و قارچ کاران خریداری کرده و بدون هیچ افزودنی یا عمل خاصی پخش سینی های مربوطه کرده و قارچ را به عمل می آورند (فقط دما را کنترل میکنند) آیا معاف میباشد یا خیر؟ و همچنین اگر شرکتی بخواهد بخشی از فعالیتهای این شرکت را انجام دهد مثلا” تامین مواد اولیه این شرکت را و یا حتی بخشی از تولید این شرکت را بخواهد انجام دهد باز مشمول است یا معاف باعرض پوزش و تشکر این بحث تا الان موافق و مخالف زیادی داشته و اختلاف نظر زیادی وجود دارد ولی تاکنون جئاب قطحی ارائه نشده و بلا تکلیف میباشیم

    [پاسخ]

    جلال مختاری در ساعت ۱۲:۱۰ ب.ظ - گفته است:
    تاریخ: خرداد ۱۳۹۴

    با سلام ما شرکت تعاونی تشکیل دادیم ودر رسته جوراب بافی فعالیت و تولید داریم آیا شرکت ما مشمول ماده ۸۱ میشود تا از معافی ۱۰۰ درصد مالیات برخور دار شویم؟

    [پاسخ]

    سحر در ساعت ۴:۳۰ ب.ظ - گفته است:
    تاریخ: مرداد ۱۳۹۴

    با سلام واحترام
    جسارتا میخواستم بدونم آیا تولیدکننده عرقیات گیاهی معافیت ازمالیات رو شامل میشه؟؟

    [پاسخ]

    حسین جان نثار در ساعت ۱:۰۸ ق.ظ - گفته است:
    تاریخ: اردیبهشت ۱۳۹۵

    سلام
    باتوجه به تعریف فعالیت های کشاورزی موضو ماده ۸۱ قانون مالیاتهای مستقیم ، برابر نامه شماره ۲۶۱۲/۸۰ مورخ ۱۳۸۱/۰۳/۲۱ معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی
    در صورتی که یک شخص حقوقی که بر اثاث اثاث نامه شرکت مجاز به اجاره زمین و شروع فعالیت کشاورزی و باغداری باشد ؛(به طور مثال سیب درختی)پس از فرایند برداشت محصول مجاز به فروش محصول خود به هر شخص و به هرقیمتی میباشد؛و اگر درامد حاصل را در دفاتر قانونی به صورت صحیح منعکس نماید معافیت به قوه خود باقی است(در مثال فوق منظور درامد بالا و غیر متعارف است
    مثلا فاکتور فروش به نام اشخاص حقیقی و قیمت ۱عدد سیب قرمز به مبلغ ۱۰ میلیون صادر میگردد
    واریز و برداشت بانکی در دفاتر منعکس میشود؛حال با این فرض شرکت مذکور با فروش ۱۰۰ عدد سیب ؛به در امد سالانه ۱ میلیارد رسیده که ظاهرا معاف از مالیات است و با اصول پول شویی نیز در تضاد نیست
    ممنون میشوم پاسخ بفرمایید

    [پاسخ]

    آیدن قرآنی در ساعت ۸:۵۳ ب.ظ - گفته است:
    تاریخ: خرداد ۱۳۹۵

    با سلام
    احتراما شرکتی که بنده حسابدار آن هستم در تولید کود و سم کشاورزی فعالیت دارد .میخواستم بدونم که این فعالیت شامل معافیت ماده ۸۱ هست یا نه
    با تشکر

    [پاسخ]

    غلامعلی عزیزی در ساعت ۱۲:۵۹ ب.ظ - گفته است:
    تاریخ: تیر ۱۳۹۵

    با سلام و خسته نباشید خدمت سروران گرامی
    برای اولین بار مشغول تنظیم اظهار نامه مالیاتی حقوقی (عدم فعالیت) می باشم . سئوال اینجاست که آیا باید همه لیستها راصفر رد کنیم یا سفید ؟ ۲ آیا نیاز است موجودی نقد و بانک، و سایر دارایی ها و سرمایه اولیه و …. در ترازنامه ثبت شود؟ لطفا در صورت امکان مرا راهنمایی کنید با تشکر فراوران

    [پاسخ]

    بابک پاسخ در تاريخ دی ۱۱ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۵۱ ق.ظ:

    با سلام .شما اظهار نامه را مطابق روال گذشته ارسال خواهید کرد با این تفاوت که در دوره ای که اظهار نامه ارسال می کنید عملکردی ندارید .ولی سایر اقلام تراز نامه ای گزارش خواهند شد

    [پاسخ]

    فریدون آرام در ساعت ۱۲:۲۶ ب.ظ - گفته است:
    تاریخ: مرداد ۱۳۹۶

    در صورت گزارش فصلی فرق :
    – اشخاصی که مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی نیستند ( که ما نمیدانیم)

    با :

    مصرف کننده نهایی ( که ما نمیدانیم )

    چیست ؟

    [پاسخ]

    ارسال نظر

    نام:

    ایمیل:

    وب سایت:

    متن و پیام شما: